Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusnok dodržel slovo. Olomouc a spol. má VIP vstupenku k miliardám

  8:21aktualizováno  8:21
Olomouc, Prostějov a Přerov dosáhly svého. Coby Středomoravská aglomerace se ocitly na seznamu vyvolených, kteří mohou dosáhnout na miliardové evropské dotace. Na klíčový soupis je dodatečně zařadila Rusnokova vláda. Sám premiér v demisi už loni slíbil, že vstup tří měst mezi vyvolené podpoří.

Svoji podporu pro zařazení Středomoravské aglomerace na VIP seznam oznámil premiér v demisi Jiří Rusnok přímo na olomoucké radnici na začátku loňského října. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Na VIP seznam zařadila Rusnokova vláda v demisi Středomoravskou aglomeraci i přes původní nesouhlas ministerstva pro místní rozvoj, které rozšíření soupisu o další oblasti nedávno zamítlo.

Vláda tak jedním ze svých posledních rozhodnutí stihla naplnit příslib, který městům dala. Premiér v demisi Jiří Rusnok se už loni v říjnu vyjádřil, že oblast se třemi největšími centry Olomouckého kraje by na VIP seznamu oblastí, které mohou počítat se štědřejší pomocí Evropské unie, neměla chybět.

"Je třeba zvlášť v dnešní době ocenit, že premiér v demisi Jiří Rusnok dodržel slovo, které dal koncem září. Tehdy řekl, že naši aglomeraci bude podporovat. Velmi si toho vážím," uvedl olomoucký primátor Martin Novotný,

V této věci už jednal i s nastupující ministryní pro místní rozvoj Věrou Jourovou. "Už jsem s ní o naší věci mluvil a ona si chce udělat ještě podrobnou revizi těch materiálů, i když nejsou relevantní důvody, proč by naše aglomerace neměla na seznamu být," dodal.

K původně schválenému ministerskému seznamu se šesti aglomeracemi - Pražskou, Brněnskou, Ostravskou, Plzeňskou, Pardubickohradeckou a Ústecko-chomutovskou - tak přibyla i ta Středomoravská. 

V letech 2014 až 2020 se tak může ucházet o unijní miliardy určené na takzvané integrované územní investice (ITI).

Nejde jen o miliardy, zvýšil se i význam střední Moravy

Ministerstvo pro místní rozvoj nyní muselo soupis rozšířit i přesto, že ministr v demisi František Lukl zvýšení počtu oblastí nechtěl navrhnout. Zdůvodňoval to obavami, že by pak o zařazení mohly začít usilovat i aglomerace dalších krajských měst. Seznam aglomerací ale rozšířila vláda.

"Na schůzi vlády byla schválena změna počtu ITI, takže ministerstvo promítne tuto změnu do příslušných dokumentů," řekl mluvčí ministerstva Marek Ženkl.

Dle primátora Olomouce bylo dostat se na seznam pro kraj klíčové. "Nejde jen o samotné finanční zdroje, které budou v řádech miliard. Nejpodstatnější je, že jsme se dostali mezi oblasti, které stát považuje za klíčové. To může otevřít i jiné možnosti," míní Novotný.

Aglomerace se opírala o argument, že mezi VIP oblasti patří i jako hustě zalidněná oblast.

"Splnili jsme kritéria pro tyto územní celky ještě lépe než někteří ze šesti již schválených příjemců. Například počet obyvatel a hustota osídlení je tu vyšší než v Pardubickohradecké či Ústecko-chomutovské aglomeraci," upozornil náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

VIP soupis otevírá šanci na dotace pro vědu či výzkum

Po zamítavém stanovisku ministerstva města zmobilizovala také poslance a senátory, aby jim v boji o zařazení na ITI seznam pomohli. Teď už další lobbování nebude potřeba.

"I tak je významné, že jsme do této věci vtáhli všechny, kdo mohou pomoci. Pokud má taková věc širokou obecnou podporu, je to jen dobře," zdůraznil primátor Novotný.

Krajští poslanci za hnutí ANO se už připravují, že osloví "svou" nastupující ministryni Věru Jourovou.

"S paní ministryní vše ještě probereme a věřím, že získáme pro Olomouckou aglomeraci podporu. Tato oblast si ji bezpochyby zaslouží," uvedl například poslanec Milan Brázdil.

Šéfové triumvirátu největších měst regionu si od VIP seznamu slibují mnoho, především podporu infrastruktury, vědy a výzkumu.

"Věřím, že nám to pomůže už konečně vyřešit katastrofální dopravní situaci ve městě," sdělil přerovský primátor Jiří Lajtoch. Upozornil tak na neustále odkládanou výstavbu průpichu Přerovem a dokončení dálnice v okolí Přerova.

Města mají ale "v šuplíku" více plánů, které mohou hned nasadit do boje o evropské peníze. "Máme připravené projekty za více jak miliardu korun. Budeme ale upřednostňovat ty, které budou mít pozitivní dopad nejen na město, ale i na široké okolí," sdělil prostějovský primátor Miroslav Pišťák.

Podle něj je to proto, že jde o podporu celé oblasti, ne pouze tří měst.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

Zeman míří pošesté do Olomouckého kraje, novináři za ním musí na Praděd

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Na Přerovsko, Šumpersko a Jesenicko zavítá v první polovině příštího týdne při své už šesté prezidentské návštěvě...

Král přenocoval v Olomouci a vyrazil osvobodit Vídeň, připomíná deska

Pamětní deska nově připomíná na olomouckém Horním náměstí dům, v němž roku 1683...

Olomouckou stopu v jednom z klíčových momentů evropské historie - osvobození Vídně z tureckého obležení, nově připomíná...

Najdete na iDNES.cz