Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucké vánoční kluziště chtějí pořadatelé zachránit, zřejmě ho zmenší

  15:07aktualizováno  15:07
Bude-li na letošních vánočních trzích v centru Olomouce opět stát kluziště, budou na něm mít bruslaři zřejmě méně místa. Pořadatelé ho totiž plánují menší a méně hlučné. Ke změnám je dotlačilo odhalení, že při minulém ročníku v rozporu s povolením postavili ledovou plochu příliš blízko cenné Jupiterovy kašny.

Kluziště se stalo oblíbenou součástí olomouckých vánočních trhů (snímek z jeho stavby pro letošní zimu z 3. listopadu 2015), podle inspekce ale pořadatelé porušili dohodu a ohrozili jím historickou kašnu. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Jak minulý týden informovala MF DNES, pořadatele z porušení dohody usvědčila Památková inspekce ministerstva kultury. Městu i krajskému úřadu v návaznosti na to navrhla, aby už kluziště na náměstí nepovolili (více čtěte zde).

Následná schůzka představitelů radnice a pořadatelů ze společnosti Kulturní Olomouc ovšem přinesla jiný výsledek.

„S organizátory jsme už jednali. Připustili, že udělali chyby a vyjádřili politování, že k tomu došlo,“ shrnuje primátor Antonín Staněk. Má za to, že pokud pořadatelé vyřeší, co jim ministerstvo vytklo, není důvod ledovou plochu nepovolit.

Na olomoucké kluziště se inspektoři ministerstva kultury zaměřili po stížnosti z řad veřejnosti.

„Mimo jiné zjistili, že v rozporu s povolením nebyla Jupiterova kašna při montáži kluziště chráněna oplocením. Dále nebyla dodržena povolená vzdálenost konstrukce kluziště od kašny. Její roh byl namísto 5,5 metru vzdálen od kašny pouze zhruba 1,6 metru. Také při demontáži kluziště památku nechránilo oplocení,“ shrnula mluvčí ministerstva Ivana Awwadová.

Inspekce: Památky nebyly poškozeny jen díky štěstí

Lidé z ministerstva tak byli přesvědčeni, že spíše souhrou šťastných okolností nebyly v centru poškozeny stovky let staré národní kulturní památky.

„Podmínky závazných stanovisek orgánů památkové péče nebyly dodržovány,“ doplnila ke zjištění inspektorů Awwadová.

Na magistrát i na krajský úřad proto dorazil ministerský dopis s návrhem, aby olomoučtí úředníci už ledovou plochu na Dolní náměstí nepustili. Definitivní rozhodnutí bude právě na nich. Primátor potvrzuje, že radnice organizátory vyzvala, aby předložili svoji představu, jak vše napravit.

„Máme informaci, že předpokládají zmenšení prostoru kluziště. Tím by byly splněny dané odstupové vzdálenosti,“ uvedl Staněk.

Rozhodnou místní úřady, výtky inspekce by měly brát v potaz

Zda o povolení pořadatelé požádají, bude jasno po prázdninách. Mluvčí magistrátu Radka Štědrá již dříve uvedla, že není možné předem říci, jak se úředníci k žádosti postaví.

„Program trhů včetně instalace a provozu kluziště bývá specifikován v dodatku smlouvy s provozovatelem vánočních trhů, jenž bude po podpisu až v září,“ podotkla.

Pokud místní úředníci ledovou plochu povolí, měli by se vypořádat i s ministerskými výtkami.

„A to proto, aby se orgány památkové péče vyhnuly nebezpečí, že by z tohoto důvodu bylo jejich závazné stanovisko shledáno jako nezákonné,“ upozornila Awwadová.

MF DNES již předminulý týden požádala telefonicky i e-mailem organizátory trhů o reakci na zjištění ministerstva. Odpovědi ale neposlali.

Méně hluku mají zajistit zkušenosti z Vídně

Přebudování ledové plochy by podle primátora mělo navíc ulevit lidem, jimž na Dolním náměstí při minulých trzích vadil hluk chladicího zařízení. Několik týdnů bylo v provozu téměř nepřetržitě.

„Máme malý byt a obě okna v ložnici i pokoji vedou do náměstí. V podstatě se nemáme kam ukrýt. Takže na noc zacpáváme okno matrací a s manželkou a pětiměsíčním synem celou dobu spíš přežíváme, než že bychom se vyspali,“ popsal letos v únoru Olomoučan Jakub Hamza (podrobnosti o problémech s hlukem čtěte zde).

Primátor má za to, že vše vyřeší technologie, s níž se pořadatelé trhů seznámili ve Vídni, kde je ledové plocha také součástí vánočních trhů. „Mělo by to výrazně omezit hlukovou zátěž, protože ten problém tam byl,“ dodává Staněk.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Zábřežané mají svůj „chodník slávy“, připomíná důležité momenty historie

Dvanáct kamenů na chodníku v Zábřehu připomíná významné události v dějinách...

Svůj chodník slávy mají od začátku roku obyvatelé Zábřehu na Šumpersku. Vede lipovou alejí v Bezručových sadech, své...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Najdete na iDNES.cz