Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba ochran Olomouce před povodní pokračuje, přibudou hráze i ostrov

  12:05aktualizováno  12:05
Mohutné zabezpečování Olomouce proti povodním konečně pokračuje. Na jihu města jsou od středy dělníci a stroje. Velké vodě tu do cesty postaví hráze a zídky za více než 300 milionů, koryto Moravy čeká rozšíření a objeví se v něm ostrov. Skončila tak série odkladů začátku prací.

Na jihu Olomouce po řadě odkladů konečně opět pokračuje budování ochrany města před povodněmi. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Původně měly práce, jejichž konec je plánován na září 2013, začít už loni na podzim. Povodí Moravy ale při plánování zásadní proměny řeky a jejího okolí mimo jiné zdrželo čekání na rozhodnutí o dotaci z ministerstva zemědělství.

"To jsme už obdrželi, staveniště jsme předali 25. července. Předpokládáme, že stavba jako taková bude zahájena prvního srpna," uvedl mluvčí Povodí Moravy Jiří Macík.

Ve  středu se tak na jihu Olomouce skutečně objevila první technika a dělníci si vše zaměřovali. Pracovat budou v úseku mezi mostem, po němž přes olomouckou místní část Nemilany vede železniční trať do Prostějova, a mostem ve Velkomoravské ulici.

"Nyní si toto území postupně připravíme na stavbu, nainstalujeme oplocení. Poté hned začneme s odtěžováním břehů a s čištěním koryta. Celá stavba se tím zahájí," shrnul hlavní stavbyvedoucí Jan Vavřík. Se začátkem bagrování počítá během dvou či tří týdnů, rozhodující bude počasí.

U řeky vyrostou až dvoumetrové hráze

Ve středu ráno jeho lidé u ulic Střední novosadská a U Dětského domova mimo jiné obcházeli zahrádky u tamních břehů. Povodí jejich části směřující k řece odkoupilo, budou tady stát hráze.

"Sahat budou maximálně do dvoumetrové výšky, na některých místech se objeví i betonové zídky," přiblížila již dříve Veronika Hrdá, další z mluvčích Povodí Moravy. To se do zabezpečení jihu Olomouce chystá vložit zhruba 330 milionů korun. Nespoléhá však jenom na hráze.

Rozsáhlá protipovodňová opatření na jihu Olomouce totiž tvoří systém, v němž se například využije i vyvýšený železniční násep či naopak budoucí prohlubně vzniklé odbagrováním části břehů nad místním kojeneckým ústavem.

Fotogalerie

Autoři plánů rozhodli o tom, že případný příval vody odvedou hráze ve směru po proudu k budovám u tamního dětského domova. Ty ochrání další zábrany, řeka tu zároveň bude mít dost místa k rozlití.

U mostu s tratí na Prostějov se zase vrátí do původního koryta. To hráze víceméně úplně sevřou. Ne na všech místech je však nutné je stavět, existují i části břehů, které už teď mají dostatečnou výšku.

Sto třicet tisíc kubíků zeminy musí pryč

"Budeme se snažit zvýšit kapacitu koryta. Odtěžíme tak zhruba 130 tisíc kubíků zeminy," upřesnila při představování protipovodňových opatření Veronika Hrdá. Kus dna zmizí z prostoru na obou stranách mostu v Komenského ulici.

Největší jistotu získají díky těmto stamilionovým úpravám lidé z olomouckých čtvrtí Nový Svět a Nové Sady. Měly by být zajištěny před více než dvousetletou vodou, což znamená průtok kolem 650 kubíků za vteřinu.

Předsedkyně tamní komise městské části Alena Adamíková si je jistá, že tyto změny jsou tu jednoznačně třeba.

"Naposledy se nám tady voda vylila minulý rok, kdy stála v ulici Dolní novosadská. A pak se nám samozřejmě nevyhnuly povodně v roce 1997," vzpomínala na začátku roku Adamíková.

Kromě větší hloubky získá Morava u mostu ve Velkomoravské novou dominantu. "Vznikne tu paralelní koryto a nový, asi tři sta padesát metrů dlouhý zelený ostrov," vysvětlil technicko-provozní ředitel Povodí Moravy Mojmír Pehal.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Olomouc zvažuje postavit na kraji města parkovací dům pro dvě stovky aut

Vizualizace vzhledu zvažovaného parkovacího domu v olomoucké čtvrti Nové Sady u...

Olomoucká radnice se začala vážně zabývat myšlenkou postavit na okraji města několikapatrový parkovací dům. Ten by přes...

Hasiči u Dolan bojují s lesním požárem, kouř bylo vidět až z Olomouce

Les u obce Dolany na Olomoucku zasáhl požár (19. srpna 2018).

Oheň zachvátil v neděli odpoledne les na Olomoucku. Plameny zasáhly porost o rozloze přibližně jednoho hektaru. Hasiči...

Firmy kvůli vedru krátí směny, výroba v horku klesá až o desetinu

Mohelnická Hella Autotechnik bude nyní dodávat světlomety k vozům BMW.

Voda, iontové nápoje, nealko pivo či nanuky zdarma. K tomu kratší směny, častější přestávky a někde dokonce i sprchy....

Najdete na iDNES.cz