50 tisíc metrů čtverečních lazeckých pozemků se mění. Bude tu k dispozici

50 tisíc metrů čtverečních lazeckých pozemků se mění. Bude tu k dispozici závodiště i místo pro tréninky koní. | foto: Petr Janeček, MAFRA

V Olomouci staví jedno z nejmodernějších parkurových závodišť v zemi

  • 1
Špičkové kolbiště pro parkurové skákání otevřou za několik měsíců v Olomouci-Lazcích. V blízkosti centra krajského města nyní roste velkoryse pojatý areál se závodištěm i krytou halou za 100 milionů korun. Po otevření bude patřit k nejlepším svého druhu v Česku.

Areál vyrůstá v lokalitě, o jejíž budoucnosti se kdysi vedly vášnivé debaty. Penzion, krytá hala a závodiště celkem zaberou plochu asi 50 tisíc metrů čtverečních. Vše přijde na téměř 100 milionů korun.

Areál má mít špičkové parametry, díky nimž se zařadí k nejmodernějším v zemi. Ambicí majitelů je proto i pořádání mezinárodních závodů. Olomouci by to mohlo přinést lesk jednoho z tuzemských center daného sportu.

"Pokračujeme podle původního časového harmonogramu. V lednu by už měl celý areál fungovat, hlavně na tréninky. První závody se tam uskuteční zhruba v dubnu, kdy začíná česká 'skoková' sezona," popsal za společnost Moravo Trading Karel Stehlík.

Kromě hlavní jezdecké dráhy, na které se budou konat parkurová klání, budou mít zájemci šanci využívat i tréninkovou plochu. Majitelům koní, závodníkům i návštěvníkům bude sloužit penzion pro zhruba 40 lidí. Pro koně pak bude k dlouhodobému i krátkodobému ustájení nachystáno na 50 boxů.

Nové sportoviště V Olomouci-Lazcích

Má v lednu začít fungovat areál pro parkurové ježdění. Přijde na zhruba 100 milionů. Na ploše asi 50 tisíc metrů čtverečních bude profesionálům i veřejnosti k dispozici krytá hala a závodiště. Soukromý investor počítá i s penzionem pro 40 lidí s asi 50 boxy pro koně. Kolbiště má mít špičkové parametry, mají se na něm konat i mezinárodní závody.

Vzhledem k tomu, že o areálu na Lazcích se dlouho debatovalo, třeba v souvislosti s pivním festivalem, který se tam kdysi konal, vidí město současné řešení jako dobrý způsob využití místa ležícího u hustě obydlené městské části.

Z EU poputuje 40 milionů korun

Už v prosinci 2010 olomoučtí zastupitelé rozhodli, že soukromému investorovi prodají přes 20 tisíc čtverečních metrů lazeckých pozemků za 1,5 milionu korun. Srazit cenu z původních 11,6 milionu bylo možné díky schválení veřejné podpory 400 tisíc euro.

Takový postup umožňují pravidla Evropské unie, která na výstavbu jízdárny a dostihového kolbiště poskytne dotaci 40 milionů.

"Tento typ sportu, který zatím přílišné zázemí v Olomouci neměl, může být atraktivní pro řadu lidí. Současně jde o smysluplné využití území, o kterém se dlouhá léta jednalo," míní primátor Olomouce Martin Novotný.

Zaměření na parkurové ježdění je podle něj kompromisním sportovně rekreačním využitím oblasti. Je na jednu stranu atraktivní, ale současně nebude příliš rušit lidi z okolí. Vstříc obyvatelům okolních domů chce vyjít i investor. Kolbiště proto bude od panelových domů oddělovat budova penzionu.

Tribuny se do plánů nevešly kvůli silnici

Vedle hlavní jezdecké dráhy bude zájemcům k dispozici i tréninková plocha. Při závodech se diváci posadí na mobilní tribuny. Původně se počítalo se stálým hledištěm, firma ale musela svůj plán změnit. V blízkosti dostihového areálu jsou totiž pozemky zarezervované do budoucna pro stavbu důležité silnice, takzvaného severního spoje. Stálé tribuny se tak do plánů "nevešly".

"Se zmíněným územím se počítá pro takzvaný severní spoj i v novém územním plánu, byť se trochu změnila klasifikace způsobu rezervace tohoto území," potvrdil Novotný. A dodal, že míra úspěchu areálu bude záviset na jeho provozovatelích. "Ale pokud se jim podaří získat špičkové závody z této oblasti a komunitu lidí, která se tomu bude věnovat, bude to pro Olomouc přínos," poznamenal Novotný.

S tím souhlasí i olomoucký zastupitel Jiří Rozbořil. Pokud se do města podaří přesunout některé prestižní závody, přinese to Olomouci zvýšení návštěvnosti i další propagaci, míní.

"Závodišť je v kraji víc, ale ne tak rozsáhlých a v takové kvalitě. Lazecké závodiště by mělo být špičkové, snad druhé nebo třetí nejlepší v republice. Navíc tento sport, a vůbec koně a vše, co se jich týká, zajímá stále víc lidí," poznamenal Rozbořil.

Podle něj by se celý projekt navíc měl dotknout i dalších oblastí a zasáhnout nejen nadšence pro parkurové ježdění. V areálu se počítá třeba s hippoterapií, tedy rehabilitační metodou využívající koně pro léčebné účely. "Dohodnutá je i spolupráce s olomouckou zemědělskou školou, jejíž studenti by tu mohli mít praxi," dodal Stehlík.