Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Voda za statisíce nestačila, desítky stromů v Prostějově nepřežily

  • 0
I přes pravidelné zalévání nepřežily desítky stromů v ulicích města Prostějova a v jeho okolí letošní spalující vedra a nedostatek deště. Radnice přislíbila, že všechny nechá vysadit znovu. Na zalévání a údržbu zeleně přitom nyní musela rada města dodatečně vyčlenit dalších více než 860 tisíc korun z rezerv.

„V tropických dnech jsme zeleň v celém městě pravidelně kropili až do večera. Všechny nově vysazené stromy jsme zalévali každý den, přesto některé uschly. Celkově to odhaduji na několik desítek stromů,“ posteskla si náměstkyně primátora Prostějova Ivana Hemerková.

Počasí si vybralo daň například ve Spitznerových sadech, na sídlišti Svobody nebo uprostřed některých kruhových křižovatek, třeba v Anenské ulici.

Hemerková přislíbila, že město dohlédne na to, aby všechny uhynulé stromy zahradníci nahradili novými.

„Stromy uschly především v místech, kde se prováděly nějaké investiční akce, a novou zeleň nebo opravený park ještě město nepřevzalo. Ti, co výsadbu pro město dělali, jsou nicméně povinni uschlou zeleň na jaře vysadit znovu. Navíc se nedá říct, že všechny stromy, které kvůli vedru shodily listy, opravdu uschly. Stromy se tak brání, ale kořenový systém je v pořádku. Uvidíme na jaře,“ řekla.

Například po revitalizaci Smetanových sadů musí firma podle smlouvy po dobu osmi let odstraňovat plevel a veškerou uschlou zeleň vysazovat znovu. I tak si letošní tropické teploty vyžádají přes 860 tisíc korun navíc z městské kasy.

Ztráty hlásí také ochránci přírody

„Vzhledem k tomu, že letní počasí bylo bez jakýchkoli srážek, museli jsme mladé stromy, keře, záhony letniček a trvalek více zavlažovat. Zbývá už jen deset procent z financí, které byly na tuto činnost vyčleněny. Zabezpečení vláhy na září až říjen si proto vyžádá navýšení,“ uvedla náměstkyně.

V částce bude zahrnuta také údržba nových letničkových záhonů na náměstí T. G. Masaryka, sečení travnatých ploch ve městě nebo podzimní sběr listí.

Ztráty zaznamenali i ochránci přírody na Hloučele nebo na Kosíři. „Na Hloučele jsme se novou výsadbu snažili zalévat, na Kosíři je to s vodou horší. V ovocném sadu ze čtyřiceti stromů asi sedm nepřežilo. Šlo hlavně o třešně, švestky to zvládly dobře,“ řekla předsedkyně Českého svazu ochránců přírody v Prostějově Eva Zatloukalová.

Trpěly také olše a jasany, naopak akáty, zvyklé na skalnaté podloží, nesly sucha dobře. „První věc, kterou strom při nedostatku vláhy udělá, je, že shodí listí. Je to jeho obrana. Proto je dobré s kácením počkat do jara, nebo vyzkoušet, jestli jsou větvičky stále ohebné,“ dodala.

Radnice v Prostějově dlouhodobě čelí kritice opozice, že se k zeleni ve městě chová chaoticky, stromy kácí bezhlavě a obnovu prostějovských parků měla rozložit na delší dobu.

Město chystá novou alej a výsadbu květin

Radnice nyní oznámila, že ještě letos vysadí přes 260 stromů. Podél severního obchvatu vznikne nová alej, která by měla přilehlému sídlišti pomoci od prašnosti ze silnice a z polí.

Nové stromy dostanou i Kolářovy sady, cyklostezka za akvaparkem, ulice Lidická, Kostelecká, B. Šmerala, Švýcarská, Hacarova, Brněnská, jižní spojka a Vrahovice.

Hemerková navíc slíbila, že na jaře se město rozzáří. „Vybrali jsme celkem 880 metrů čtverečních, které ozdobí květiny. Budou zde strojově vysazeny cibuloviny, které vytvoří široké kvetoucí pásy,“ plánuje.