Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: ateliér Benoy

Památkáři magistrátu Šantovka Tower povolili, kraj rozhodnutí zrušil

  • 4
Boj o stavbu třetího a nejvyššího olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower se opět vrací o kolo zpět. Krajský úřad totiž z formálních důvodů zrušil rozhodnutí památkářů olomouckého magistrátu, kteří stavbu povolili.

"Krajský úřad úplně zrušil v přezkumném řízení závazné stanovisko vydané Magistrátem města Olomouce, které se vztahuje k realizaci novostavby Šantovka Tower, a to pro jeho nezákonnost. Proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat," uvedla tisková mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

Souhlas památkářů olomouckého magistrátu, proti kterému podalo stížnost olomoucké pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ), byl podle krajských úředníků v rozporu se správním řádem a zákonem o státní památkové péči.

"Jako příklad lze uvést špatnou identifikaci pozemků, na kterých má stavba stát, dále neplatnou plnou moc pro zástupce investora nebo nedostatečné odůvodnění či neodůvodnění přijatých závěrů," shrnula Navrátilová.

"Celé řízení se tím vrací na začátek, takže pokud bude investor chtít znovu jednat o stavbě výškové budovy Šantovka Tower, tak musí znovu podat žádost. Krajský úřad ale neřešil otázku, zda vybudování dané výškové stavby naruší či nenaruší historické panorama města Olomouce a zda je či není v souladu s památkovými zájmy," dodala.

Rozhodnutí krajského úřadu tak magistrátním památkářům nebrání, aby pouze napravili vytýkané formální nedostatky, a poté opět vydali souhlasné stanovisko se stavbou. Proti tomu se však odpůrci opět budou moci odvolat.

Investor dosud nepožádal o územní řízení ani stavební povolení

Zrušením souhlasného stanoviska magistrátních památkářů se investorovi, společnosti SMC Development, minimálně dočasně komplikuje cesta k dalším důležitým razítkům, která jsou potřeba pro získání územního rozhodnutí a stavebního povolení.

"Stanovisko krajského úřadu musíme nejdříve prostudovat, v tuto chvíli žádná vyjádření poskytovat nebudeme," reagoval mluvčí investora Šantovka Tower Juraj Aláč s tím, že rozhodnutí mají k dispozici teprve od pátečního odpoledne.

"Oddělení památkové péče je vydaným rozhodnutím krajského úřadu vázáno a bere jej na vědomí. V tuto chvíli žádné další správní řízení v této věci nevede. O územní řízení ani stavební povolení investor nepožádal," shrnula pak mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Podle památkového ústavu magistrát nehájí veřejný zájem

Ke krajskému úřadu se souhlasné stanovisko magistrátu dostalo poté, co se proti němu odvolala olomoucká pobočka Národního památkového ústavu, jehož pracovníci se stavbou nesouhlasí. Navic i všichni členové Vědecké rady generální ředitelky NPÚ označili vybudování Šantovka Tower v blízkosti historického centra Olomouce za nepřijatelné.

"Návrh výškové budovy Šantovka Tower prolamuje ochranné pásmo, jež bylo zřízeno právě proto, aby ochránilo vzhled historického jádra jako celku, jeho lidské měřítko a pohledovou dominanci historických veřejných a církevních staveb. Připuštěním stavby by byly popřeny základní zásady ochrany historického jádra Olomouce," uvedla již dříve Dita Roubíčková z tiskového referátu NPÚ.

Nynější rozhodnutí krajského úřadu zde tak má kladný ohlas. "NPÚ oceňuje objektivitu přezkumného řízení krajského úřadu, který se v podstatných částech ztotožnil s našimi výhradami k nezákonnému závaznému stanovisku," uvedl ředitel olomouckého pracoviště František Chupík.

"Magistrát se nevypořádal s důkazem v řízení - vyjádřením NPÚ, a dále výrazně vybočil ze své dosavadní rozhodovací praxe v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Některé důkazy upřednostnil před jinými, aniž vysvětlil proč tak učinil," nastínil s tím, že rozhodnutí krajského úřadu už ústav obdržel.

"Litujeme času věnovaného konfrontaci se záměrem investora, který mohl být věnován hledání řešení přijatelného jak pro zájem památkové péče, tak budoucnost Olomouce. Za tristní považujeme úroveň řízení Magistrátu města Olomouce v tak závažné problematice, jakou je otázka výškových budovy v blízkosti historického jádra," dodal.

Podle názoru Národního památkového ústavu pak rozhodnutí o nezákonnosti souhlasného stanoviska usvědčuje magistrát z toho, že nehájil veřejný zájem v oblasti kulturního dědictví. Konfrontací s investorem pak Chupík mimo jiné naráží na stížnost, kterou společnost SMC Development na NPÚ podala (více čtěte zde).

,