Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavbu vlčího safari nadále brzdí agresivní smečka, není pro ni azyl

  11:38aktualizováno  11:38
S velkou komplikací a zpožděním oproti původním plánům nakonec pokračuje velká proměna olomoucké zoo na safari. První část s jeleny a zubry je již hotová, navázat na ni měla druhá etapa se zázemím pro arktické vlky. Kvůli agresivní smečce, kterou stále není kam umístit, ale zoo musela postup změnit.

Jedním z lákadel druhé etapy safari v olomoucké zoo měla být projížďka ve vláčku mezi arktickými vlky (na snímku). Její stavbu ale zabrzdili jiní vlci - iberští, které není kam dát. | foto: Libor TeichmannMAFRA

Safari zabere více než polovinu rozlohy zahrady, turistický vláček bude vozit návštěvníky přímo mezi zvířaty. A součástí má být i vůbec první vlčí safari v Evropě.

S budováním atraktivního volného výběhu pro vlky arktické se mělo začít už vloni na jaře. Plány zoo ovšem nabourala smečka vlků iberských, která teď budoucí vlčí safari obývá.

„Museli jsme proto vlčí safari přeskočit a budeme pokračovat s další etapou Afrika,“ uvedla mluvčí olomoucké zoo Karla Břečková. Problémem je podle ní agresivita a vzájemná nesnášenlivost vlků.

„Je tak silná, že je občas nutno chovat odděleně i samce od samice. Chov těchto zvířat je velmi náročný. Mezi evropskými zoo není kvůli tomu dostatek těch, jež by tento poddruh měly,“ vysvětluje mluvčí.

Novým domovem má být Španělsko, tam ale nejsou připraveni

Koordinátorovi, který ze španělské Barcelony na chov vzácných vlků iberských na celém kontinentu dohlíží, se proto těžko hledala zahrada, která by olomouckou smečku převzala, a otevřela tak cestu pro budování vlčího safari.

„Rozhodl, že podstatnou část smečky přesune do zoo v Jerezu ve Španělsku, kde je však nutné vybudovat pro ně chovatelské zařízení. Již před několika lety jsme koordinátora upozorňovali, že výběhy pro tyto vzácné vlky v naší zoo jsou v havarijním stavu. Vzhledem k povaze zvířat pro ně nemáme jiné ubytování,“ uvádí Břečková.

Původní plán budování safari

1. ETAPA Safari Euroasia zahájení stavby: leden 2012 otevření: červenec 2013. Co je k vidění: kamzík horský, kozorožec kavkazský, los evropský či zubr evropský, který je největším evropským savcem, dospělí samci mohou mít hmotnost až tisíc kilogramů

2. ETAPA Safari America zahájení stavby: jaro 2014. Co bude k vidění: v areálu, jenž bude vůbec prvním vlčím safari v Evropě, budou moci návštěvníci zhlédnout početnou skupinu vlků arktických, charakteristických hustou bílou srstí

3. ETAPA Safari Africa zahájení stavby: 2015. Co bude k vidění: oryx jihoafrický, pštros dvouprstý a žirafa Rothschildova, olomoucká zoo v safari plánuje ukázat i další představitele afrických kopytníků, kteří zástupce afrického kontinentu doplní

4. ETAPA Safari Australia a Safari Arctica zahájení stavby: 2016. Co bude k vidění: poslední dvě budované části safari nabídnou klokana rudého a klokana parmu v australském výběhu a také soba polárního reprezentujícího Arktidu

Druhou etapu safari proto zoo nakonec přeskočí a pustí se rovnou do budování africké části se žirafami. Stavba úseku za bezmála dva miliony korun začne už letos. Návštěvníci jej najdou v centrální části zoo u pavilonu žiraf, přestavba se bude týkat i sousedního výběhu pro přímorožce jihoafrické. Skončit by měla v červnu.

Vláček s lidmi bude do afrického safari vjíždět branou, žít za ní bude stádo pětatřiceti přímorožců a žirafy. Kvůli změně však africká část nemůže přímo navazovat na výběhy s jeleny a zubry, propojit je totiž mělo právě vlčí safari. Vláček tedy bude jezdit částečně po své stávající trase.

Zoo opraví i známou vyhlídkovou věž

První euroasijská část safari za šest milionů funguje od léta roku 2013. Volně tu pobíhá na 70 zvířat, jde o stáda jelenů, muflonů či kozorožců. Lidé mohou pozorovat za zdí také zubry a losy. Loni se tudy projelo na 50 tisíc návštěvníků.

„Projekt safari se skládá z pěti etap, které jsou rozloženy do jednotlivých let. Ve výsledku budou zahrnovat více než polovinu rozlohy zahrady. Hlavním cílem je zatraktivnit a rozšířit výběhy zvířat, odstranit rezavějící oplocení a nahradit ho novým. Dalším cílem je odklon vláčku z trasy pro pěší, a zvýšit tím bezpečnost a komfort návštěvníků,“ popisuje ambiciózní plán náměstek primátora Aleš Jakubec z TOP 09.

Dohromady vyjde olomoucké safari o rozloze kolem 19 hektarů na zhruba jedenáct milionů korun. Radikální přestavba se týká sedmnácti výběhů. Původní termín dokončení byl v roce 2017, ten však s největší pravděpodobností kvůli stávajícím komplikacím padl.

Kromě afrického safari budou dělníci v letošním roce v zahradě pracovat i na obnově známé vyhlídkové věže z roku 1974. Naposledy její kovovou konstrukci kompletně zrekonstruovali v roce 1999.

„Nyní už potřebuje další opravu. Předpokládaný termín začátku prací je duben,“ upřesňuje mluvčí magistrátu Radka Štědrá s tím, že práce budou trvat zhruba měsíc. Cena by podle nynějších nabídek stavebních firem neměla přesáhnout 400 tisíc korun.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...StoletíDNES: Obnovený olomoucký orloj podle sovětského vzoru

Poznáte místo?

Letos prožíváme mimořádné výročí - sto let od vzniku samostatného československého státu. V rámci projektu...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Další z rubriky

Třída pro předškoláky nesehnala děti, nahradí ji školka pro znevýhodněné

(Ilustrační snímek)

Jediná přípravná třída pro předškoláky v jesenickém okrese končí, v září už znovu neotevře. Rozhodlo o tom vedení...

Zažil ovace i střelbu, místo důchodu exprincipál s cirkusem putuje dál

Jiří Berousek starší byl do roku 2011 principálem Národního cirkusu Original...

Jméno Berousek je ve světě cirkusu značka s bohatou historií. Sedm generací artistů, kejklířů a krotitelů jí dává lesk...

Operátorka placené seznamky protahovala hovor lží, stíhají ji za podvod

(Ilustrační snímek)

Na použití nekalých praktik může doplatit operátorka placené seznamky, na kterou zatelefonoval muž z Přerova. Protože...

Najdete na iDNES.cz