Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Úřady už dvacet let tápou kolem příliš hlučné střelnice, zrušit ji neumějí

  • 28
Příběh jako z absurdního románu se už 20 let odvíjí kolem sportovní střelnice v Hranicích. V areálu, který stojí v ochranném pásmu nedalekých lázní a který obklopují rodinné domy, chaty a zahrady, se střílí z hlučných velkorážních zbraní, přestože je kolaudovaný pouze na vzduchovky a malorážky.

Problém už za socialismu nastartovala tehdejší policie, jež na střelnici v místě zvaném Pod Hůrkou střelbu z velkorážních zbraní povolila a jejíž rozhodnutí se dodnes nikomu nepodařilo zvrátit. Z pohledu balistiků totiž střelnice byla a zůstala bezpečná. Hlučná střelba však vadí místním lidem.

„Představte si, že vám někdo začne práskat hned za zahradou přes 70 decibelů, aniž byste na to byli připravení,“ popisuje každodenní soužití se střelnicí Jiří Kopecký, který je jedním z jejích bezprostředních sousedů.

Když před několika lety obešel majitele dalších domů a zahrad s peticí, sesbíral na 130 podpisů. Provoz na střelnici se ale zastavit nepodařilo. Trumfy nakonec pokaždé drželi v rukou provozovatelé sportoviště.

Střelnice někdejšího Svazarmu a dnes Sportovního klubu střelců Hranicka stojí od poloviny 70. let. Vzhledem k tomu, že se stavěla v ochranném pásmu lázeňského areálu, musel se stavbou souhlasit Český inspektorát lázní.

Už tehdy tento odbor ministerstva zdravotnictví dal střelnici podmínku, že smí sloužit pouze střelcům z tišších zbraní - malorážek a vzduchovek. To se také promítlo do kolaudačního rozhodnutí z roku 1978.

Na podmínky kolaudačního rozhodnutí se později ohled nebral

Povolení k provozu střelnice vydal v roce 1980 socialistický předchůdce dnešní policie - Sbor národní bezpečnosti. Ten se řídil posudkem balistiků, kteří tady už tehdy povolili například i střelbu ze samopalů.

Po revoluci navíc policie rozsah zbraní ještě rozšířila o brokovnice, perkusní a velkorážní zbraně. Jediné, o co se v posudku balistici opírali, byla bezpečnost střelnice. Na kolaudační rozhodnutí nikdo ohledy nebral.

Ačkoli přerovští policisté už povolení z roku 1980 posoudili jako protiprávní a jejich verzi potvrdilo i policejní prezidium, v roce 2005 nakonec ministr vnitra po odvoláních střeleckého klubu znovu umožnil na střelnici původní provoz. Rozhodnutí šlo zvrátit, pokud by se někdo obrátil na správní soud. To však nikdo neudělal a lhůta už vypršela.

Policisté na krajském ředitelství, kam problematika střelnice spadá od roku 2010, proto tvrdí, že mají svázané ruce - z pohledu zákona o zbraních je střelnice v pořádku.

„Poslední rozhodnutí ministra vnitra je platné, pravomocné a závazné pro orgán státní správy, jakým je krajské ředitelství policie,“ vysvětlil v jednom z dokumentů krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. To, že střelnice porušuje stavební zákon, nemůže podle něj řešit policie, ale pouze stavební úřad.

Střelecký klub se hájí chybným, ale platným rozhodnutím

Úředníci stavebního odboru nařídili střelnici přestat používat hlučné zbraně už v roce 2000, ale i v této linii nakonec zvítězil střelecký klub. V roce 2004 se ho zastal krajský odbor strategického rozvoje, pod který spadají stavební úřady. I když i jeho rozhodnutí bylo podle pozdějšího názoru nadřízeného ministerstva chybné, zůstalo platné. Také tady sehrály hlavní roli prošlé lhůty pro přezkoumání.

Právě dokumentem z krajského úřadu přitom nyní argumentuje předseda správní rady střeleckého klubu Miroslav Perutka.

„V rozhodnutí, které je závazné pro všechny správní orgány, se praví, že velkorážní střelbou žádný bod kolaudačního rozhodnutí neporušujeme. Když po nás stavební úřad bude chtít, abychom přestali tyto zbraně používat, tak to respektovat nebudeme a budeme si stěžovat,“ řekl Perutka.

Podle něj už není možné vrátit střelbu na sportovišti jen ke vzduchovkám a malorážkám, protože střelecký sport se za posledních 30 let vyvinul jiným směrem. „Zbraně se hodně mění. Naši chlapi mají úspěchy na soutěžích po republice i ve světě. Bez tréninku to přitom nejde,“ tvrdí Perutka.

Úřad se střelce znovu pokouší ukáznit, hrozí pokutami

Od února má nicméně střelecký klub opět nařízeno přestat používat hlučné zbraně. I kraj byl po odvolání sportovců tentokrát na straně hranických úředníků.

„Krajský úřad dospěl k závěru, že je střelnice určena pouze ke střelbám ze vzduchovek a malorážek,“ řekla mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová. Krajští úředníci podle ní k rozhodnutí z roku 2004 už nepřihlíželi. „Zásada legitimního očekávání nemůže být založena na nezákonném rozhodnutí správního orgánu,“ podotkla.

Pokud střelnice nebude výzvu stavebního úřadu respektovat, může dostat pokutu. „Opakované a zvyšující se sankce by měly vlastníka dotlačit k tomu, aby stavbu začal užívat v souladu se stavebním zákonem,“ sdělil vedoucí stavebního odboru Ladislav Patočka.

Přerovská senátorka Jitka Seitlová, která se případem už léta zabývá, si ale myslí, že to je - vzhledem k odvolacím lhůtám - příliš zdlouhavý proces. Politička trvá na tom, že řešení má v rukou především ministerstvo.

„Za minulého režimu byl institut vnitra neomylný a choval se nadřazeně vůči ostatním. Od změny systému už ale uběhlo 25 let. Nemůžeme ještě dnes přijmout stav, který trvá od roku 1980 a který nerespektuje právo,“ upozornila politička.