Archeolog Josef Bláha, který  v 70. letech vedl výzkum na staveništi

Archeolog Josef Bláha, který v 70. letech vedl výzkum na staveništi olomouckého obchodního domu Prior. V rukou drží vázu ze 13. století, jeden z tamních nálezů. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Stavba Prioru v Olomouci: většinu vykopávek rozbagrovali, říká archeolog

  • 0
Coby mladý archeolog si letos šestašedesátiletý Josef Bláha při vedení výzkumu na staveništi Prioru v 70. letech připsal na konto minimálně desítky tisíc nálezů. Zaplatil za ně ale vyhazovem z práce, režim ho potrestal za petici studentů, kteří žádali řádné dokončení vykopávek. Rozhovor s ním je posledním dílem seriálu o okolnostech stavby Prioru.

Na zkoumání staveniště Prioru byly na začátku dány dva měsíce. Na to jste přistoupil, ale pak, jak vyplývá z tehdejších dokumentů, jste zjišťoval, že to je naprosto nedostačující doba. Nebylo to jasné hned?
Už během prvních čtrnácti dnů jsme získali překvapivé informace oproti dřívějším předpokladům všech olomouckých historiků. Ukázalo se, že je zde už pravěké a slovanské osídlení. O tom nikdo neměl ani potuchy. Ještě v roce 1973 vyšly Dějiny Olomouce, kde stojí, že v této oblasti byly jen bažiny. Proto možná vznikl ten předpoklad, že půjde o rychlý průzkum.

Další důvod vás nenapadá?
Chyběly i zkušenosti. Byl to vůbec první výzkum takového rozsahu v historickém jádru Olomouce.

Jak dopadl? Vyzvedli jste vše, či některé nálezy zůstaly na místě?
Ne, zhruba dvě třetiny celé té plochy byly rozbagrovány a zničeny. To už je ztraceno.

Můžete přiblížit, kolik nálezů pochází z té jedné třetiny?
Bylo tam přes čtyřicet tisíc takzvaných nálezových celků. To ale neznamená kusů. Tento celek může být například sáček, v němž je pod jedním číslem například dvaatřicet střepů. Můžeme tedy zjednodušeně říct, že šlo o více než čtyřicet tisíc položek.

Přímo na místě se skutečně nic nezachovalo? Mám informaci, že tady stále je sakrální stavba.
To je trochu jiná věc. Dvě třetiny plochy skutečně zanikly. Ovšem na čáře základů Prioru naproti západnímu vstupu do mořického kostela pod bývalou vrátnicí Prioru je dodnes rotunda. Odkryli jsme jen její část, která zasahovala do staveniště. Tu projektant při budování základů Prioru obešel, a tak se ji podařilo zachovat. Není dozkoumaná, nevíme proto, ze kterého století přesně pochází.

Seriál: příběh rozporuplného vzniku Prioru

Historický snímek z bourání původní zástavby při stavbě olomouckého obchodního domu Prior.

První ze tří dílů seriálu o okolnostech stavby olomouckého Prioru, který si můžete přečíst zde, nastínil, o jakých dalších místech se ve městě pro Prior uvažovalo, či to, jak úřady podcenily délku archeologického průzkumu.

Druhý díl pak přiblížil záchranu unikátních základů románského domu či tresty pro studenty, kteří požadovali v petici řádné dokončení archeologického průzkumu. Najdete ho zde.

Další kapitolou historie výzkumu na staveništi Prioru je petice studentů za jeho řádné dokončení. Kvůli ní jste byl následně ze dne na den z vykopávek odvolán a propuštěn. Věděl jste o tomto protestu?
Vše se odehrálo v sobotu. Když jsme se dostali pod časový tlak, pracovali jsme ve dvanáctihodinových směnách a o víkendech. V tu sobotu přišlo i několik studentů, kteří kopali jen v týdnu. A ti tu výzvu zrealizovali.

A vy jste o ní věděl, jak se píše v dopise, jímž vám bylo oznámeno vaše propuštění? Dával jste jim k jejich petici nějaké podklady?
Nevěděl jsem o tom. Jen za mnou přišli a ptali se, které nálezy jsou tady nejzajímavější. Odpověděl jsem a dále se o to nezajímal. Na všech padesát lidí, co tu pracovalo, jsem byl totiž sám. Nevěděl jsem tedy, že vynesli stůl a židle na nároží ulice 28. října a dnešního Horního náměstí a zde lidem předložili výzvu k podpisu.

Odkud jste tedy o jejich akci získal první informace?
Ještě když tam ti studenti seděli, tak se ke mně dostala zpráva, že je sebrala SNB. Ptal jsem se odkud a za co... Potkal jsem je pak ten den večer. Přihrnuli se ke mně s tím, že jdou z výslechu. Tam je ale jen pokárali a pustili. Ovšem dozvěděl se o tom i místní okresní výbor KSČ a tam se to zvrhlo do rozměru politické provokace. A to už pak přituhlo.