Městskou alej v Mohelnici definitivně čeká vykácení, ochranář s námitkami neuspěl. Ilustrační foto

Městskou alej v Mohelnici definitivně čeká vykácení, ochranář s námitkami neuspěl. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Stoletá alej v Šumperku padne, úřady přes protesty ochranáře povolily kácení

  • 2
Šumperská radnice vyhrála spor s ochranářem přírody Alešem Davidem, který bojoval proti plánu vykácet a poté obnovit městskou alej v ulici 17. listopadu. Úřady nyní kácení povolily. Kvůli vleklým tahanicím však hrozí, že už radnice na renovaci stromořadí nedostane dotaci a celý plán bude muset platit sama.

Česká inspekce životního prostředí dala souhlas ke kácení desítek starých lip a jejich obměně za nové vzrostlé stromy. Aleš David poté neuspěl ani s odvoláním na ministerstvo životního prostředí.

"Na základě odborných posudků jsme usoudili, že záchrana původní aleje tak, aby plnila svůj účel, není možná. Osm stromů by se muselo pokácet kvůli bezpečnosti a ponechání dalších by znamenalo značné náklady na jejich údržbu a v horizontu několika let by se nedalo vyloučit další kácení," sdělil ředitel olomoucké pobočky inspekce Radek Pallós.

Kvůli sporu město přišlo o dotaci

Povolení ke kácení celé aleje už město jednou mělo a uspělo i se žádostí o dotaci na její obnovu. Jenže po protestech ochranáře inspekce vydala předběžné opatření, kterým pozastavila kácení s výjimkou stromů ve špatném stavu, které však neurčila.

Radnice kvůli průtahům přišla o dotaci na obnovu stromořadí. Teď se o ni pokusí znovu. Když neuspěje, uhradí opravy aleje a ulice z vlastní kasy.

Lípy v aleji jsou staré až 130 let a město odmítlo inspekcí navrhované řešení, aby pokácelo jen nemocné stromy.

"Takové řešení by nemělo logiku. Také proto, že chceme alej obnovit kompletně včetně povrchu ulice, trávníků a mobiliáře. Navíc bychom pořád řešili stížnosti na padající suché větve. Jsem rád, že inspekce nakonec uznala, že kompletní obměna stromů je nejlepší řešení," řekl starosta Šumperka Zdeněk Brož.

Ochranář rozhodnutí nechápe, dál je proti kácení

Obnovu aleje plánovala radnice už od roku 2007, kdy odborný posudek doporučil obměnu všech stromů. Ochranář Aleš David ale vše okamžitě zpochybnil. Stále tvrdí, že stromy nejsou v tak špatném stavu, aby musely padnout.

"Rozhodně není důvod k plošnému vykácení celého stromořadí. Ulice 17. listopadu je díky vzrůstu lip i v horkých měsících prakticky jedinou souvisle zastíněnou ulicí v Šumperku," uvedl David.

Rozhodnutí inspekce ho překvapilo. Schválení projektu města považuje za účelové a tendenční. "Je smutné, když úředníci, kteří mají chránit životní prostředí, jednají úplně jinak. Celý projekt je v rozporu s veřejně proklamovaným principem udržitelného rozvoje, a tudíž protiprávní a ničím neopodstatněný," trvá na svém David.

Stromořadí se bude obnovovat pravděpodobně už v příštím roce. Po vykácení starých lip budou vysázeny nové vzrostlé stromy s obvodem kmene minimálně dvacet centimetrů. "Zájmem města Šumperka je obnovit tuto významnou alej a zachovat ji pro další generace," podotkl Brož.

Spory o to, zda je kácení stárnoucí aleje nutné, před časem řešila také radnice v Olomouci. Do obnovy slavné Rudolfovy aleje se nakonec pustila a první polovina stromořadí ve Smetanových sadech už je od podzimu také znovu vysázená.