Jedním z již hotových exponátů budované olomoucké Pevnosti poznání jsou i trojrozměrné piškvorky. | foto: Petr Janeček, MAFRA

První jedinečná lákadla pro olomouckou Pevnost poznání už jsou hotová

  • 0
Dvoumetrové váhy vyrobené podle předlohy z 19. století, trojrozměrné piškvorky či velké šachy a nejrůznější hlavolamy. To jsou některé z již hotových exponátů pro olomouckou Pevnost poznání. K vidění budou v tomto interaktivním muzeu i s průchozím modelem mozku či obřím říčním korytem od léta roku 2014.

Jedinečné centrum, v němž lidé budou moci poznat fyziku, chemii a další přírodní vědy zábavnou formou, nyní vzniká v bývalém dělostřeleckém skladu Korunní pevnůstky v Olomouci. Zatím největším hotovým lákadlem jsou dvoumetrové váhy. Jejich autor se inspiroval předlohou z 19. století. Patří k nim i devět na první pohled stejných koulí.

"Úkolem návštěvníka je pomocí pouhých dvou zvážení zjistit, která z nich je nejtěžší," vysvětluje technik a výtvarník Ondřej Plachký. Celkem už pro Pevnost poznání řemeslníci v dílnách Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého vytvořili šestici větších exponátů.

"Použili jsme hlavně dřevo, kov a plasty. Je to mravenčí práce. U každého kusu používáme speciální výrobní postupy," popisuje jeden z řemeslníků Bedřich Pospíšil. Spolu s kolegy pro novou olomouckou atrakci vyrobili kromě obří kladky, páky a nejrůznějších hlavolamů i velké trojrozměrné piškvorky.

"Oproti těm klasickým je tady ještě třetí rozměr. Člověk tak musí mít poměrně dobrou prostorovou představivost a při této hře musí předvídat i několik tahů dopředu," doplňuje Plachký.

Pevnost nabídne průchozí model mozku či říční koryto

Hotová je pro Pevnost poznání také dřevěná maketa stavebního oblouku, který lidé používali například při stavbě katedrál. Je složený z několika dílů a bez použití hřebíků nebo jiných součástek udrží váhu několika mužů.

První hotové exponáty

První návštěvníci si Pevnost poznání prohlédnou v létě 2014. Přestavba někdejšího dělostřeleckého skladu, budoucího sídla tohoto interaktivního muzea, bude hotova letos v září. Celkové náklady zde přesáhnou 150 milionů.

"Zatím je hotová střecha, položená podlaha, pracujeme na rozvodech elektřiny a topení," upřesňuje Lubomír Dvořák, hlavní ředitel projektu. K již hotovým exponátům pak v budoucnu mimo jiné přibude také obří průchozí model lidského mozku.

"Návštěvníka pohltí jak nadneseně, tak reálně," líčí Ivana Fellnerová, která mozek o délce osmi a hloubce pěti metrů navrhla. Další zajímavostí bude v pevnosti mimo jiné sedmdesát metrů čtverečních velké koryto řeky, ve kterém lidé narazí na vodní živočichy z povodí Moravy v nadživotní velikosti.