Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Velkém Kosíři vyroste rozhledna, kde jména dárců budou na schodech

  8:01aktualizováno  8:01
Na Velkém Kosíři už za pár týdnů začne vyrůstat turistická rozhledna. Svazek obcí Kosířsko totiž nechal původní dražší projekt, na který se nenašlo dost peněz, "osekat" a navíc získal i klíčovou třímilionovou dotaci. Dění kolem dlouho plánované stavby na "hanáckém Mont Blancu" se tak daly do pohybu.

Vizualizace podoby turistické rozhledny na Velkém Kosíři. | foto: Studio New Work

Nyní už obce vybírají toho, kdo objekt za zhruba sedm milionů korun postaví. Základy mají dělníci položit v říjnu. A první návštěvníci by měli šplhat na rozhlednu vystavěnou na místě, kde už v minulosti dřevěná vyhlídka stála, už příští rok.

"V říjnu už by se mělo začít stavět. Zhruba do května příštího roku by mohla být stavba hotová," potvrdila starostka Těšetic a předsedkyně Mikroregionu Kosířsko Hana Rozsypalová.

Výběrové řízení na stavební firmu má skončit na sklonku září. Stavební povolení už vydané je. Budování rozhledny má platit hlavně Svazek vesnic z Kosířska. Krajská finanční pomoc, kterou na vybudování objektu ze dřeva a železa získali, tak pro ně byla klíčová.

"Olomoucký kraj je připravený významně se na celé akci podílet, protože rozhledna na Kosíř patří. A jistě přispěje ke zvýšení zájmu návštěvníků o tuto lokalitu," dodal mluvčí hejtmanství Ivo Heger.

Na rozhlednu může přispět každý, stačí si "koupit" schod

Přispět ovšem může kdokoli. A to obrazně řečeno "koupí" jeden z 217 schodů, po kterých budou lidé objektem stoupat vzhůru. Na "zaplaceném" schodu bude vytesané jméno dárce, kolik přispěl a text, který tam chce mít. V této veřejné sbírce se zatím sešlo zhruba 640 tisíci korun.

"Vím, že by se už v říjnu mělo začít stavět. Jako starosta to vítám, protože Čechy pod Kosířem jsou jedním z nástupních míst na Velký Kosíř. Předpokládáme, že se zvedne návštěvnost naší obce," podotkl starosta Čech pod Kosířem Milan Kiebel. Protože ale nejsou členem "svazku", podpořili celou snahu právě zakoupením jednoho ze schodů.

Svou roli v plánech hrají také Lesy České republiky. Jednak kvůli pronájmu pozemku a také úpravám porostů tak, aby z rozhledny byl hezký výhled.

"Jsme na případné úpravy okolí plánované rozhledny na vrchu Velký Kosíř připraveni. Jakékoli úpravy však budou muset být v souladu s příslušnými předpisy," uvedl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Úpravy okolí ale začnou až po zahájení stavby a jak přesně se vrchol kopce změní bude jasné až po dalších jednáních.

Na místě už před druhou světovou válkou rozhledna stála

Na Velkém Kosíři měl podle prvního návrhu z brněnského ateliéru architekta Svatopluka Sládečka stát betonový skelet opláštěný kameny. Převedení plánu do reality by ale stálo přes deset milionů.

Architekt proto navrhl levnější variantu. Ta má podobu komolého kuželu obepnutého šroubovicí schodiště. Základním materiálem je dřevo a kov.

"Spodní patro, zázemí, zůstává kamenné," podotkla Rozsypalová. Starosta Slatinek Jaromír Crha věří, že se jim podaří díky probíhajícímu výběrovému řízení konečnou cenu ještě o něco srazit. "Jakmile bude jasná konečná částka, máme z čeho vycházet," dodal Crha. Na budování totiž ještě část peněz chybí.

Stavba má stát na místě bývalé rozhledny vztyčené roku 1927 místním turistickým spolkem. Tehdy šlo o jednoduchou dřevěnou 26 metrů vysokou konstrukci. Tato rozhledna však byla kvůli špatnému technickému stavu v roce 1939 zbourána.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Napíchám ti drogy a udělám z tebe feťačku, vyhrožoval muž expřítelkyni

Ilustrační fotografie

Terorizování prostřednictvím telefonních hovorů, SMS či zpráv přes komunikační aplikaci zažívala žena, která se rozešla...

Po vloupání do vodojemu se radnice bála otravy, lidé museli k cisternám

Pracovník Vodovodů a kanalizací Kroměříž chystá v Tučapech cisternu s pitnou vodou.

Značnou komplikaci zažily zhruba dva tisíce obyvatel Moravského Berouna na Olomoucku. Lidé museli dočasně brát vodu z...

Kolony na D35 u olomouckého Globusu čekají řidiče ještě nejméně sedm let

Kruhový objezd na kraji Olomouce poblíž nákupního centra Globus, který patří k...

Řidiči vysněný plynulejší a bezpečnější provoz bez nervů v nekonečné koloně před kruhovým objezdem u olomouckého...

Najdete na iDNES.cz