Na trhu práce je v Olomouckém kraji nedostatek kominíků, cukrátů či optiků. Hejtmanství proto bude učně těchto oborů v průběhu studia budou podporovat stipendii. (Ilustrační snímek)

Na trhu práce je v Olomouckém kraji nedostatek kominíků, cukrátů či optiků. Hejtmanství proto bude učně těchto oborů v průběhu studia budou podporovat stipendii. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

Olomoucký kraj chce víc kominíků, cukrářů či optiků, nabídne stipendia

  • 2
Na trhu práce je podle odborníků velký zájem o schopné lidi vyučené v oboru kominík, cukrovinkář či optik. Právě tyto obory se proto Olomoucký kraj rozhodl podpořit pomocí stipendií. Zmíněné obory přibudou k dosavadním dvaceti, jejichž studenty kraj již finančně odměňuje.

Zní to skoro neuvěřitelně, ale v době, kdy by za jistou práci dalo hodně lidí v kraji leccos, jsou místa, kde firmy kvalitní zaměstnance naopak usilovně hledají. A počítají i s "dorostem". Olomoucké hejtmanství teď chce vyjít vstříc například výrobci cukrovinek Nestlé či přerovské Meoptě a takzvaným učňovským stipendiem podpoří další obory.

"Učňovská stipendia jsou reakcí na to, že na trhu práce byl nedostatek některých učebních oborů. A přes poměrně vysokou nezaměstnanost o ně je na trhu práce zájem, ale nehlásí se na ně dostatek uchazečů," řekl náměstek hejtmana Pavel Sekanina.

Pro příští školní rok se má dosud dvacet položek čítající "portfolio" rozšířit o obory kominík, výroba potravin se zaměřením na výrobu cukrovinek a jemný mechanik - optik.

"Podporu jsme rozšířili na základě poptávky na trhu práce i ze strany některých zaměstnavatelů, jako je Nestlé či Meopta," upřesnil náměstek hejtmana.

Stipendia nabízí učňům i některé firmy

Někteří ze zaměstnavatelů navíc ve snaze "vychovat" si kvalifikované odborníky povzbuzují učně i vlastními stipendii.

"Závod Zora Olomouc podporuje již čtvrtým rokem na olomouckém středním odborném učilišti Štursova výuku učňů v oboru cukrovinkář, aby po ukončení jejich studia získal kvalifikované pracovníky," popsal za firmu Nestlé Česko Martin Walter. Letos v červnu tak vyšli ze školy první třeťáci, které podnik podporoval už od prvního ročníku.

"Absolventi, kteří měli výborné výsledky a naši stipendijní podporu, získali zaměstnání v závodě Zora," podotkl Walter s tím, že letos přijali deset "svých" vyučených.

Současně pak požádali Olomoucký kraj, aby tento obor zařadil mezi preferované, což se nyní stalo. "Jako významný zaměstnavatel v regionu vnímáme, že na pracovním trhu je stále nedostatek kvalifikovaných kvalitních absolventů oboru cukrovinkář a v závodu Zora pro ně vidíme pracovní perspektivu," vysvětlil Walter.

Klempíř nebo řezník? Studenti dávají ruce pryč

Nově tak bude hejtmanství finančně motivovat studenty celkem 23 oborů. "Jejich zaměření jde napříč celým spektrem od stavebních přes strojírenské až po potravinářské," nastínil Sekanina.

Mezi těmi, které trh práce chce, ale o které deváťáci při výběru povolání velký zájem neprojevují, je třeba strojní mechanik, obráběč kovů, klempíř, zedník, truhlář nebo řezník-uzenář.

Žáci, kteří se pro některý z podporovaných oborů rozhodnou, dostanou pravidelně měsíční finanční odměnu. V prvním ročníku 300 korun, ve druhém 400 a ve třetím 500 korun měsíčně. Aby peníze dostali, musejí ale splnit určitá pravidla, jako je docházka či odpovídající prospěch.

A jak se zdá, pro řadu z nich je přilepšení ke kapesnému motivací. "Na začátku byl podporovaných žáků 500 a nyní je jich kolem 660. Na školách je nárůst zájmu o dané obory patrný. Vzrostl o 20 až 30 procent," shrnul Sekanina. Poprvé začalo hejtmanství motivovat děti i finančně před dvěma lety. Tehdy bylo na seznamu sedmnáct oborů.