Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vesnicím hrozí sucha. K vodohospodářským sítím se přesto připojit nechtějí

  4:54
Ani letošní, na sníh vcelku bohatá zima nezažehnala hrozbu sucha a s ní riziko, že některé vesnice Olomouckého kraje přijdou o zdroje pitné vody. Plán na napojení na vodohospodářské sítě spoléhající na vydatnější vodní zásoby tu přesto příznivce nemá. Voda by totiž podražila a to se lidem nelíbí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Jak velké je riziko sucha, v regionu naposledy ukázal rok 2015. Z průzkumu, který nechala zpracovat senátorka Jitka Seitlová z Přerovska, vyplynulo, že během léta tohoto roku řešilo problém se zásobováním pitnou vodou víc než padesát vesnic. I když po letošní zimě situace zatím nevypadá dramaticky, starostové se nenechali ukolébat.

„V roce 1975 měl náš vrt vydatnost dva a půl litru za vteřinu, nyní je to v průměru sedm decilitrů. V létě, když dlouho neprší, jde vydatnost ještě dolů. Stalo se, že voda nebyla vůbec, museli jsme ji k nám vozit a velice těžko jsme to přežívali,“ řekl starosta Jindřichova na Přerovsku Jaromír Blaha.

Obec se zhruba pěti sty obyvateli se bude ještě letos napojovat na nový, 75 metrů hluboký vrt a spoléhat, že jeho kapacita vystačí na dalších aspoň dvacet let.

Podobně uvažuje i Uhelná na Jesenicku, která také bude hledat nový zdroj vody ve svém okolí. V roce 2015 totiž výrazně klesla vydatnost jejího hlubinného vrtu, další vodní zdroj zvaný Červený důl dokonce zcela vyschl.

„V případě nutnosti bereme vodu z Lánského potoka, ale ani na něj se v případě sucha nedá spolehnout. Budeme proto hledat firmu, která by nám zpracovala studii, kde by se mohly vyskytovat vydatné zdroje vody,“ popsal starosta Zdeněk Hořava.

Voda z Pomoraví nebo od Odry

To, že v podzemí i povrchových zdrojích vody ubývá, souvisí se změnami klimatu. Vláda proto loni schválila usnesení, v němž mimo jiné zavazuje ministerstvo zemědělství ke spolupráci s kraji na zpracování plánu takzvaných adaptačních opatření. Olomoucký kraj proto aktualizuje již roky zpracovaný koncept rozvoje vodovodů a kanalizací.

„Plán vycházel z toho, že dominantní byly skupinové vodovody, které byly problém se suchem schopny vzhledem ke své velikosti vyřešit. Obce ale zjistily, že je pro ně výhodnější, když si vybudují vlastní zdroj, cena vody vyšla levněji,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí olomouckého krajského úřadu Josef Veselský.

Realita podle něj ovšem ukázala, že ne vždy obcím vlastní zdroje stačí. I proto je nyní krajští úředníci chtějí přesvědčit, že má cenu využít napojení na větší sítě. Ty totiž spoléhají na vydatnější zásobárny vody. K takovým patří například zdroje v Litovelském Pomoraví, které jsou schopny dávat až 150 litrů vody za vteřinu. Dnes se odtud čerpá zhruba jen třetina této kapacity.

Ve hře je také připojení na ostravský skupinový vodovod, který čerpá z vodních nádrží v povodí Odry a který byl už v minulosti dotažen až do Hranic kvůli výstavbě továrny Philips. Geologové také odhalili další velké zdroje u Hanušovic.

Stát dává současně dotace na dvě různá řešení

Jak velkou investicí by bylo propojit všechny potřebné obce, to si Veselský zatím netroufá odhadnout. Vzhledem k dřívějším nákladům do vodohospodářské infrastruktury však situaci nevidí nijak dramaticky.

„Řada objektů už byla vybudována v dobré víře, že se to propojení uskuteční. Existují vodojemy, které by dnes svou kapacitou mohly sloužit obcím, jež se předtím nenapojily,“ zmínil Veselský.

