22 kilometrů trubek. S opravami fresek ve šternberském chrámu pomáhalo restaurátorům lešení.

22 kilometrů trubek. S opravami fresek ve šternberském chrámu pomáhalo restaurátorům lešení. | foto: Římskokatolická farnost Šternberk

Šternberský chrám ukáže obnovené fresky za 25 milionů korun

  • 0
Ve šternberském kostele Zvěstování Panny Marie budou v pátek odhaleny tisíce metrů čtverečních obnovené freskové výzdoby. Jeden z největších moravských kostelů dostal zpět svou krásu po více než osmdesáti letech.

Desítka restaurátorů na obnově 3 013 metrů čtverečních freskové a štukové výzdoby na klenbě a stěnách chrámové lodi šternberského kostela pracovala od července 2009. Aby vůbec mohl vrátit zašlý lesk původním barokním malbám z konce 18. století, museli pro něj řemeslníci postavit stotunové lešení tvořené dvaadvaceti kilometry trubek. Výsledky jejich práce, která po více než osmi desetiletích znovu odhalila krásu celého interiéru, si lidé budou moc poprvé prohlédnout v pátek.

Slavnostní odhalení maleb

Program

pátek 25. března
14.00 – otevření chrámu Zvěstování P. Marie pro veřejnost,
15.00 – Lesní rohy – Stará lovecká hudba,
17.00 – mše svatá,
19.30 – Ernst Wally, vídeňský varhaník, Komorní smíšený sbor Ateneo

sobota 26. března
10.00
– poutní mše svatá,
12.00–20.00 – otevření chrámové lodi pro veřejnost,
15.00 – koncert pro housle, flétnu a varhany, Schola od sv. Jana Křtitele Šumperk, Lesní rohy – Stará lovecká hudba

neděle 27. března
10.00
– poutní mše svatá,
12.00–20.00 – otevření chrámu pro veřejnost,
16.00 – Koncert pro housle a violu, Komorní chrámový sbor Šternberk

Donedávna příchozí viděli neúplnou výzdobu a jen obrysy některých postav či iluzivní architektury. Výjevy na desetiletí před zrakem návštěvníků jednoho z největších moravských kostelů skryly především saze z požáru varhan v roce 1927.

"Požár vypukl v noci z 31. července na 1. srpna toho roku. Od té doby byla výzdoba v ponurém stavu. Jen v osmdesátých letech minulého století se podařilo opravit presbytář," podotkl koordinátor projektu Marián Marghold ze šternberské římskokatolické farnosti.

Rekonstrukcí prošly i varhany z první poloviny 20.století

Rekonstrukce se současně dočkaly i varhany z dílny firmy Rieger, jejichž zvuk se kostelem rozlehl poprvé v roce 1929. V prospektu třímanuálového varhanního nástroje je celkem tři tisíce dvanáct píšťal. Největší z nich mají sedm metrů, nejsilnější pak v průměru třicet centimetrů.

"Restaurování tohoto nástroje s koncertními dispozicemi bylo provedeno během 12 měsíců, zatím bez varhanní skříně," upřesnil Marghold. Její obnovu farnost uhradí z darů a veřejné sbírky určené právě na daný účel. Současně plánuje i zrestaurování 40 chrámových lavic.

"Jsem rád, že jsem se na tak velkém projektu mohl podílet. Několik generací lidí, včetně těch, kteří sem přišli po druhé světové válce, nevidělo kostel s původní výzdobou. Podílet se na projektu obnovy pro mne byla asi nejnáročnější, ale i nejnaplněnější životní zkušenost," popsal Marghold.

Obnova fresek vyšla na 25 milionů korun

Autorem více než tří tisíc metrů čtverečních barokních maleb zachycujících Nanebevzetí Panny Marie byl František Antonín Šebesta, který si své umělecké jméno upravil na italsky znějící Sebastini. Na objednávku šternberských augustiniánů pracoval v tamním kostele v rozmezí let 1781 až 1783.

22 kilometrů trubek. S opravami fresek ve šternberském chrámu pomáhalo restaurátorům lešení.
22 kilometrů trubek. S opravami fresek ve šternberském chrámu pomáhalo restaurátorům lešení.
22 kilometrů trubek. S opravami fresek ve šternberském chrámu pomáhalo restaurátorům lešení.

22 kilometrů trubek. S opravami fresek ve šternberském chrámu pomáhalo restaurátorům lešení.

"Pro město je obnova výzdoby kostela velkou událostí. Ty fresky byly přes 84 let zahalené vrstvou sazí a kouře. Teď jsou znovu k vidění a jsou opravdu krásné," podotkla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Pomyslná omlazovací kúra přišla na více než 25 milionů korun. Jejich zdrojem byly převážně peníze z grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Zbývající část financí poskytl Olomoucký kraj a město Šternberk. Svůj příspěvek vybrali i farníci. Zájemci se budou moc na obnovené fresky podívat poprvé v pátek ve 14 hodin. Na tento den, stejně jako na sobotu a neděli, je pro ně mimo jiné připravených několik koncertů s volným vstupem.