Policie a úředníci obchází po střelbě ve Šternberku znepřátelené rodiny a vysvětlují situaci. Bojí se odvety. Ilustrační snímek

Policie a úředníci obchází po střelbě ve Šternberku znepřátelené rodiny a vysvětlují situaci. Bojí se odvety. Ilustrační snímek | foto: Leo Nikolaev pro iDNES.cz

Za střelbu mezi romskými klany padla obvinění, policie posílila hlídky

  • 8
Vztahy dvou znepřátelených rodin ve Šternberku se po letech opět vyostřily a jejich potyčka ve středu skončila střelbou před místním úřadem práce. Policie útočníky vzápětí zadržela a později i obvinila, radnice se však bojí, aby se násilí nestupňovalo a nepřišla odveta. I proto byly posíleny místní hlídky.

Podle informací MF DNES šlo skutečně o střet mezi členy dvou znepřátelených romských rodin, které spolu mají ve Šternberku konflikty bezmála dvě desetiletí. Z dosavadních poznatků ale vyplývá, že na sebe členové obou znesvářených rodinných klanů před úřadem práce práce narazili náhodou a záhy propukla rvačka, během které zazněly výstřely.

Při potyčce postřelili útočníci dva mladíky ve věku 18 a 21 let. Ti skončili se zraněním v nemocnici, jeden byl následně propuštěn, druhého lékaři operovali. Ani jeden nebyl v ohrožení života. Policie v pátek ze tří zadržených dva obvinila a jednoho propustila.

„Policisté obvinili osmadvacetiletého muže a sedmnáctiletého mladíka z trestného činu těžké ublížení na zdraví. Třetí ze zadržených byl propuštěn, neboť se neprokázalo, že by byl účastníkem incidentu,“ uvedla krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková s tím, že na dva obviněné dá policie podnět ke vzetí do vazby.

Starosta města Stanislav Orság se v reakci na střelbu sešel se zástupci městské i státní policie. V pátek dopoledne pak následovalo jednání přímo radnici, kterého se kromě nich zúčastnil také asistent prevence kriminality, krajská koordinátorka pro národnostní menšiny, zástupce Agentury pro sociální začleňování ale i samotných znesvářených rodin.

„Na mail i sociální sítě jsem dostal stovky reakcí občanů a odpovídal jsem na desítky telefonních dotazů. Lidé chtějí vědět, jaká budou přijata opatření, aby se mohli cítit bezpečně. To, co se ve středu ve Šternberku stalo, považuji za naprosté překročení všech myslitelných mezí, kterým přetekla naše trpělivost,“ řekl ke středečnímu incidentu Orság.

Úředníci a policisté obchází dům od domu a vysvětlují situaci

Vedení města okamžitě přijalo bezpečnostní opatření. „Posílíme hlídky městské policie u škol a na veřejných místech. Kromě městských strážníků bude v ulicích také více hlídek policie. Situaci chceme udržet pod kontrolou,“ nastínil už ve čtvrtek starosta.

Na místo byly povoláni například policisté z pohotovostního a eskortního oddělení či policejní psovodi. Už během čtvrtečního odpoledne navíc úředníci a policisté vyrazili od domu k domu, aby rodinám vysvětlili, co se vlastně stalo a jak nyní budou ve vyšetřování události postupovat.

„To poslední, co si přejeme, je, aby se tu strhla nějaká odvetná akce. Chceme lidem vysvětlit, že pro uklidnění situace uděláme maximum. Snad to pochopí,“ řekl Orság.

Město začalo s kontrolami a chce jednat s úřadem práce

Do odvolání přitom budou podle něj probíhat také namátkové kontroly heren, restaurací či aut a chystá se k jednání vyzvat zástupce úřadu práce, který vyplácí sociální dávky.

„Udělám vše pro to, aby se situace ve městě uklidnila, a to i za cenu dalších represí pro ty, kteří budou porušovat zákony a narušovat veřejný pořádek ve Šternberku,“ řekl na konci pátečního jednání starosta.

Během něj mu zástupci znesvářených romských klanů slíbili, že předají informace svým rodinám a příbuzným a zjednají mezi sebou pořádek tak, aby k dalším podobným případům nedocházelo, a také že nebudou vyvolávat konflikty mezi rodinami a udělají maximum pro uklidnění situace.

„Další jednání se zástupci Romů je naplánováno na prosinec,“ doplnila mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

U těchto sporů si někdy už ani nikdo nepamatuje, jak to začalo

O tom, zda je vůbec šance obě rodiny uklidnit natolik, aby k podobným incidentům nedocházelo, pochybuje například Olga Gáborová ze šternberské pobočky Společenství Romů na Moravě.

„Spory trvají už dlouho, celé generace. Vzniknout to mohlo už za jejich dědů a dnes už si možná ani nikdo nepamatuje, jak to začalo. Prostě si to předávají z generace na generaci,“ přemítá a dodává, že domluva v tomto případě není dlouhodobým řešením.

Situaci přitom radnice měla snahu vyřešit už před dvěma lety. Tehdy rozpory přerostly ve vzájemné útoky znesvářených Romů a potyčky se často odehrávaly na veřejnosti v centru města.

, ,