Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šternberk zkouší nový recept pro dlouhodobě nezaměstnané. Učí je pracovat

  12:02aktualizováno  12:02
Šternberk se minulý rok zapojil do unikátního pilotního programu, díky němuž by mělo nakonec najít skutečnou práci osm sociálně vyloučených lidí. Městská část úkolu, který učí nezaměstnané krok za krokem, jak se zbavit závislosti na sociálních dávkách, v lednu končí. V únoru po půlroční práci u městských služeb nastupují do soukromých firem.

Náměstí s radnicí ve Šternberku. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Poprvé do práce nastoupili šternberští nezaměstnaní v květnu. První tři měsíce pracovali jen čtyřicet hodin měsíčně a přivydělávali si tak k sociálním dávkám.

Od začátku se učili pracovním návykům, které postrádali. Navíc to byl také test, zda práci opravdu chtějí. „V této první fázi nám opravdu pár lidí odešlo a nahradili jsme je jinými, ti ale vydrželi až do konce,“ říká za Agenturu pro sociální začleňování její koordinátor v Olomouckém kraji Martin Navrátil.

Ten také vysvětluje, proč vlastně ve městech tento projekt zkouší. Kromě Šternberka se zapojily třeba také Hranice a některé obce na Jesenicku. „V Agentuře se o prostupném zaměstnávání mluví už delší dobu. Za tu dobu jsme dospěli ke zkušenosti, že standardní nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, které využívají úřady práce, fungují v prostředí sociálního vyloučení jen velmi omezeně.“

Lidé, kteří si dlouhodobě nemohou najít práci, pak mají větší problém se uplatnit. „Spadnou do kolotoče dluhů, přichází o bydlení, nemají žádné pracovní návyky. Postupné budování těchto návyků je klíčové. Stavíme před lidi větší a větší úkoly, postupně musí zvládat obtížnější práci. Až jsou nakonec schopní pracovat normálně,“ přibližuje Navrátil.

Pokud se projekt vydaří, může pokračovat

Šternberská radnice vytvořila pracovní místa pro skupinu osmi lidí. „Po tříměsíční zkušební lhůtě nastoupili na půl roku na plný úvazek na veřejně prospěšné práce. Pracovali hlavně v terénu, uklízeli veřejná prostranství, udržovali zeleň nebo pomáhali při stavbě stánků na náměstí při kulturních a sportovních akcích,“ přibližuje starosta města Stanislav Orság.

Zda bude celý projekt úspěšný, je podle něj ve hvězdách. „Záleží především na těch lidech, jestli si práci dokážou udržet. Ze začátku to s některými hodně skřípalo, neměli žádné návyky a snažili se kličkovat. Na druhou stranu musím říct, že nás kolikrát překvapilo obrovské nasazení některých lidí. Práci pro město vnímali jako prestižní záležitost,“ říká starosta.

Právě poslední část projektu, která startuje v únoru, nakonec ukáže, zda se postupné začleňování osvědčí.

„Máme pro většinu lidí ze skupiny vytipovaná pracovní místa, na která je firmy přijmou. Většinou jde o dělnické profese, jedna paní bude dělat pomocnou účetní a jiná v neziskové organizaci. Rok bude práce dotovaná, potom už ne. Osobní asistent, který jim se vším bude pomáhat, však zůstane. Rádi bychom ale, aby si práci udrželi,“ vysvětluje Navrátil.

Pokud se to stane, Šternberk je připravený nabídnout podobnou příležitost dalším lidem. „Samozřejmě záleží na mnoha faktorech, nejsme schopní z městské pokladny zaplatit 15 míst u veřejně prospěšných prací. Jestli se ti lidé uplatní, určitě budeme uvažovat o tom, jak pokračovat,“ dodává Orság.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

Král přenocoval v Olomouci a vyrazil osvobodit Vídeň, připomíná deska

Pamětní deska nově připomíná na olomouckém Horním náměstí dům, v němž roku 1683...

Olomouckou stopu v jednom z klíčových momentů evropské historie - osvobození Vídně z tureckého obležení, nově připomíná...

V Mostkovicích začala pod dohledem statika demolice domu

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

V obci Mostkovice na Prostějovsku začala dnes večer demolice domu, který zničil sobotní výbuch. Kriminalisté a hasiči...

Najdete na iDNES.cz