Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Primátor kvůli darům od firem skončil, milionové plány za město řídí dál

  5:52aktualizováno  5:52
Ve stamilionovém projektu na výstavbu Národního olympijského centra v Prostějově bude mít za město i nadále hlavní slovo bývalý primátor Miroslav Pišťák. Ten přitom nedávno rezignoval kvůli aféře darů od soukromých firem, kterou už se zabývá policie.

Nyní už bývalý prostějovský primátor Miroslav Pišťák čelí policejnímu vyšetřování kvůli statisícovým darům od firem a rezignoval kvůli tomu na funkci, město ale dál zastupuje ve stamilionovém projektu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Projekt Národního olympijského tenisového a volejbalového centra v Prostějově přijde na sto milionů korun. Víceúčelová sportovní hala pro pět set lidí, kde má trénovat především mládež, bude stát vedle zimního stadionu v Prostějově.

Stavět ji bude spolek s názvem Prostějov olympijský, kde je třetinově zastoupen kraj, město a společnost Tenisový klub Prostějov, která má vedle kurty a hotel. Investici mají pokrýt dotace od státu, Olomoucký kraj zaplatí projekt a město Prostějov pronajme pozemky.

Celý plán má víceméně všeobecnou podporu. Vedení Prostějova tvrdí, že centrum městu přinese pracovní příležitosti, ekonomické oživení a prestiž. Podle trenérů mládeže může halu využívat až přes sedm set dětí a mladých lidí, kteří nyní v Prostějově trénují. V celé ČR by mohlo v příštích letech vzniknout šest dalších podobných specializovaných sportovních center.

V představenstvu spolku Prostějov olympijský jsou hejtman kraje Jiří Rozbořil, sportovní boss Miroslav Černošek a bývalý primátor Prostějova Miroslav Pišťák. Ten přitom skončil v čele města poté, co MF DNES nedávno upozornila, že dostal na soukromý účet čtvrt milionu korun od společnosti DT výhybkárna a strojírna (více čtěte zde).

Pišťák tvrdil, že peníze šly na volební kampaň, to však popřel Lidový dům. Poté přišel s verzí, že suma byla na jeho osobní PR prezentaci, a vzápětí rezignoval. Okolnosti daru kvůli podezření z korupce již začala prověřovat krajská kriminálka (podrobnosti zde).

Město nezastupuje primátor nebo radní, ale soukromá osoba

Ve vedení spolku Prostějov olympijský přesto Pišťák nadále zůstává, ačkoliv už není nejvyšším představitelem radnice.

„V představenstvu spolku jsou osoby zapsané bez titulů a bez pracovního zařazení, proto zde pan Pišťák může město i nadále zastupovat,“ vysvětlila nová primátorka Prostějova Alena Rašková. Mandát městského zastupitele si Pišťák ponechal.

Setrvání exprimátora v projektu však ostře kritizuje prostějovská opozice. „Týden poté, co jsme na městském zastupitelstvu upozorňovali na to, že ve spolku není zapsaný primátor z titulu své funkce nebo právnická osoba město, ale je tam zapsaný konkrétní člověk Miroslav Pišťák, tak primátor rezignoval,“ prohlásil opoziční zastupitel z hnutí ANO František Filouš.

„Došlo přesně k tomu, před čím jsme varovali. Město nyní ve spolku nezastupuje primátor nebo člen rady, ale soukromá osoba. Opakovaně budeme požadovat, ať se to napraví,“ dodal.

Druhého politika z kauzy darů ve spolku vymění

Druhým vysoce postaveným politikem z ČSSD, který rezignoval kvůli darům od soukromých firem, byl náměstek hejtmana a radní Prostějova Alois Mačák. Od čtyř firem včetně DT výhybkárna a strojírna dostal v letech 2012 a 2013 celkem 1,35 milionu.

Mačák následkem aféry opustil všechny své funkce na kraji i v Prostějově. Ve spolku Prostějov olympijský sice dál figuruje v kontrolním výboru, kraj však již avizoval, že ho vymění.

„V souvislosti s rezignací Aloise Mačáka chystá kraj změnu. Zástupce za pana Mačáka bude schvalovat krajské zastupitelstvo na svém prosincovém jednání. Konkrétní jméno zatím nepadlo, vše je v rovině jednání,“ uvedla mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Příští rok by se mohlo stavět, zní z radnice. Dotace je ale nejistá

Vyšetřovaný exprimátor Pišťák, který bude město Prostějov ve spolku Prostějov olympijský zastupovat i nadále, tvrdí, že v souvislosti s dary zákon neporušil.

„Jestli je protiprávním jednáním, že v čestném prohlášení, které všichni členové rady musí povinně odevzdávat, jsem tento dar přiznal, pak je to možná také nějaké protiprávní jednání,“ bránil se Pišťák na posledním zasedání zastupitelstva, které neváhalo a i přesto, že kauzu prověřuje policie, mu dokonce přidělilo i další funkci - bude řídit městskou policii (více čtěte zde).

Samotná státní dotace na výstavbu sportovního centra je zatím nejistá. Příslušné pozemky u zimního stadionu však město spolku Prostějov olympijský již zapůjčilo na 99 let. Pokud spolek do konce roku 2017 dotace nezíská, město je oprávněno smlouvu o výpůjčce vypovědět.

„Máme předběžný příslib o udělení dotace. Pokud to půjde dobře, mohlo by se již příští rok začít stavět,“ tvrdí primátorka Rašková.

Ministerstvo školství však takový optimismus nesdílí. „Podle sekce na podporu sportu a mládeže ministerstva jsou veškeré přípravné studie na nová olympijská centra v ideové rovině. Podmínkou pro řešení a realizaci sportovních center jsou vypořádané majetkoprávní vztahy,“ uvedla mluvčí resortu Klára Bílá.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Chartista Hradílek ukončil pod tlakem rodiny hladovku proti Zemanovi

Bývalý disident a mluvčí Charty 77 Tomáš Hradílek (8. listopadu 2017).

Bývalý disident Tomáš Hradílek ukončil hladovku, kterou držel 17 dní na protest proti prezidentské kandidatuře Miloše...Další z rubriky

Pronájem potrubí Veolii byl pro obce z Prostějovska nevýhodný, řekl soud

Ilustrační snímek

Prostějov a další obce v regionu přišly o desítky milionů korun, když před 11 lety pronajaly vodovodní potrubí...

Opilý řidič se řítil olomouckou ulicí rychlostí zakázanou i na dálnici

policie radar měření rychlost celostátní akce

Téměř trojnásobně překročil povolenou rychlost řidič, kterého přistihli policisté na olomoucké výpadovce. Vzápětí se...

Podvodníci vylákali od ženy milion korun, záminkou byl balíček z Itálie

(Ilustrační snímek)

O téměř milion korun přišla seniorka ze Šumperku, která se stala obětí internetových podvodníků. Peníze z ní vylákali...Najdete na iDNES.cz