S plány na stavbu přišla začátkem minulého volebního období tehdejší koalice.

S plány na stavbu přišla začátkem minulého volebního období tehdejší koalice. | foto: www.jesenik.org

Osud akvaparku v Jeseníku je nahnutý, banky nechtějí poskytnout úvěr

  • 2
Ani druhý pokus získat úvěr ve výší 50 milionů korun na stavbu jesenického akvaparku nebyl úspěšný. Město Jeseník teď řeší, co dál. Už 23. ledna na zasedání městského zastupitelstva mohou sny o vodních atrakcích v podhorském městě definitivně skončit.

"Není pravděpodobné, že by z jednacího řízení vzešla byť jedna nabídka. Přitom potřebujeme aspoň dvě, aby bylo z čeho vybírat," shrnula zájem bank starostka Jeseníku Marie Fomiczewová.

Vodní svět v Jeseníku

Stavbu akvaparku, který má vyrůst na místě nynějšího městského koupaliště, Jeseník připravuje sedm let. Přípravy projektu za 200 milionů už stály radnici zhruba 22 milionů korun. Projekt se několikrát měnil a několikrát už hrozil jeho definitivní konec. Zastupitelé projekt před nedávnem stopli také proto, že jim vadilo, že by město muselo krýt vysoké ztráty. Pod tlakem podnikatelů v cestovním ruchu a příznivců akvaparku začala radnice znovu jednat.

Druhý pokus zajistit úvěr se odehrál pod tlakem podnikatelů z cestovního ruchu, hospodářské komory a obcí Jesenicka, kteří vinili radnici, že nebyla při jednání s bankami dostatečně aktivní a projekt chtěla pohřbít. Radní poté odhlasovali, že se město k projektu vrátí.

Výsledky opakovaného neúspěšného pokusu proberou 23. ledna na svém zasedání zastupitelé.

"V každém případě je vyloučena nová soutěž postavená na nových podmínkách, protože by nebylo reálné stihnout termíny. V úvahu přichází buď konec projektu, nebo jiný způsob získání peněz, který nevyžaduje tak dlouhé procedury," řekla starostka.

Vlažný přístup vedení města k celému projektu kritizuje například šéf jesenické hospodářské komory Bořivoj Minář.

"Už ve výběrovém řízení na poskytnutí úvěru nastavilo město takové podmínky, které byly pro banky krajně nevýhodné, proto nebyl o poskytnutí úvěru městu zájem. A podmínky se nemohly změnit ani při druhém pokusu, takže logicky nemohl dopadnout jinak," vysvětlil Minář.

Pomoci by mohla bankovní směnka

Starostka Jeseníku Marie Fomiczewová nekomentuje, zda podmínky stanovené městem jsou tak nevýhodné.

"Podmínky jsme vybrali tak, abychom minimalizovali ekonomické dopady na město, byly odsouhlaseny v orgánech města a nebylo možné je nyní měnit," popsala Fomiczewová.

Jednou z možností, jak vyřešit chybějící finance, je bankovní směnka.

"Je to cesta, jak rychle získat zdroje, protože směnka nepodléhá zákonu o veřejných zakázkách. Město by si ji mohlo vzít například na půl roku a tím by získalo čas na nové výběrové řízení na úvěr za jiných podmínek, než byly původně nastaveny. Tato možnost ale pro město představuje rizika," upozornil místostarosta Jeseníku Libor Halas, který patří k odpůrcům projektu.

S plány na stavbu přišla začátkem minulého volebního období tehdejší koalice. Po změnách na radnici byla snaha projekt jako příliš nákladný zastavit, ale přípravy zatím pokračují.