Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plán na Středoevropské fórum evropské dotace nezíská, zbývá mu jen stát

  16:57aktualizováno  16:57
Už jen na peníze z českého státního rozpočtu se může spolehnout olomoucké Muzeum umění, které plánuje stavbu Středoevropského fóra (SEFO). Nebude se totiž ucházet o evropské dotace, neboť se ukázalo, že projekt vyvolávající nesouhlas části veřejnosti by potřebných 350 milionů korun nezískal.

Původní vizualizace podoby Středoevropského fóra v Olomouci. Zda se promění ve skutečnost a jaký bude konečný vzhled, zatím není jisté | foto: MUO

„O evropskou dotaci se nemůžeme hlásit, nesplnili bychom podmínky. V podobě, jaké jsou teď vypsány, nejsou pro nás. Jde zde o malou částku, nedostačuje nám,“ přibližuje Soukup. Potvrdily se tak jeho dřívější obavy, že nastavení dotací nebude na SEFO stačit.

„Vypadá to, že v příslušné dotační výzvě bude stanoven limit kolem 140 milionů. A my potřebujeme 350 milionů,“ uvedl před časem ředitel.

Muzeu tak v tuto chvílí zbývá sázka na poslední kartu - získat peníze ze státního rozpočtu. Vedení muzea se proto aktuálně připravuje na jednání s ministerstvem kultury. Začít by mohlo ještě v první polovině letošního roku.

„Bude to velmi složité jednání, musíme se na něj soustředit,“ podotýká Soukup. Zda Muzeum umění uspěje, by mohlo být jasné do konce roku. Ředitel již dříve uvedl, že by se rozhodnutí ministerstva rád dočkal v listopadu či v prosinci.

Majitel potřebného pozemku chtěl získat městský palác

Bude-li kladné, mohly by miliony na SEFO jít při naplnění nejoptimističtější varianty z rozpočtu na rok 2019.

„Při přípravě státního rozpočtu se pracuje s již schválenými projekty. My bychom se teprve postavili na konec řady dalších žadatelů. Je to všechno zatím hypotetické, ale při optimálním vývoji by přístavba velkého Středoevropského fóra mohla být hotová v roce 2022,“ vysvětlil nedávno Soukup.

Původní vizualizace SEFO

Jednu velkou překážku na cestě k Středoevropskému fóru má přitom muzeum již za sebou. Státu totiž v současné době patří celá proluka za známou ohradou v Denisově ulici.

Ovšem v době, kdy se muzeum v čele se Soukupovým předchůdcem Pavlem Zatloukalem pokusilo SEFO vybudovat poprvé, bylo toto místo velkým zádrhelem. Muzeum tu skupovalo parcely. Jednu ale od původních vlastníků získal podnikatel Miroslav Barnet. Do jednání následně zasáhla olomoucká radnice.

Výsledkem byla dohoda, podle níž Barnet mohl od města koupit lukrativní Edelmannův palác na Horním náměstí. Část by uhradil pozemkem, zbytek doplatil. Nakonec k tomu ale nedošlo. Na fórum se tenkrát nepodařilo sehnat peníze. Dnes už nic podobného plány muzea neohrožuje.

Konečná podoba SEFO není jistá, ředitel by chtěl novou soutěž

Podobu rozsáhlé přístavby, díky níž by muzeum sídlící v sousední budově získalo prostory nutné pro další rozvoj, představilo jeho vedení již v roce 2009. Ambiciózní, výrazně moderní vize v Olomouci rozvířila veřejnou debatu. Odvážné plány stavby složené z pětice „homolí“, s částí pláště z hrubého betonu se ale nakonec ve skutečnost neproměnily, aspoň prozatím.

Zda se k nim ještě vůbec vrátí, vedení muzea prozatím nerozhodlo. Ředitel Michal Soukup by se přikláněl k nové architektonické soutěži, konečné slovo ještě nepadlo.

„Kdyby to bylo jen na mně, vyhlásil bych novou soutěž,“ řekl nedávno Soukup. O tom, že Středoevropské fórum - ať už v jakékoli podobě - postavit chce, má však Muzeum umění jasno už delší čas.

„Muzeum vyčerpalo své prostorové možnosti. Pokud se má dál rozvíjet, potřebuje nové prostory,“ zdůraznil již dříve Soukup.

O přístavbě v Denisově ulici představitelé muzea mluví jako o takzvaném velkém Středoevropském fóru, současně se ovšem pracuje i na malém SEFO. Jde o rozsáhlou rekonstrukci sídla Muzea umění vedle proluky. V roce 2018 tak bude opravený sál bývalého kina Central. Do letošního října pak dělníci dokončí novou střechu a fasádu.

„Hlavní práce, tedy rekonstrukce fasády, se uskuteční v letních měsících,“ doplnil již dříve Petr Bielesz, mluvčí muzea. Budova po rekonstrukci bude mít v návaznosti na původní vzhled jemně okrovou barvu.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Další z rubriky

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Šéf filharmonie skončil kvůli kritice, od města dostal odměnu 117 tisíc

Ředitel Moravské filharmonie Olomouc Vladislav Kvapil, který na konci května...

Olomoucká radnice schválila někdejšímu řediteli Moravské filharmonie Vladislavu Kvapilovi odměnu 117 tisíc za...

Přerovský zámek už si mohou „prohlédnout“ i nevidomí, má svůj velký model

Nevidomí a slabozrací si mohou nově udělat jasnou představu o podobě...

Na to, co se skrývá uvnitř přerovského zámku, se nevidomí lidé podívat nemohou. Jak vypadá tato kulturní památka...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz