Budoucí zdravotníky čeká přesun, přerovská nemocnice se bojí o praktikanty

  12:54aktualizováno  12:54
Řady přerovských středoškoláků prořídnou. Už za rok a půl z města zmizí víc než stovka studentů připravujících se na profese ve zdravotnictví. Odloučené pracoviště Střední zdravotnické školy Hranice, které pětadvacet let vzdělávalo žáky v budově na náměstí Přerovského povstání, se postupně přestěhuje do Hranic.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

O přesunu rozhodli na svém posledním zasedání ještě bývalí krajští zastupitelé. Přesun školy urychlil špatný technický stav budovy, kterou Olomoucký kraj navíc s městem směnil za zámeček v Pavlovicích, kde sídlí „jeho“ domov pro seniory. Do uvolněné budovy zdravotnické školy chce přerovská radnice v budoucnu přestěhovat některé odbory magistrátu.

„Školu nerušíme, ale pouze přesouváme zpět do Hranic čtyři třídy odloučeného pracoviště,“ mírní zprávy o konci školy vedoucí odboru školství olomouckého krajského úřadu Miroslav Gajdůšek.

Kraj podpořil stěhování hlavně proto, že budova přerovské školy potřebovala zásadní opravy, které vedení hejtmanství vyhodnotilo jako neekonomické.

„Každé alokované pracoviště navíc přináší dvoje náklady. V kraji nemáme žádnou jinou školu, která by měla odloučené pracoviště,“ podotkl Gajdůšek.

Studenti měli během tuhých mrazů v učebnách jen 16 stupňů

Střední zdravotnická škola funguje v Přerově od roku 1990 v budově, kde za bývalého režimu sídlil okresní výbor KSČ. O současném špatném technickém stavu budovy svědčí i zkušenosti samotných studentů, kteří si v lednu přišli stěžovat až do kanceláře přerovské senátorky Jitky Seitlové.

V mrazivém počasí bylo v učebnách s netěsnými hliníkovými okny jen 16 stupňů Celsia a studenti museli vyučování absolvovat oblečeni v zimních bundách. Oni ani jejich rodiče ale nechtějí, aby přerovská pobočka školy zanikla.

„Při současném alarmujícím nedostatku zdravotního personálu v Přerově a jiných nemocnicích ani já nerozumím záměru rušení čtvrt století fungující plně obsazené odborné školy s trvalým převisem uchazečů o studium,“ zastává se studentů politička.

Ta zároveň upozorňuje na fakt, že pro žáky z Bystřicka, Hulínska nebo Kojetínska, kteří to mají blíž do Přerova, bude dojíždění do Hranic znamenat časovou i finanční zátěž.

„Existuje i obava o zachování kvality výuky v končícím dvouletém období,“ poznamenala Seitlová.

Přesunem do Hranic škola ušetří více než půl milionu ročně

Zdravotnická škola musí budovu na náměstí Přerovského povstání opustit do srpna 2018. Protože v Hranicích by se všichni studenti do stávající budovy nevešli, uvažovala škola o přístavbě a půdní vestavbě.

Nakonec se ale i tady budou studenti a jejich učitelé stěhovat. Zdravotnická škola si už v září 2017 vymění prostory se speciální školou a školkou v ulici Nová. I jejím zřizovatelem je kraj. Ředitelky obou škol se už dohodly, ale plán ještě musejí schválit krajští radní.

„Dostáváme budovu s velkou kapacitou, kam se pohodlně vejdeme i s odbornými učebnami. Nemusíme tam dělat stavební úpravy, protože škola už je opravená, řešíme jen nové podlahy v dílnách a nové osvětlení v učebnách,“ uvedla ředitelka střední zdravotnické školy Hana Čamborová. Konec odloučeného pracoviště v Přerově nevnímá jako krok zpět.

„Technický stav budovy je opravdu velmi špatný. Na pozici ředitelky jsem tři a půl roku a zpočátku jsem nedělala nic jiného, než hledala, kam bychom se mohli v Přerově přestěhovat. Ale nepodařilo se to. Velmi těžko se mi teď vysvětluje, proč máme zimu v učebnách,“ řekla. Přesunem do Hranic podle ní škola ušetří zhruba šest set tisíc korun ročně.

Nemocnice už zvažuje vybudovat v areálu odbornou učebnu

Radost ze stěhování studentů ale nemá přerovská nemocnice, kam budoucí ošetřovatelé a zdravotničtí asistenti chodí na praxe.

„Velmi nás mrzí, že detašované pracoviště střední zdravotnické školy bude končit, nicméně s tím nemůžeme nic dělat, je to rozhodnutí kraje. Určitě ale uděláme všechno pro to, aby přerovští studenti mohli i nadále absolvovat jak praktickou, tak část teoretické výuky přímo v Přerově,“ sdělila mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Nemocnice už zvažuje, že pro studenty vybuduje přímo v areálu špitálu odbornou učebnu. To by podle ředitelky školy umožnilo, že by studenti od třetího ročníku nemuseli jezdit na vyučování do Hranic pětkrát, ale jen třikrát nebo dokonce dvakrát týdně.

Přerovská radnice stála o budovu na náměstí Přerovského povstání z toho důvodu, že by tam mohla přestěhovat některé své úředníky z centra města.

„Jedno z našich pracovišť na náměstí TGM sídlí v budově, kde platíme tržní nájemné. Tu bychom chtěli opustit a přesídlit do budovy v majetku města,“ objasnil náměstek primátora Pavel Košutek. Projekt na rekonstrukci budovy současné zdravotnické školy chce mít radnice hotový do poloviny příštího roku.

„Stěhování by se pak mohlo uskutečnit v roce 2019. Do té doby ale budou komunální volby, a pokud na radnici přijdou úplně noví lidé, všechno může být ještě úplně jinak,“ dodal náměstek.

Nejčtenější

V Německu ukradený luxusní mercedes prozradilo nedobrzdění na D46

Řidič mercedesu na dálnici nedobrzdil a narazil do fabie zpomalující kvůli...

Vyšetřování na první pohled běžné dopravní nehody na dálnici D46 odhalilo krádež luxusního vozu. Řidič mercedesu za...

Za smrt dvou dětí v jiném autě dostal opilec o dva roky víc, vinu neuznal

Josef Ondrýsek u olomouckého krajského soudu žádá o snížení trestu za tragickou...

Na osm a půl roku vězení zpřísnil olomoucký krajský soud trest Josefu Ondrýskovi, který na jaře zavinil v opilosti...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Vjezdový systém dodala firma stíhaného lobbisty, nemocnice řeší potíže

Pohled na jeden z vjezdů do olomoucké fakultní nemocnice. Po změně v systému...

Nový vjezdový systém měl od 1. listopadu výrazně modernizovat a usnadnit pacientům parkování v areálu Fakultní...

Vizita u 50 pacientů a lékař bez atestace. Špitál šokoval i soudního znalce

Okresní soud v Přerově začal projednávat případ, ve kterém jsou dva přerovští...

Na tristní personální situaci v českých špitálech poukázal případ, který nyní rozplétá soud v Přerově. Dva chirurgové...

Další z rubriky

Dívce se ve škole smáli kvůli pupíku, po unikátní operaci se těší do plavek

Unikátní zákrok provedli plastičtí chirurgové z Fakultní nemocnice v Olomouci....

Unikátní zákrok provedli plastičtí chirurgové z Fakultní nemocnice v Olomouci. Devítiletou dívku operovali šetrně...

V převráceném autě se zranila řidička s dětmi, policie hledá svědky

Policie vyšetřuje nehodu, při které řidička vezoucí dvě děti nedaleko Olomouce...

Policisté z Olomoucka vyšetřují od uplynulého víkendu nehodu, při které řidička jedoucí se dvěma dětmi strhla řízení...

Policie ukončila po třech letech vyšetřování kauzy Vidkun

Ilustrační snímek

Detektivové z ostravské expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu uzavřeli po třech letech vyšetřování...

Najdete na iDNES.cz