Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucké vánoční kluziště chtějí pořadatelé zachránit, zřejmě ho zmenší

  15:07aktualizováno  15:07
Bude-li na letošních vánočních trzích v centru Olomouce opět stát kluziště, budou na něm mít bruslaři zřejmě méně místa. Pořadatelé ho totiž plánují menší a méně hlučné. Ke změnám je dotlačilo odhalení, že při minulém ročníku v rozporu s povolením postavili ledovou plochu příliš blízko cenné Jupiterovy kašny.

Kluziště se stalo oblíbenou součástí olomouckých vánočních trhů (snímek z jeho stavby pro letošní zimu z 3. listopadu 2015), podle inspekce ale pořadatelé porušili dohodu a ohrozili jím historickou kašnu. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Jak minulý týden informovala MF DNES, pořadatele z porušení dohody usvědčila Památková inspekce ministerstva kultury. Městu i krajskému úřadu v návaznosti na to navrhla, aby už kluziště na náměstí nepovolili (více čtěte zde).

Následná schůzka představitelů radnice a pořadatelů ze společnosti Kulturní Olomouc ovšem přinesla jiný výsledek.

„S organizátory jsme už jednali. Připustili, že udělali chyby a vyjádřili politování, že k tomu došlo,“ shrnuje primátor Antonín Staněk. Má za to, že pokud pořadatelé vyřeší, co jim ministerstvo vytklo, není důvod ledovou plochu nepovolit.

Na olomoucké kluziště se inspektoři ministerstva kultury zaměřili po stížnosti z řad veřejnosti.

„Mimo jiné zjistili, že v rozporu s povolením nebyla Jupiterova kašna při montáži kluziště chráněna oplocením. Dále nebyla dodržena povolená vzdálenost konstrukce kluziště od kašny. Její roh byl namísto 5,5 metru vzdálen od kašny pouze zhruba 1,6 metru. Také při demontáži kluziště památku nechránilo oplocení,“ shrnula mluvčí ministerstva Ivana Awwadová.

Inspekce: Památky nebyly poškozeny jen díky štěstí

Lidé z ministerstva tak byli přesvědčeni, že spíše souhrou šťastných okolností nebyly v centru poškozeny stovky let staré národní kulturní památky.

„Podmínky závazných stanovisek orgánů památkové péče nebyly dodržovány,“ doplnila ke zjištění inspektorů Awwadová.

Na magistrát i na krajský úřad proto dorazil ministerský dopis s návrhem, aby olomoučtí úředníci už ledovou plochu na Dolní náměstí nepustili. Definitivní rozhodnutí bude právě na nich. Primátor potvrzuje, že radnice organizátory vyzvala, aby předložili svoji představu, jak vše napravit.

„Máme informaci, že předpokládají zmenšení prostoru kluziště. Tím by byly splněny dané odstupové vzdálenosti,“ uvedl Staněk.

Rozhodnou místní úřady, výtky inspekce by měly brát v potaz

Zda o povolení pořadatelé požádají, bude jasno po prázdninách. Mluvčí magistrátu Radka Štědrá již dříve uvedla, že není možné předem říci, jak se úředníci k žádosti postaví.

„Program trhů včetně instalace a provozu kluziště bývá specifikován v dodatku smlouvy s provozovatelem vánočních trhů, jenž bude po podpisu až v září,“ podotkla.

Pokud místní úředníci ledovou plochu povolí, měli by se vypořádat i s ministerskými výtkami.

„A to proto, aby se orgány památkové péče vyhnuly nebezpečí, že by z tohoto důvodu bylo jejich závazné stanovisko shledáno jako nezákonné,“ upozornila Awwadová.

MF DNES již předminulý týden požádala telefonicky i e-mailem organizátory trhů o reakci na zjištění ministerstva. Odpovědi ale neposlali.

Méně hluku mají zajistit zkušenosti z Vídně

Přebudování ledové plochy by podle primátora mělo navíc ulevit lidem, jimž na Dolním náměstí při minulých trzích vadil hluk chladicího zařízení. Několik týdnů bylo v provozu téměř nepřetržitě.

„Máme malý byt a obě okna v ložnici i pokoji vedou do náměstí. V podstatě se nemáme kam ukrýt. Takže na noc zacpáváme okno matrací a s manželkou a pětiměsíčním synem celou dobu spíš přežíváme, než že bychom se vyspali,“ popsal letos v únoru Olomoučan Jakub Hamza (podrobnosti o problémech s hlukem čtěte zde).

Primátor má za to, že vše vyřeší technologie, s níž se pořadatelé trhů seznámili ve Vídni, kde je ledové plocha také součástí vánočních trhů. „Mělo by to výrazně omezit hlukovou zátěž, protože ten problém tam byl,“ dodává Staněk.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Další z rubriky

Podvodníci vylákali od ženy milion korun, záminkou byl balíček z Itálie

(Ilustrační snímek)

O téměř milion korun přišla seniorka ze Šumperku, která se stala obětí internetových podvodníků. Peníze z ní vylákali...

Obce z Plumlovska čistotě přehrady dál věří, přispěly na boj proti sinicím

Po několikaleté přestávce je Plumlovská přehrada opět napuštěná a tamní voda je...

Obce v okolí Plumlovské přehrady, ve které se po očistě za miliony opět objevily jedovaté sinice, stále věří tomu, že...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Najdete na iDNES.cz