Žáci mají možnost podat přihlášky na střední školy už jen do pátku. Zanedlouho je pak čekají přijímací zkoušky. (Ilustrační snímek)

Žáci mají možnost podat přihlášky na střední školy už jen do pátku. Zanedlouho je pak čekají přijímací zkoušky. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MF DNES

Už jen dva dny na podání přihlášky. Technika děti v kraji netáhne

  • 3
Ještě v pátek mají žáci devátých ročníků základních škol příležitost podat si dvě přihlášky k přijímacím zkouškám na střední školu. V Olomouckém kraji je tradičně nával na gymnáziích, o perspektivní technické obory je menší zájem.

Většina žáků stihla přihlášky podat s předstihem, někteří však formulář ředitelům nosí ještě teď. V devátých třídách je letos celkem 4 613 studentů, většina z nich zamíří příští rok do lavic středních škol a učilišť.

"V tuto chvíli máme do osmiletých tříd 72 přihlášených, tedy víc než jednou tolik, co přijmeme. Do čtyřletých je ta situace obdobná, přijmeme celkem 32 dětí a přihlášek je zatím 61," říká ředitelka šternberského gymnázia Tamara Kaňáková s tím, že ještě možná v posledních dnech nějaká přihláška přibude. "Před třemi týdny jsme měli asi jen 20 přihlášek, hodně dětí to nechalo na poslední chvíli."

Naopak v Olomouci, kde mají tento týden studenti jarní prázdniny, většina přihlášek dorazila do škol s předstihem. "V pondělí jsme měli na oba dva obory, které nabízíme, celkem 190 přihlášek. Vzhledem k tomu, že jsou tu teď prázdniny, každý počítal s tím, že je potřeba ji donést dříve," říká Dana Slezáková z Obchodní akademie Olomouc.

Podle ní dávali uchazeči přednost osobnímu předání přímo na sekretariátu školy před posláním poštou. "Většina dětí je z Olomouce, navíc jim přeci jen můžeme hned dát potvrzení, že jsme přihlášku přijali. Také se můžou ještě na něco zeptat a nechat si formulář zkontrolovat, zda v něm mají vše tak, jak má být," vysvětluje Slezáková.

Stipendium, praxe. Přesto technika láká jen málo

Marně pak vyhlížejí deváťáky s přihláškou školy, které nabízejí učňovské obory. "Počet přihlášek je pro nás naprosto nesměrodatné číslo, musíme si počkat až na počet zápisových listů. Je cítit, že je v tuto chvíli podstatně méně žáků než například před pěti lety," říká Iva Žitná, zástupkyně ředitele prostějovské Střední odborné školy průmyslové a Středního odborného učiliště strojírenského.

Zájem žáků pociťuje škola menší i přesto, že je má čím nalákat. "Spolupracujeme s firmami v regionu, které našim studentům zajišťují praxe, dávají jim stipendia a řadu z nich pak zaměstnají. To je určitě motivuje k tomu, aby se přihlásili," doplňuje Žitná.

Podobně jsou na tom i na Střední škole elektrotechnické v Lipníku nad Bečvou. "Zájem není takový, jaký bychom si představovali. Přihlášek se nám sešlo sice přibližně stejné množství jako loni, ale ani tak to není nijak veselé. Technické obory prostě nelákají," myslí si ředitel školy Jaroslav Pokrupa.

Přihlášky si letos žáci mohou podat hned dvě, odevzdat zápisový lístek pak musí do deseti dní od oznámení o přijetí. Řada škol také nevypíše druhé kolo přijímaček, na uvolněná místa po nezapsaných uchazečích postoupí první pod čarou.