Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobkyně odtajnila jména lidí stíhaných kvůli sporným zakázkám Přerova

  9:23aktualizováno  9:23
Čtyři politici z Přerova a dva úředníci magistrátu zůstávají stíhaní za zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky. Olomoucká státní zástupkyně případ předala protikorupční policii k dokazování. Navíc zveřejnila jména stíhaných politiků a úředníků.

Státní zástupkyně zveřejnila jména lidí, které i nadále stíhá protikorupční policie kvůli sporným zakázkám přerovské radnice. Potvrdilo se tak, že je mezi nimi i senátor a primátor města Jiří Lajtoch. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Mezi stíhanými je primátor Přerova Jiří Lajtoch, jeho první náměstek Josef Kulíšek, radní Václav Zatloukal a Jaroslav Čermák a úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Pavel Gala a Jiří Raba.

Žalobkyně Kodytková pro ČTK uvedla, že policie má lhůtu do konce července. "Do té doby bude doplňovat dokazování podle pokynů Nejvyššího státního zastupitelství," uvedla.

Policisté by se měli údajně zaměřit na dva z obviněných, kteří měli mít z veřejných zakázek prospěch. Celá kauza se týká dvou sporných zakázek na stavbu domova důchodců a zimního stadionu v Přerově.

Protikorupční policie se o ně zajímala proto, že obě stály podstatně více, než město plánovalo. Například cena domova pro seniory se zvýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Navíc takzvané vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma, která zakázku vyhrála.

Kodytková přitom případ nejprve zastavila, ale později ho dostala zpět na stůl od Nejvyššího státního zastupitelství v Brně s tím, že má dál stíhat šest z 13 původně obviněných.

Firma také stavěla primátorovi bazén

Podle obvinění na přerovské politiky, které MF DNES loni postupně zveřejňovala, policisté primátora Lajtocha viní například z toho, že mu firma Přerovská stavební, která se na sporných zakázkách podílela, stavěla bazén u něj na zahradě.

Primátor pak část sumy, zhruba 300 tisíc korun, nezaplatil, a navíc podle policistů firma peníze ani nevymáhala. Bazén Lajtoch zatajil v majetkovém prohlášení. Zmínil se o něm až v dodatečném prohlášení o dva roky později. To znamená, že údaje doplnil v době, kdy se o věc začala zajímat policie.

Lajtoch opakuje, že se cítí nevinný. "K žádnému zločinu u obou zakázek nedošlo a všechny práce kolem bazénu jsem řádně uhradil," říká. To, že bazén zatajil v majetkovém přiznání, zdůvodňuje Lajtoch tím, že ho kupovala manželka a že se nejedná o nemovitost zapisovanou do katastru nemovitostí.

"V dané době jsem ani přesně neznal celkovou cenu, která jen nepatrně převýšila částku půl milionu korun. Proto jsem opomněl tuto skutečnost uvést do čestného prohlášení o majetku nabytém v průběhu výkonu funkce za rok 2008," řekl již dříve Lajtoch.

I radní měli podle policie s firmami nadstandardní vztahy

Prospěch ve formě stavebních prací měl podle kriminalistů mít i radní Václav Zatloukal. Stejná firma se totiž podílela na budování jeho rodinného domu ve Vinarech bez uzavření řádné smlouvy o dílo. Fakturu na 3,1 milionu korun uhradil Zatloukal pouze částečně ve dvou splátkách do výše 790 tisíc korun.

"Poté, co tyto skutečnosti vyšly najevo při policejním prověřování, snažil se vyřadit fakturu z účetnictví společnosti Přerovská stavební a nahradit fakturou novou na částku nižší, kterou skutečně zaplatil," stojí v usnesení o zahájení stíhání.

To však Zatloukal odmítá. "Dům jsem stavěl na základě řádného smluvního vztahu s několika dodavateli. Všem firmám jsem včas uhradil dohodnuté částky, což jsem doložil. Dům jsem zkolaudoval v květnu 2007, tedy několik let před jednáními rady," popisuje.

"To, že mi společnost zaslala fakturu v rozporu se zákonem až po roce od dokončení prací a na úplně jinou částku, než zněla dohoda, je předmětem případného občansko-právního sporu. Stavbu rodinného domu jsem řádně nahlásil do majetkového přiznání za rok 2007, tak jak mi ukládá zákon," říká Zatloukal.

Ve skupině stíhaných zůstává i náměstek Kulíšek, jemuž policisté vyčítají neformální osobní vztahy se zástupci stavební firmy, či radní Čermák, který podle usnesení měl se společností obchodní vztahy. Jeho bezpečnostní firma zajišťovala ostrahu staveniště domova důchodců.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Další z rubriky

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Kamenný kříž ukrýval schránku s rukopisy i stokorunou z padesátých let

Schránka tvořená skleněnou nádobou s odkazem předků nalezená v těle kamenného...

Nečekaný nález učinili dělníci, kteří ve Velké Bystřici na Olomoucku restaurují kamenný kříž z druhé poloviny 19....

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz