Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jako horký brambor. Město popáté stěhuje dům dětí, byť jsou rodiče proti

  • 1
Zábřežský dům dětí a mládeže Krasohled už po třech letech opět změní adresu. Stěhuje se na druhý konec města a sloučí se s tamní školou. Rodičům se to ale nelíbí, nechtějí vodit děti do kroužků tak daleko. I šéf domu dětí se obává, že Krasohled o velkou část dětí přijde.

„Nerozumím tomu. Čekala jsem, že Krasohled už zůstane na Božence (škola na ulici Boženy Němcové - pozn. red.),“ zlobí se Alena Lörincová, která bydlí s rodinou nedaleko a do domu dětí vodí syna. Ten zde chodí i do školy.

„Tady je spousta mladých rodin, takže je tu hodně dětí. Blízko školy je park, není odtud daleko do přírody. Zkrátka ideální místo pro aktivity s dětmi. Na Severovýchod je odsud daleko, navíc přes frekventovaný střed města,“ říká Lörincová a podobně to vidí i další rodiče z této části města.

Nová adresa, na kterou se dům dětí stěhuje, bude jeho celkem už pátým působištěm.

„Je to velice nepříjemné, že se máme znovu stěhovat. Na ZŠ Boženy Němcové jsme se stačili dobře zabydlet, proběhly potřebné úpravy. Obávám se, že přesunem přijdeme o velkou část dětí,“ uvedl ředitel Krasohledu Richard Hrdina. Podle něj město nemá v případě domu dětí žádnou koncepci.

„Častá stěhování nepůsobí vůbec dobře. Vypadá to tak, že jsme pro město horký brambor,“ doplnil.

Dům dětí musí uvolnit místo kvůli velkému zájmu o školu...

Město chce dětské zájmové zařízení přesunout kvůli velkému zájmu rodičů o školu Boženy Němcové.

„Škola se stále víc potýká s nedostatkem prostor. Ty, které obsadil dům dětí, teď škole chybí. Naopak Severovýchod je naplněný jen z necelé poloviny,“ vysvětlil zábřežský starosta František John.

Škola na sídlišti Severovýchod prožívá to, co jiné školy na řadě sídlišť vybudovaných v 70. letech. Lidé zestárli a mladých je málo. Proto tam chybějí dětí.

„Nechceme školu rušit. Prázdnou kapacitu je možné dobře využít pro práci s dětmi a mládeží, a tak školu udržet,“ argumentuje starosta.

...na který přitom už před stěhováním ředitel školy upozorňoval

Proč se ale vlastně Krasohled stěhoval v roce 2013 na školu Boženy Němcové?

„Byl tam volný prostor, ale ředitel školy už tehdy upozorňoval, že roste zájem o školu a omezené prostory nemusí brzy stačit. Většina zastupitelů ale rozhodla, že dům dětí obsadí jeden z pavilonů této školy,“ objasnil John.

Ředitel školy Pavel Nimrichtr potvrdil, že na nedostatek místa v budoucnu upozorňoval.

„Došlo na má slova. Dětí ale přibylo ještě víc, než jsem očekával. Museli jsme upravovat prostory, v družině se vyučují jazyky, jedna třída musí být v odborné učebně přírodopisu. To není dobrá situace,“ řekl.

Na druhou stranu vnímal přínos domu dětí ve škole. „Naši žáci tu měli spoustu aktivit, takže o ně bylo postaráno od rána do večera. Byla to jakási přidaná hodnota. Jenže škola jako taková musí mít prioritu,“ zdůraznil ředitel.

Dům dětí čeká na nové adrese sloučení se školou

Přesun na Severovýchod bude spojený s další důležitou změnou. Samostatný dům dětí se stane součástí školy a jeho ředitel se stane zástupcem ředitelky školy, která bude mít hlavní slovo v koncepčních věcech.

„Já bych domu dětí přála vlastní prostory, ale akceptuji rozhodnutí města. Udělám vše, aby přechod byl co nejméně bolestivý a komplikovaný,“ ujišťuje ředitelka Základní školy Severovýchod Markéta Bartášková, která je ve funkci teprve od poloviny loňského roku. Počítá však s poklesem žáků chodících do kroužků v Krasohledu.

„Přece jen jsme na druhé straně města, kde je méně dětí. A někteří rodiče nebudou chtít posílat děti přes frekventované centrum,“ uvědomuje si.

Šéf Krasohledu Hrdina řekl, že nejlepším řešením by byl samostatný objekt, kde bude působit pouze Krasohled.

„Ne že by dům dětí nemohl fungovat i pod školou, ale dobré to není. Už z toho pohledu, že ředitel školy bude vždy upřednostňovat školu,“ řekl Hrdina.

Město přitom prázdné objekty má, jedním z nich je například nevyužitá budova, kde v minulosti sídlila radnice. Ta se nachází dokonce nedaleko od Základní školy Boženy Němcové.

„Kdybychom neměli jinou možnost, kam dům dětí umístit, tak budeme uvažovat o rekonstrukci. Je však potřeba brát v potaz vysoké náklady. Město má za sebou několik velkých investic, a pokud je možnost řešit vzniklou situaci jinou a podstatně levnější cestou než výstavbou nového nebo rekonstrukcí už stojícího objektu, budeme volit tuto možnost,“ uvedl zábřežský starosta John.