Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní olympijské centrum bude mít stanoviště pro komentátory i VIP zónu

  16:54aktualizováno  16:54
Architekti představili vizualizace nového multifunkčního sportovního centra pro mládež, které má stát u zimního stadionu v Prostějově. Společný projekt kraje, města a tenisového klubu přijde zhruba na sto milionů korun. Náklady na stavbu mají pokrýt dotace ze státního rozpočtu.

Vizualizace budoucí podoby Národního olympijského tenisového a volejbalového centra, které má za zhruba sto milionů korun vzniknout u prostějovského zimního stadionu. | foto: Atelier-r

Nové Národní olympijské tenisové a volejbalové centrum by mohlo využívat až sedm set dětí a mladých lidí, kteří v současné době trénují v řadě případů v nevyhovujících tělocvičnách po celém Prostějově. Moderní víceúčelová hala poskytne zázemí nejen pro nadějné tenisty a volejbalisty, ale například i pro basketbal, fotbal a případně další sporty.

Sportoviště bude stavět spolek s názvem Prostějov olympijský, kde je třetinově zastoupen Olomoucký kraj, město Prostějov a společnost spojená se sportovním bossem Miroslavem Černoškem Tenisový klub Prostějov. Firma má vedle kurty a hotel.

Podoba olympijského centra

Investici pokryje dotace, hejtmanství platí projekt a město Prostějov dalo k dispozici pozemky. Spolku Prostějov olympijský je zapůjčilo na 99 let. Pokud spolek do konce příštího roku dotace nezíská, město je oprávněno smlouvu o výpůjčce vypovědět.

„Podle vyjádření ministryně školství, ministra financí a předsedy Českého olympijského výboru by stát měl prvních minimálně dvacet až třicet milionů korun uvolnit již v letošním roce,“ ubezpečil Miroslav Černošek.

Spolek Prostějov olympijský již požádal o vydání územního povolení a najatá architektonická kancelář z Olomouce představila podobu olympijského centra. „Všechno chystáme zavčasu, abychom byli připraveni,“ dodal Černošek.

Hala bude třípodlažní, z části prosklená

Hala s plochou střechou a o rozměrech téměř sedmdesát krát čtyřicet metrů bude mít tři podlaží. Projektovala ji olomoucká kancelář Atelier-r.

„Stavba je navržena jako jednoduchý kvádr, ze kterého je na jižní a západní straně vyříznutý komolý jehlan. Vznikají tak zde zkosené, ustupující fasády a sešikmená střecha,“ uvádí dokument o zahájení územního řízení Stavebního úřadu Prostějov.

„Jihozápadní nároží je na celou výšku ustoupené fasády navrženo jako prosklený hliníkový systém. Za ním se nacházejí hlavní prostory pro veřejnost a administrativu haly. Samotná hrací plocha a tribuny jsou umístěny mimo prosklenou fasádu a osvětleny umělým osvětlením,“ pokračuje popis.

Multifunkční hala bude bezbariérová, projekt počítá se stanovištěm pro komentátory a kromě šaten a sprch zde budou i odpočinkové místnosti pro sportovce v případě delších turnajů, šatna pro rozhodčí, prádelna, sušárna a masérna nebo VIP prostory.

V Česku má vzniknout šest dalších podobných center

V rámci úprav okolí vzniknou také nové chodníky, silnice a parkovací místa. Za víc než třicítku pokácených stromů investor slíbil novou výsadbu.

„Myslím si, že nakonec těch stromů bude podstatně méně, ale některé jsou v horším stavu a některé brání přístupu do objektu,“ dodal náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer.

Vedení města je přesvědčeno, že sportovní olympijské centrum přinese pracovní příležitosti, ale především šance pro sportování, ekonomické oživení a prestiž. Podle trenérů mládeže mohou halu využívat až stovky dětí.

„V roce 2008 jsme měli u zápisu patnáct dětí, loni rekordních pětatřicet. Celkem jich u nás nyní trénuje téměř tři sta. Chceme tento zájem podchytit a rozvíjet,“ řekl šéftrenér mládeže tenisu v Prostějově Ivo Šilhánek. V celé ČR by mělo vzniknout šest dalších podobných sportovních center.

K celému projektu měla zpočátku výhrady opozice v prostějovském zastupitelstvu. Chtěla podrobnější informace o financování, dílčí změny stanov spolku ve prospěch města a záruky ohledně městského pozemku.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Stavba posledního úseku D1 má soudní stopku. Děti Země uspěly s žádostí

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Nejméně na několik týdnů je zmrazena příprava dostavby posledního úseku dálnice D1 z Říkovic do Přerova. Soud totiž...

Z náklaďáku v Prostějově spadly ocelové tyče, zasypaly místo u přechodu

Na prostějovské křižovatce se z nákladního auta vysypaly převážené ocelové...

Z nákladního vozu, který projížděl Prostějovem, spadly v pondělí ráno ocelové tyče, které se sesunuly hned vedle...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Najdete na iDNES.cz