Stavbě olomoucké Galerie Šantovka nyní dominuje betonování. Domíchávačů se tu...

Stavbě olomoucké Galerie Šantovka nyní dominuje betonování. Domíchávačů se tu denně protočí desítky. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Desítky domíchávačů denně a spousty železa, to je nyní stavba Šantovky

  • 8
V Olomouci nyní mají jedno z největších stavenišť v Česku. V areálu budoucí Galerie Šantovka se budují základy, a stavbu tak nyní představuje hlavně obrovská jáma už nyní plná stovek kubíků betonu a spousty železa. Staveniště má na délku více než dvě stě metrů a je hluboké až osm metrů. Před zborcením a podzemní vodou ho po okrajích chrání ocelové stěny.

Pestrobarevné domíchávače betonu vypadají na staveništi jako dětské hračky, desítky dělníků připomínají mravence. Samotná budova zde začne růst během několik dní, v tuto chvíli jde o největší stavbu svého druhu v České republice.

Spolu s Janem Šlajsem, vedoucím projektu stavby Galerie Šantovka, stojíme na dně jámy v místech budoucího podzemního parkoviště. To ve dvou patrech zabere zhruba třetinu půdorysu budoucího nákupního centra nedaleko středu Olomouce. Pojme více než osm set vozů, dalších dvě stě se vejde na střechu Šantovky.

"Jsme tady vedle Mlýnského potoka tři metry pod hladinou spodní vody. Především proti ní jsme se zajistili těmi ocelovými stěnami," ukazuje po obvodu až osm metrů hluboké stavební jámy Šlajs. Samotné pláty, které nyní stavbu lemují, měří okolo dvanácti metrů.

Proměna místa na fotkách

Stavební jáma Šantovky vznikla vybagrováním dvou set tisíc kubíků zeminy, před ní zde stál tovární areál někdejšího podniku Milo. Valnou část jejího dna už pokrývá beton, další sem právě teď přímo z domíchávačů chrlí dvě pumpy.

"Kolem třiceti tisíc kubíků štěrkopísku pak vrátíme zpátky, nasypeme ho mezi základy a vlastní okraj jámy. Jakmile odstraníme ty ocelové zábrany, může suterén de facto zaplavit spodní voda. Každá netěsnost izolace tak bude hned vidět. O to důslednější v tomto musíme být," přibližuje Šlajs.

Domíchávače betonu se celý den nezastaví

Budování základové desky Galerie Šantovka nyní spěje do finále. Na místě, odkud Šlajs celé staveniště popisuje, přibude ještě izolace a dalších šedesát centimetrů betonu. Na něm už coby vrchní straně základů budou parkovat auta.

Desítky dělníků tak v těchto dnech pracují spíše v části u ulice Polská a u třídy 17. listopadu. "Zrovna betonujeme jednu část základové desky. Jen na ni je potřeba 850 kubíků betonu," líčí Šlajs.

Během jednoho dne se tak jenom na tomto místě protočí zhruba sto padesát domíchávačů s betonem. Na dno jámy sjíždějí po několik desítek metrů dlouhé dráze.

Celá stavba nákupní galerie, která ve výsledku bude mít rozlohu zhruba jedenáct hektarů, je ukotvená na takzvaných pilotech. Zjednodušeně řečeno jde o vrty, které stavebníci vyložili železnými výztuhami a zalili betonem. Ze země tady tak ční několik desítek svazků železných prutů. Jejich konce se od sebe vzdalují, připomínají rozevřené květy.

V případě Šantovky tyto vrty sahají od nynějšího dna stavební jámy do hloubky šestadvaceti metrů. "Podle mých informací jde nyní o největší stavbu svého druhu v Česku," říká Šlajs. "Samotná jáma má nepravidelný tvar. V nejdelším místě měří 230 metrů na délku, na šířku má 170. Nyní zabírá 31 000 metrů čtverečních," dodává.

Otevření Šantovky je naplánováno na říjen příštího roku

Na vybudování základové desky si stavebníci vyčlenili zhruba čtyři měsíce. Jsou už téměř za nimi, stavba začala koncem února. Pracuje se zde také na mostech pro příjezd do nového nákupního centra. "Ještě před koncem školního roku zahájíme práce na skeletu samotné budovy," doplnil mluvčí Galerie Šantovka Juraj Aláč.

Nad okolní terén by se Šantovka měla z podzemí dostat na podzim. "V říjnu příštího roku bychom ji chtěli otevřít," doplnil na konci minulého týdne Luděk Schmidt, jeden ze zástupců investora. Do budoucna pak počítá se stavbou nové olomoucké čtvrti a administrativního centra. Vše za více než deset miliard korun.

V samotné, prozatím pomyslné, nákupní Galerii Šantovka je nyní z valné části rozhodnuto o tom, jaké značky zde lidé najdou.

"Více než sedmdesát procent budoucích obchodů je již pronajatých. V podzemním patře bude například hypermarket Interspar, první nadzemní podlaží obsadí obchody s módou jako H&M, Orsay nebo Tally Weijl či obchody s obuví Baťa a Reno, dále prodejna elektro Euronics a Apple Store," shrnul Aláč.

Ve druhém patře bude mimo jiné sídlit Lindex, Reserved, Cropp Town či Napapijri a Replay. "Třetí patro obsadí multikino Premiere Cinemas, největší bowlingové centrum v republice s osmnácti drahami či multifunkční klubová scéna pro divadlo, koncerty a dalších akce," nastínil mluvčí.