Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stovka dětí v Olomouci asi zůstane bez školky. Není místo

  7:22aktualizováno  7:22
Kolem stovky dětí bylo, je a v příštím roce asi i zůstane bez možnosti dostat se v Olomouci do školky. Přestože město otevřelo nové třídy, místo nezbylo na desítky předškoláků, kteří už měli tři roky.

Kapacita tříd v mateřských školách v Olomouci stále nestačí. Bez školky tak zůstává přibližně stovka dětí. Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Náměstek primátora Ladislav Šnevajs, který bude mít po volbách na radnici na starosti školství, chce problémy řešit i tím, že město přispěje neziskovým organizacím, které plánují otevřít vlastní školky.

Po březnových zápisech zůstalo v Olomouci bez místa ve školce přesně 116 dětí, které už měly na školku nárok. Přestože bývalý "školský" radní Vladimír Pokorný sliboval, že do září se situace zlepší, počet předškoláků, kteří na místo stále čekají, se nemění.

"Nemáme přesný přehled, jestli zrovna děti, které nebyly umístěny po zápisech, se stále nedostaly, ale určitě jsme ještě nevyhověli všem. Děti umísťujeme průběžně, jakmile se objeví volné místo, ale také se nám neustále hlásí noví rodiče, kteří se třeba do města přistěhovali," vysvětlila vedoucí odboru školství magistrátu Hana Fantová.

Přes 3 tisíce míst je pořád málo

Olomouc zřizuje 43 mateřských škol, jejich kapacita se od roku 2006 zvýšila o 325 míst. Školky může nyní navštěvovat 3 246 dětí.

Za poslední čtyři roky město opravilo a otevřelo třídy v osmi mateřských školách. Letos zprovoznilo nové oddělení pro 24 dětí v mateřské školce v Holici, o stejný počet míst navýšilo kapacitu ve třídách v mateřince Radova a Rožňavská.

Poptávka však stále převyšuje nabídku. "Každou chvilku se u nás ptají další rodiče. Víme o třech dětech, které by mohly nastoupit hned, maminky jen čekají, jestli se uvolní místo. To by byla ale velká náhoda, spíš je to u nás beznadějné," popsala Zuzana Valentová, vedoucí učitelka Mateřské školy Petřkova.

To, že situace není dobrá, uznal i nový náměstek primátora Ladislav Šnevajs, který bude mít nově na starosti školství: "Město letos sice otevřelo nové třídy, ale i tak se ukazuje, že je to málo. Připravujeme proto projekt, aby město od příštího roku mohlo spolupracovat i s jinými potenciálními provozovateli školek."

Jak si náměstek takovou spolupráci představuje? "Provozovatelům mateřinek bychom finančně přispěli. Pro město to bude výhodnější, neponese všechny náklady," poznamenal Šnevajs.

Školky otevře arcibiskupství i univerzita

Hana Fantová z odboru školství chce do rozpočtu na příští rok "protlačit" i rekonstrukci dalších prostor v městských školkách. Tak by mohlo vzniknout například nové oddělení ve školce Jílová, které město původně plánovalo opravit už letos. Konečné slovo však budou mít až noví olomoučtí zastupitelé.

Dobrou zprávou pro rodiče je, že v příštím roce pravděpodobně otevře mateřskou školu Arcibiskupství olomoucké. To mělo mateřinku na třídě 1. máje zprovoznit už letos, ale kvůli náročným stavebním úpravám termín posunulo na září 2011.

Mateřskou školu chce do roku 2013 otevřít i Univerzita Palackého, která v září na vlastní zařízení dostala grant. Dvě třídy po 25 dětech by však měly přednostně sloužit zaměstnancům olomoucké vysoké školy.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

PRAGMA personální agentura s.r.o.
Pozice v Uničově-až 40.000Kč,s ubytováním,obědy za hubičku,zálohy (Kat.)

PRAGMA personální agentura s.r.o.
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 22 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz