Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobkyně odmítala souzení politiků za zakázky, po odnětí případu končí

  17:07aktualizováno  17:07
Třikrát zastavila olomoucká žalobkyně Marie Kodytková trestní stíhání šesti čelních přerovských politiků a úředníků kvůli městským zakázkám. Třikrát její rozhodnutí zrušil nejvyšší státní zástupce. Teď jí byl případ odebrán a reakcí Kodytkové je protestní rezignace na funkci.

Státní zástupkyně Marie Kodytková třikrát zastavila trestní stíhání šestice přerovských úředníků a politiků v čele s primátorem a senátorem Jiřím Lajtochem. Po odebrání případů končí. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Čtveřici představitelů města, včetně primátora a senátora Jiřího Lajtocha, a dvojici úředníků policie stíhá pro trestný čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby.

Podezření se týká dvou veřejných zakázek - stavby domova pro seniory a přestavby zimního stadionu. Jen první zakázka se nakonec měla prodražit o 30 milionů korun na více než 167 milionů.

Zatímco protikorupční policie byla vždy toho názoru, že se šestice provinila, Kodytková stíhání třikrát zastavila, neboť podle ní nešlo o trestný čin.

Už předtím navíc případ odebrala vsetínskému státnímu zastupitelství, které se kauzou zabývalo kvůli podezření z možné podjatosti a tamní žalobce odmítl splnit pokyn k zastavení trestního stíhání. Nyní jí nadřízený spis odebral a Kodytková následně na protest rezignovala.

"Pan náměstek mi z obavy, že to zastavím, kauzu odebral. Já jsem obratem rezignovala na funkci. Případ dostal přidělen můj kolega, který nejspíš podá obžalobu," potvrdila Kodytková. Dle ní bylo důvodem odebrání i to, že svůj právní názor, podle něhož o trestnou činnost nešlo, vyslovila v televizi.

"Pan náměstek mi poslal úřední záznam, že není naděje, že svůj právní názor změním a dám jej do souladu s názorem pana nejvyššího žalobce, a tudíž mi věc odnímá. Je to pro mne naprosto nepřijatelné. Okamžitě jsem rezignovala a odcházím. Nejsem ochotna něco takového snášet," doplnila Kodytková s tím, že jí nyní běží dvouměsíční lhůta a ve své funkci končí k 31. prosinci.

Nový žalobce rozhodne nejdříve v lednu či únoru

Její odchod potvrdil i vedoucí pobočky krajského státního zastupitelství v Olomouci Vít Kasík.

"Neměl jsem jistotu, že bude respektovat závazný právní názor nejvyššího státního zástupce. Nový státní zástupce v tomto případu si nyní musí spis nastudovat a poté rozhodne, zda bude případně ještě po policii chtít nějaké důkazy," uvedl Kasík.

"Šlo by ale spíše o drobnosti, případ určitě nepůjde znovu od samotného začátku. Nedá se ovšem čekat, že by padlo rozhodnutí o obžalobě dříve než na začátku příštího roku. Byli bychom rádi, kdyby policie vše dokončila během prosince a státní zastupitelství rozhodne o obžalobě snad v lednu či nejpozději únoru. Nějaké menší zdržení se ale nedá vyloučit," dodal.

Případ se táhne dva roky, policie původně obvinila 13 lidí

Protikorupční policie před dvěma lety napoprvé obvinila dokonce jedenáct někdejších radních a dva úředníky. Toto stíhání pak žalobkyně Kodytková zastavila, ale nejvyšší státní zastupitelství jí případ šesti z původně obviněných vrátilo zpět. Tento postup se opakoval ještě dvakrát.

Kromě primátora Lajtocha zůstává podle rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství i nadále obviněn první náměstek Josef Kulíšek, radní Václav Zatloukal a Jaroslav Čermák a úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Jiří Raba a Pavel Gala.

Zástupci přerovské radnice čelí obvinění už déle než dva roky. Žalobkyně jejich stíhání zastavila naposledy letos v březnu. Její usnesení zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství v červenci a případ jí potřetí vrátilo. Vyjádřilo přitom názor, že pokud se nezmění důkazní situace, měli by být tito lidé z přerovského magistrátu postaveni před soud.

Autoři: ,Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

Najdete na iDNES.cz