K napojování na skupinové vodovody mají obce motivovat i dotace z ministerstva zemědělství, které má na starosti vodní hospodářství. Na druhou stranu ale také ministerstvo životního prostředí podporuje svým dotačním programem budování lokálních zdrojů. A právě na ty obce zatím slyší víc.

„Momentálně je cena vodného u nás 20 korun, po napojení na vodovody a kanalizace bychom se dostali na 40 korun. To je docela zásadní rozdíl,“ počítá starosta Jindřichova Blaha.

Podobně argumentuje i starosta Uhelné Hořava: „Na Jesenicku je spousta lidí bez práce, nebo má špatně placené zaměstnání. Místní berou každý nárůst ceny vody těžce. Nedávno jsme zdražovali o korunu a i to byl problém.“

Nové vrty jsou krátkozraké řešení, varují odborníci

Odborníci však varují, že spoléhat se jen na lokální zdroje vody nemusí být dlouhodobě udržitelné řešení. S měnícím se klimatem přestávají platit zkušenosti předchozích generací.

„Klimatické trendy ukazují, že suchá období budou delší a častější. Proto i riziko ohrožení zdrojů podzemních vod z tohoto pohledu roste,“ upozorňuje bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe.

Podle něj nemusí být rozhodnutí vsadit na místní zdroj vody vždy špatné, ale je nezbytné zahrnout do uvažování měnící se klima.

„Změna klimatu bude probíhat i v dalších dekádách a během nich budeme muset tuto situaci neustále řešit. Už během příštích 20 let očekáváme, že se intenzita i trvání sucha znatelně zhorší oproti současnosti, tak jako jsou dnešní podmínky horší než v 70. a 80. letech. Na hledání systémových řešení je proto nejvyšší čas,“ shrnul Trnka.

  • Nejčtenější

Skiareál z evropských dotací za 126 milionů lyžaře netáhl, je roky zavřený

2. května 2024

Dotace z Evropské unie se staly nedílnou součástí většiny velkých projektů v Olomouckém kraji....

Spor o platy graduje, řidiči se chystají soudit. Chtějí senzaci, tvrdí dopravce

30. dubna 2024

Premium Počet řidičů autobusů z Olomouckého kraje, kteří jsou odhodlaní domáhat se u soudu části mezd,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Olomouc se po 25 letech chystá převzít zpět od Francouzů správu pitné vody

3. května 2024  4:55

Vodohospodářskou společnost VHS Olomouc začne už brzy vést nový ředitel, jehož hlavním úkolem bude...

D35 u Litovle blokovala nehoda, ze zdemolovaného vozu se vysypal náklad

2. května 2024  10:45,  aktualizováno  16:36

Cestu po dálnici D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici komplikovala více než sedm hodin nehoda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vojenský újezd Libavá byl opět na jeden den otevřený turistům, ukázal i tank

1. května 2024  5:56,  aktualizováno  16:12

Unikátní příležitost podívat se do jinak veřejnosti uzavřeného vojenského výcvikového prostoru...

Byly na obranu nevidomé dívky, řekl kněz o zbraních, které nesl do Vatikánu

7. května 2024  15:32,  aktualizováno  16:41

Kněze, kterého vatikánská policie zadržela o víkendu v doprovodu skupiny poutníků z Česka a u něhož...

Posledních 41 kroků od smrti. Válečný masakr odbojářů vznikl jako detektivka

7. května 2024

Premium Poprava šestnácti lidí v Šumperku gestapem dodnes vyvolává nezodpovězené otázky. Nová kniha...

V Olomouci slaví bujarý majáles, králem letos bude písničkář Michal Horák

7. května 2024

Tradiční studentský svátek, majáles Univerzity Palackého (UP), má letos podtitul Bez hranic. Od 6....

Zachraňují poničený kostel. Nemá to být pomník socialismu, říká vedoucí spolku

7. května 2024  5:19

Poutní kostel sv. Jakuba Většího a sv. Anny ve Staré Vodě na Libavé je známý jako neblahá vzpomínka...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...