Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD ukázala volebního lídra. Kandidáty na primátora mají i další strany

  8:49aktualizováno  8:49
Členové olomoucké ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL už mají jasno, kdo je povede do podzimních voleb, v nichž se rozhodne o příštím primátorovi města. Ve vládnoucí ODS má teď zájem o post lídra jako jediný stávající primátor Martin Major, potvrdit ho musí ještě stranický sněm. Hnutí ANO a KSČM lídry ještě nemají.

Nový lídr ČSSD a kandidát na primátora Olomouce Antonín Staněk (vpravo). Vedle něj další z kandidátů sociálních demokratů pro komunální volby roku 2014 Filip Žáček. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

ČSSD coby hlavní rival právě vládnoucí ODS oficiálně představila svého lídra a kandidáta na primátora v úterý. A to jako první ze všech olomouckých stran.

Je jím proděkan pedagogické fakulty a předseda klubu zastupitelů sociální demokracie Antonín Staněk. Definitivní volební program bude ČSSD ještě ladit, důraz ale bude klást na hospodárné zacházení s městským rozpočtem.

Ostatní politické strany lídry a program ještě nepředstavily, dle zjištění MF DNES jsou ovšem schváleni i další kandidáti na primátora. A to v TOP 09 předseda jejich zastupitelů Aleš Jakubec a v KDU-ČSL nynější náměstek Ladislav Šnevajs.

Antonín Staněk

- absolvent Gymnázia Šternberk a UP v Olomouci

- docent v oboru pedagogika

- proděkan Pedagogické fakulty UP 

- předseda klubu zastupitelů ČSSD

- viceprezident Českého svazu házené

Komunisté a hnutí ANO budou jedničky kandidátek teprve volit. Stejně jako vládnoucí ODS, kde se o nejcennější pozici bude zřejmě jako jediný ucházet současný primátor Martin Major.

ČSSD má ale už jasno. Osmačtyřicetiletého Staňka coby lídra podpořilo při vnitrostranické volbě více než devadesát procent hlasujících. Spolu s ním v úterý ČSSD představila prvních patnáct jmen kandidátky.  V čele nechybí někdejší olomoučtí náměstci Jaromír Czmero a Miroslav Petřík anebo historik Pavel Urbášek či mladý právník Filip Žáček.

Staněk u osazenstva oranžové kandidátky vyzdvihuje, že zde nikdo nezastává významnou politickou funkci. "Nechceme je kumulovat," zdůraznil.

Bude-li zvolen primátorem, vzdá se Staněk funkce proděkana

Sám je ovšem proděkanem pro studijní záležitosti na pedagogické fakultě, stojí i v čele katedry společenských věd. Těchto funkcí by se v případě zvolení primátorem vzdal, stejně jako vysokých postů, jež zastává ve vysokoškolských odborech a v Českém svazu házené.

"Zcela určitě bych nemohl fungovat v pozici proděkana, to je téměř nemožné. Také vedoucí katedry nepřipadá do úvahy. Nicméně pokud bych byl primátorem, dál bych se rád podílel na práci katedry. Máme zde přednášky z veřejné správy, takže by to pro studenty mohlo být určitým přínosem," slibuje Staněk.

Čelo kandidátky ČSSD

1. Antonín Staněk

2. Pavel Urbášek

3. Miroslav Petřík

4. Jaromír Czmero

5. Filip Žáček

6. Danuše Boková

7. Jiří Kropáč

8. Radek Čapka

9. Jitka Weiermüllerová

10. Petr Čulík

11. František Mezihorák

Předvolební témata se podle něj v ČSSD budou teprve rodit. Mezi priority ovšem bude patřit například nové depo dopravního podniku či hledání využití pro areály, jež v budoucnu uvolní armáda či univerzita.

"Je tu i otázka přípravy východní tangenty, která je stále aktuálním tématem," doplnil Staněk. Navíc bude chtít stabilizovat městský rozpočet.

Ten nyní spravuje koalice v čele s primátorem Martinem Majorem z ODS, která volbu lídra teprve připravuje. Následovat bude po pondělním jednání zastupitelstva, jež bude hlasovat o sloučení Olomouce do jednoho volebního obvodu. Schválení tohoto kroku je ale jisté, pro je jak ODS, tak i opoziční ČSSD.

"Hned budou následovat naše primárky, jež by měly rozhodovat o sestavení kandidátní listiny. A já kandidovat budu. Nevím teď o nikom dalším, kdo by chtěl na lídra kandidovat," řekl Major.

TOP 09 povede do voleb Jakubec, lidovce náměstek Šnevajs

V TOP 09 je o kandidátovi na primátora jasno. Jednohlasně si zvolila Aleše Jakubce, předsedu klubu zastupitelů. "U zbytku kandidátky máme pracovní verzi zhruba do dvacátého místa," přibližuje.

 Základní obrysy programu má ale Jakubec už připravené. "Nechceme se soustředit na nové velké věci, ale především na chod města tak, aby bylo pro obyvatele příjemné. To znamená opravy chodníků, přechodů a silnic či budování cyklostezek. Město teď nemá peníze na megalomanské projekty," říká Jakubec.

 Je proti dalšímu zadlužování Olomouce. Větší investici ale připouští coby nutnost u zimního stadionu, kde navrhuje rekonstrukci v hodnotě kolem 250 milionů.

Lidovce do podzimních voleb povede současný náměstek primátora Ladislav Šnevajs. "Schváleno máme zhruba prvních deset kandidátů," doplňuje. Dostane-li se opět do vedení města, rád by pokračoval v rozšiřování počtu hřišť a míst ve školkách, zaměřit se chce i na další zkvalitňování výuky na základních školách.

U budoucích investic vidí Šnevajs cestu k potřebným financím ve fungování Olomouce v rámci aglomerace, kde bude město při žádostech o dotace spolupracovat s Prostějovem a Přerovem. Svazek těchto tří měst se totiž před časem dostal do VIP společnosti vyvolených aglomerací, jež budou moci zjednodušeně řečeno žádat o velké evropské dotace.

"Máme tak poměrně dobře našlápnuto. Investorům bychom se měli prezentovat právě jako toto trojměstí, abychom byli atraktivnější skrze větší množství obyvatel s větší kvalitou pracovní síly," uzavírá Šnevajs.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Trest veliteli „bévépéčka“ za zásah dalšího vozu neplatí, čeká ho nový soud

Velitel bojového vozidla pěchoty Marcel Kulišťák, který čelí obžalobě z...

Soudní projednávání nehody při nočních střelbách na Libavé, při které armádní bojové vozidlo pěchoty zasáhlo vedle...

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Lídr ČSSD pro komunální volby 2018 v Olomouci Filip Žáček.

Jeho strana vládne Olomouci v široké čtyřkoalici, která před čtyřmi lety poslala do opozice vítěze voleb – hnutí ANO....

Děti se vrátí do vyklizené školky, za praskliny zdí mohlo seschlé podloží

Do přerovské mateřské školy v ulici U Tenisu, na jejíž budově se objevily...

Po více než dvou týdnech se může téměř stovka přerovských dětí vrátit do budovy mateřské školy v ulici U Tenisu. Ta...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz