Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucký vodácký kemp i autokemp zůstanou na papíře asi i v roce 2013

  9:31aktualizováno  9:31
Autokemp, který by měl vzniknout v olomoucké části Hejčín, sice dosáhl na milionovou evropskou dotaci, ale stejně jako sousední vodácký kemp zatím zůstává jen na papíře. Stavbu totiž brzdí nový územní plán Olomouce, přesněji to, že stále nezačal platit.
Turisté dávající přednost ubytování v kempu i vodáci budou mít zřejmě i příští rok v Olomouci smůlu. Přestože zde měly už dva roky stát kempy, zůstávají plány jen na papíře. (Ilustrační snímek)

Turisté dávající přednost ubytování v kempu i vodáci budou mít zřejmě i příští rok v Olomouci smůlu. Přestože zde měly už dva roky stát kempy, zůstávají plány jen na papíře. (Ilustrační snímek) | foto: Roman ČejkaMF DNES

Sdružení Krásná Morava hodlá v Olomouci postavit vodácký kemp, společné zázemí s ním bude mít i plánovaný sousední autokemp. Na jeho výstavbu teď získala Inrema Exhibitions evropskou dotaci ve výši zhruba 2,3 milionu.

Jenže převádění plánů z papíru do reality brání posouvání termínu schválení územního plánu Olomouce. V tom stávajícím totiž nejsou plochy v Olomouci -Hejčíně, kde mají oba kempy stát, vyhrazené pro dané turistické využití. Změnit to má připravovaný nový územní plán, ten už s takovou variantou počítá.

Jenže termín schválení se stále oddaluje. Zatímco před časem se mluvilo o konci letošního roku, nedávno se termín posunul na první polovinu příštího roku a dnes město připouští i možnost, že to bude na konci roku 2013. Nebo později.

Firma Inrema Group, která oba projekty spojuje, jako by se tak ocitla v pohádce O kohoutkovi a slepičce. Pomyslným kýženým douškem vody je právě klíčový dokument.

"Žádost o stavební povolení na kemp se nedá udělat bez územního rozhodnutí, a to nedostaneme, pokud nebude platný nový územní plán. Bez něj se zkrátka nehneme z místa," řekl jednatel společnosti Jaromír Zavřel.

Podle původních plánů měl kemp fungovat už v roce 2011

Přitom podle původních optimistických předpokladů měli lidé využívat vodácký kemp už loni. Před schválením územního plánu navíc nezačne ani budování výstupních a nástupních míst kolem Moravy v úseku od Leštiny na Šumpersku až po Olomouc. "Jedno bez druhého, tedy trasa bez kempu, nemá smysl," vysvětlil Zavřel.

Radek Dosoudil z olomouckého magistrátu odhadl, že začátkem příštího roku by i přes zdržení mohlo začít veřejné projednávání plánu. Od něj ale ke schválení ještě může vést dlouhá cesta. Radnice už několikrát v minulosti uvedla, že fungující kemp považuje za důležitou součást turistické nabídky. Sama ale takové zařízení provozovat nehodlá.

Primátor Martin Novotný se chce v lednu se zástupci společnosti sejít a hledat řešení, jak by plány mohly pokročit. "Je to frustrující téma, ale v tuto chvíli to se schválením návrhu územního plánu města vychází až na konec roku 2013, ne-li na první část roku 2014," řekl Novotný.

V okamžiku, kdy začne platit nový územní plán, mohou se podle Zavřela stavby kempů a zpevněných míst podél řeky rozběhnout.

Vodáci vymezení trasy skrz CHKO respektují

"O souhlas s budováním těchto míst podél Moravy jsme usilovali poměrně dlouho, ale nejpodstatnější je územní plán," míní Zavřel.

Nyní tak vyřizují to, co lze připravit i bez tohoto dokumentu. "Třeba majetkoprávní vztahy. Jen u nástupních a výstupních míst je 98 vlastníků přístupových cest," popsal Zavřel.

Tato místa budou mít většinou podobu upravených, štěrkem vysypaných ploch. Někde se počítá s plovoucími moly. Sdružení s Povodím Moravy s ochranáři konzultovalo jejich podobu, aby nenarušovala protipovodňovou ochranu a nevadila v chráněné krajinné oblasti.

Kemp i autokemp mají vzniknout na břehu Mlýnského potoka nedaleko hospody U Travise. K dispozici tam bude kromě ploch pro stany a karavany sociální zázemí, recepce či skladovací prostory. O vyhrazení vodácké cesty, tedy vymezení trasy, kudy lze chráněnou krajinnou oblastí Litovelské Pomoraví jet, se postarala správa oblasti.

"Měli jsme to možnost v letošním roce testovat a podle dosavadních zkušeností ji většina vodáků respektuje," nastínil vedoucí Správy CHKO Litovelské Pomoraví Michal Servus.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Řidič náklaďáku zavinil hromadnou nehodu na D35 a ujel, hledá jej policie

Policie pátrá po nákladním voze a jeho řidiči, který zřejmě zavinil hromadnou...

Srážku hned čtyř aut s celkovou škodou předběžně vyčíslenou na milion korun vyšetřují nyní policisté z Olomoucka....

Další z rubriky

Architektonická soutěž na podobu SEFO je uzavřená věc, říká ředitel muzea

Ředitel olomouckého Muzea umění Michal Soukup

Už deset let života věnoval Michal Soukup z Muzea umění Olomouc Středoevropskému fóru (SEFO), z toho pět let jako...

Prostějov se zřejmě na závěr prázdnin dočká otevření druhého koupaliště

V prostějovské místní části Vrahovice finišují přípravy k otevření tamního...

Prostějovské radnici se zřejmě na závěr sezony podaří otevřít nové koupaliště ve Vrahovicích. Stavba už je hotová a...

Muž chtěl mladé lupiče uchlácholit cigaretou, popálili ho a zbili

Ilustrační snímek

Dva mladé lupiče-recidivisty se podařilo v uplynulých dnech dopadnout policistům z Přerova. Dva mladíci, z nichž jeden...

Najdete na iDNES.cz