Odborář Vojtěch Pospíšil s tričkem, v němž část olomouckých filharmoniků chtěla protestovat proti řediteli Vladislavu Kvapilovi.

Odborář Vojtěch Pospíšil s tričkem, v němž část olomouckých filharmoniků chtěla protestovat proti řediteli Vladislavu Kvapilovi. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Šéf olomouckých filharmoniků, kteří pohrozili stávkou, rezignoval

  • 6
Šéf olomoucké Moravské filharmonie (MFO) Vladislav Kvapil po 24 letech v čele této městské organizace končí. Na svou funkci rezignoval, a to zhruba týden poté, co jeho kritici z orchestru pohrozili stávkou za odvolání ředitele. Nespokojení hudebníci Kvapila viní z nekompetentnosti a upřednostňování vlastního prospěchu při řízení MFO. Vedení města rezignaci šéfa filharmonie přijalo, sami radní ale o jeho odvolání neuvažovali.

„Rada města vzala na vědomí vzdání se funkce ředitele Vladislava Kvapila s účinností od 1. června. Zároveň ho pověřila zastupováním MFO do doby než bude jmenován nový ředitel, který vzejde z výběrového řízení,“ řekl náměstek primátora Pavel Urbášek.

Doplnil, že Kvapil odstoupil bez udání důvodů. Vedení města si ale jeho rozhodnutí vysvětluje jako reakci na současnou krizi v MFO.

„Všichni to tak chápeme, ta eskalace byla tak veliká, že si ředitel celou tu situaci vyhodnotil tak, jak si to vyhodnotil. Já bych k tomu chtěl ještě říci, že rada města rozhodnutí ředitele oceňuje a jaksi oprávněné očekává neméně vstřícné kroky ze strany aktivu nespokojených členů orchestru,“ uvedl Urbášek.

Jednání se zástupci stávkového výboru ohledně nové situace v MFO ho teprve čekají.

Nespokojení hudebníci chtěli hrát v tričkách, teď obléknou fraky

Moravská filharmonie se otřásá v základech již několik měsíců. Situace vygradovala minulý týden, kdy odboráři oznámili, že hudebníci nespokojení s Kvapilem jsou připravení na protest proti němu odehrát páteční úvodní galakoncert Svátků města v tričkách.

To už však nyní neplatí. Výbor odborové organizace při Moravské filharmonii v reakci na rezignaci ředitele vydal prohlášení, kde oznamuje, že nespokojení hudbníci budou koncertovat ve fracích.

„Členové orchestru tím chtějí nejen učinit vstřícný krok směrem ke zřizovateli, ale nadto se vrátit k původní tezi, že při snaze vybudovat špičkový orchestr, by měli být zaměstnanci, zřizovatel i posluchači na jedné lodi,“ stojí v tiskovém prohlášení podepsaném Výborem odborové organizace při Moravské filharmonii Olomouc.

Bez fraků přitom filharmonici chtěli vystupovat i na dalších koncertech do doby, než radnice splní jejich požadavek - Kvapila odvolá a vypíše konkurz na nového šéfa.

„Jsme přesvědčeni, že MFO by měla být důležitým činitelem při formování a uchovávání hudebních, kulturních a mravních hodnot. Tuto roli však nelze plnit, pokud ředitele instituce a jeho nejbližší spolupracovníky z managementu lze charakterizovat jako zaměstnance nekompetentní, s nezájmem o instituci a s akcentem na osobní prospěch,“ vysvětlovali minulý týden iniciátoři protestu ve svém prohlášení.

Ještě před týdnem Kvapil tvrdil, že neodstoupí

Pro stávku, ke které se přihlásilo zhruba 50 z 80 členů orchestru, se odboráři rozhodli zejména v reakci na postoj města ohledně potrestání Kvapila za pochybení, na něž narazili při mimořádné kontrole auditoři.

Podle nich Kvapil mimo jiné podnikal bez souhlasu města ve stejném oboru jako MFO. Jeho aktivity zahrnovaly i nahrávání v sále MFO. Ředitel při tom několikrát využil nařízení, které sám vydal, a za pronájem nezaplatil.

Za pochybení šéf MFO dostal od města výtku, posléze při rozdělování ročních bonusů k platu mu radní schválili nejnižší možnou odměnu – necelých 13 místo 102 tisíc korun, jež mohl získat. O odvolání ředitele vedení města neuvažovalo s vysvětlením, že Kvapila potrestalo dostatečně.

Stejně tak se k odchodu ještě před několika dny neměl Kvapil. „Pokud jsem někdy uvažoval o odstoupení v minulosti z nejrůznějších důvodů, tak nyní na nátlak odborů jednoznačně mohu říci, že pokud mi bude sloužit nervová soustava, tak sám neodstoupím,“ napsal minulé úterý MF DNES tehdejší šéf filharmonie.