Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba ochran Olomouce před povodní pokračuje, přibudou hráze i ostrov

  12:05aktualizováno  12:05
Mohutné zabezpečování Olomouce proti povodním konečně pokračuje. Na jihu města jsou od středy dělníci a stroje. Velké vodě tu do cesty postaví hráze a zídky za více než 300 milionů, koryto Moravy čeká rozšíření a objeví se v něm ostrov. Skončila tak série odkladů začátku prací.

Na jihu Olomouce po řadě odkladů konečně opět pokračuje budování ochrany města před povodněmi. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Původně měly práce, jejichž konec je plánován na září 2013, začít už loni na podzim. Povodí Moravy ale při plánování zásadní proměny řeky a jejího okolí mimo jiné zdrželo čekání na rozhodnutí o dotaci z ministerstva zemědělství.

"To jsme už obdrželi, staveniště jsme předali 25. července. Předpokládáme, že stavba jako taková bude zahájena prvního srpna," uvedl mluvčí Povodí Moravy Jiří Macík.

Ve  středu se tak na jihu Olomouce skutečně objevila první technika a dělníci si vše zaměřovali. Pracovat budou v úseku mezi mostem, po němž přes olomouckou místní část Nemilany vede železniční trať do Prostějova, a mostem ve Velkomoravské ulici.

"Nyní si toto území postupně připravíme na stavbu, nainstalujeme oplocení. Poté hned začneme s odtěžováním břehů a s čištěním koryta. Celá stavba se tím zahájí," shrnul hlavní stavbyvedoucí Jan Vavřík. Se začátkem bagrování počítá během dvou či tří týdnů, rozhodující bude počasí.

U řeky vyrostou až dvoumetrové hráze

Ve středu ráno jeho lidé u ulic Střední novosadská a U Dětského domova mimo jiné obcházeli zahrádky u tamních břehů. Povodí jejich části směřující k řece odkoupilo, budou tady stát hráze.

"Sahat budou maximálně do dvoumetrové výšky, na některých místech se objeví i betonové zídky," přiblížila již dříve Veronika Hrdá, další z mluvčích Povodí Moravy. To se do zabezpečení jihu Olomouce chystá vložit zhruba 330 milionů korun. Nespoléhá však jenom na hráze.

Rozsáhlá protipovodňová opatření na jihu Olomouce totiž tvoří systém, v němž se například využije i vyvýšený železniční násep či naopak budoucí prohlubně vzniklé odbagrováním části břehů nad místním kojeneckým ústavem.

Fotogalerie

Autoři plánů rozhodli o tom, že případný příval vody odvedou hráze ve směru po proudu k budovám u tamního dětského domova. Ty ochrání další zábrany, řeka tu zároveň bude mít dost místa k rozlití.

U mostu s tratí na Prostějov se zase vrátí do původního koryta. To hráze víceméně úplně sevřou. Ne na všech místech je však nutné je stavět, existují i části břehů, které už teď mají dostatečnou výšku.

Sto třicet tisíc kubíků zeminy musí pryč

"Budeme se snažit zvýšit kapacitu koryta. Odtěžíme tak zhruba 130 tisíc kubíků zeminy," upřesnila při představování protipovodňových opatření Veronika Hrdá. Kus dna zmizí z prostoru na obou stranách mostu v Komenského ulici.

Největší jistotu získají díky těmto stamilionovým úpravám lidé z olomouckých čtvrtí Nový Svět a Nové Sady. Měly by být zajištěny před více než dvousetletou vodou, což znamená průtok kolem 650 kubíků za vteřinu.

Předsedkyně tamní komise městské části Alena Adamíková si je jistá, že tyto změny jsou tu jednoznačně třeba.

"Naposledy se nám tady voda vylila minulý rok, kdy stála v ulici Dolní novosadská. A pak se nám samozřejmě nevyhnuly povodně v roce 1997," vzpomínala na začátku roku Adamíková.

Kromě větší hloubky získá Morava u mostu ve Velkomoravské novou dominantu. "Vznikne tu paralelní koryto a nový, asi tři sta padesát metrů dlouhý zelený ostrov," vysvětlil technicko-provozní ředitel Povodí Moravy Mojmír Pehal.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Napíchám ti drogy a udělám z tebe feťačku, vyhrožoval muž expřítelkyni

Ilustrační fotografie

Terorizování prostřednictvím telefonních hovorů, SMS či zpráv přes komunikační aplikaci zažívala žena, která se rozešla...

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

Najdete na iDNES.cz