Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusnok dodržel slovo. Olomouc a spol. má VIP vstupenku k miliardám

  8:21aktualizováno  8:21
Olomouc, Prostějov a Přerov dosáhly svého. Coby Středomoravská aglomerace se ocitly na seznamu vyvolených, kteří mohou dosáhnout na miliardové evropské dotace. Na klíčový soupis je dodatečně zařadila Rusnokova vláda. Sám premiér v demisi už loni slíbil, že vstup tří měst mezi vyvolené podpoří.

Svoji podporu pro zařazení Středomoravské aglomerace na VIP seznam oznámil premiér v demisi Jiří Rusnok přímo na olomoucké radnici na začátku loňského října. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Na VIP seznam zařadila Rusnokova vláda v demisi Středomoravskou aglomeraci i přes původní nesouhlas ministerstva pro místní rozvoj, které rozšíření soupisu o další oblasti nedávno zamítlo.

Vláda tak jedním ze svých posledních rozhodnutí stihla naplnit příslib, který městům dala. Premiér v demisi Jiří Rusnok se už loni v říjnu vyjádřil, že oblast se třemi největšími centry Olomouckého kraje by na VIP seznamu oblastí, které mohou počítat se štědřejší pomocí Evropské unie, neměla chybět.

"Je třeba zvlášť v dnešní době ocenit, že premiér v demisi Jiří Rusnok dodržel slovo, které dal koncem září. Tehdy řekl, že naši aglomeraci bude podporovat. Velmi si toho vážím," uvedl olomoucký primátor Martin Novotný,

V této věci už jednal i s nastupující ministryní pro místní rozvoj Věrou Jourovou. "Už jsem s ní o naší věci mluvil a ona si chce udělat ještě podrobnou revizi těch materiálů, i když nejsou relevantní důvody, proč by naše aglomerace neměla na seznamu být," dodal.

K původně schválenému ministerskému seznamu se šesti aglomeracemi - Pražskou, Brněnskou, Ostravskou, Plzeňskou, Pardubickohradeckou a Ústecko-chomutovskou - tak přibyla i ta Středomoravská. 

V letech 2014 až 2020 se tak může ucházet o unijní miliardy určené na takzvané integrované územní investice (ITI).

Nejde jen o miliardy, zvýšil se i význam střední Moravy

Ministerstvo pro místní rozvoj nyní muselo soupis rozšířit i přesto, že ministr v demisi František Lukl zvýšení počtu oblastí nechtěl navrhnout. Zdůvodňoval to obavami, že by pak o zařazení mohly začít usilovat i aglomerace dalších krajských měst. Seznam aglomerací ale rozšířila vláda.

"Na schůzi vlády byla schválena změna počtu ITI, takže ministerstvo promítne tuto změnu do příslušných dokumentů," řekl mluvčí ministerstva Marek Ženkl.

Dle primátora Olomouce bylo dostat se na seznam pro kraj klíčové. "Nejde jen o samotné finanční zdroje, které budou v řádech miliard. Nejpodstatnější je, že jsme se dostali mezi oblasti, které stát považuje za klíčové. To může otevřít i jiné možnosti," míní Novotný.

Aglomerace se opírala o argument, že mezi VIP oblasti patří i jako hustě zalidněná oblast.

"Splnili jsme kritéria pro tyto územní celky ještě lépe než někteří ze šesti již schválených příjemců. Například počet obyvatel a hustota osídlení je tu vyšší než v Pardubickohradecké či Ústecko-chomutovské aglomeraci," upozornil náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

VIP soupis otevírá šanci na dotace pro vědu či výzkum

Po zamítavém stanovisku ministerstva města zmobilizovala také poslance a senátory, aby jim v boji o zařazení na ITI seznam pomohli. Teď už další lobbování nebude potřeba.

"I tak je významné, že jsme do této věci vtáhli všechny, kdo mohou pomoci. Pokud má taková věc širokou obecnou podporu, je to jen dobře," zdůraznil primátor Novotný.

Krajští poslanci za hnutí ANO se už připravují, že osloví "svou" nastupující ministryni Věru Jourovou.

"S paní ministryní vše ještě probereme a věřím, že získáme pro Olomouckou aglomeraci podporu. Tato oblast si ji bezpochyby zaslouží," uvedl například poslanec Milan Brázdil.

Šéfové triumvirátu největších měst regionu si od VIP seznamu slibují mnoho, především podporu infrastruktury, vědy a výzkumu.

"Věřím, že nám to pomůže už konečně vyřešit katastrofální dopravní situaci ve městě," sdělil přerovský primátor Jiří Lajtoch. Upozornil tak na neustále odkládanou výstavbu průpichu Přerovem a dokončení dálnice v okolí Přerova.

Města mají ale "v šuplíku" více plánů, které mohou hned nasadit do boje o evropské peníze. "Máme připravené projekty za více jak miliardu korun. Budeme ale upřednostňovat ty, které budou mít pozitivní dopad nejen na město, ale i na široké okolí," sdělil prostějovský primátor Miroslav Pišťák.

Podle něj je to proto, že jde o podporu celé oblasti, ne pouze tří měst.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Ústecký šéf k aféře „filmujícího“ Kučery: Aroganci sudích pěstují kluby

Radim Klečka (ve žlutém) z Opavy přihrává kolem J. C. Fullera z Olomoucka. V...

Nedotknutelnost a aroganci rozhodčích si pěstujeme sami, reaguje generální manažer ústeckého klubu Tomáš Hrubý na...

Další z rubriky

Krádež dřeva u nechtěné střelnice stavěné policistou už prověřuje GIBS

Pohled na několikametrové valy u Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku v místech, kde...

Vyšetřování krádeže dřeva u Kobeřic, kde chce policista Tomáš Fiala postavit střelnici, si převzala Generální inspekce...

Neznámý příběh válečných sirotků. V Rusku je zachránili naši legionáři

Nejprve byli sirotci, jichž se legionáři v Rusku ujali, roztroušeni po různých...

Jeho pátrání trvá už téměř 30 let. Šéf olomoucké legionářské jednoty odkrývá osudy sirotků, které v Rusku za války...

Zažil ovace i střelbu, místo důchodu exprincipál s cirkusem putuje dál

Jiří Berousek starší byl do roku 2011 principálem Národního cirkusu Original...

Jméno Berousek je ve světě cirkusu značka s bohatou historií. Sedm generací artistů, kejklířů a krotitelů jí dává lesk...

Najdete na iDNES.cz