Jesenickým skiareálům hrozí, že kvůli nedostatku vody budou muset omezit provoz sněžných děl. (ilustrační snímek)

Jesenickým skiareálům hrozí, že kvůli nedostatku vody budou muset omezit provoz sněžných děl. (ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Sucho ohrožuje i lyžařskou sezonu, pro sněžná děla nemusí být dost vody

  • 3
Vody v horských řekách a potocích po letním suchu stále nepřibývá, spíš naopak. Majitelé lyžařských areálů v Jeseníkách si začínají dělat starosti, kde budou brát v zimě vodu na technické zasněžování. Bez uměle vyrobeného sněhu se totiž až na jednu výjimku v posledních letech neobešel žádný skiareál.

„Omezení odebírat vodu pořád platí a zatím to nevypadá, že by se hladiny řek a potoků měly zvednout. Pokud se situace nezlepší, nebude možné v zimě odebírat taková množství vody jako v období, kdy je vody dostatek,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí jesenické radnice Regina Weiserová. Podle ní budou úředníci častěji kontrolovat, zda areály dodržují minimální zůstatkový průtok.

Děla totiž spotřebují velké množství vody. Ta sice na jaře roztaje a vrátí se do potoků a horských řek, nicméně v zimě by vysoký odběr mohl při nedostatku vody ohrozit život v horských tocích.

„Pro nás to bude velmi složité, protože vody je málo a kvůli ochraně přírody nemůžeme mít žádnou nádrž na vodu, takže nemáme zásobu a vodu musíme odebírat přímo z potoka. Pořád ale věříme, že do zimy ještě několikrát vydatně zaprší,“ sdělila ředitelka areálu Bonera na Ramzové Karla Kubíčková.

Jenže předpovědi na listopad nejsou, co se týká deště, nijak optimistické. Meteorologové počítají s průměrnými až podprůměrnými srážkami. „Pokud voda nebude, tak zkrátka nebudeme zasněžovat,“ shrnula ředitelka ramzovského areálu.

Některé areály může zachránit jejich vlastní vodní nádrž

I menší areály spotřebují v zimě na zasněžování desítky kubíků vody za hodinu.

„Mám šest děl, která při plném výkonu potřebují devět litrů vody za vteřinu, to je přes 32 kubíků za hodinu. Teď bych pro představu mohl z potoka odebírat kvůli suchu necelých pět vteřinových litrů, takže bych mohl jet pouze na poloviční výkon,“ popsal majitel areálu PROskil v Branné Rostislav Procházka.

Na rozdíl od řady jiných jesenických areálů má výhodu, že má pod areálem nádrž na vodu.

„Teď ji mám plnou, a protože málokdy se zasněžuje celý den a taky málokdy počasí umožňuje provoz na plný výkon, měl bych zvládnout vysněžit areál i při tomto nižším průtoku v potoce. Pokud se ale bude nedostatek vody dál zvyšovat, bude problém, protože voda do zásobníku jednoduše nebude přitékat,“ obává se Procházka.

Velké střediska spotřebují stovky kubíků vody za hodinu

Velká střediska, jako Ramzová nebo Kouty nad Desnou, však spotřebují na zasněžování mnohonásobně víc vody.

„Když pustíme děla a zasněžovací tyče na plný výkon, potřebujeme 90 vteřinových litrů, což je 342 kubíků za hodinu,“ sdělil ředitel kouteckého střediska Petr Marek.

Jenže řeka Desná v Koutech nad Desnou je téměř na hranici sucha a podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu tam v těchto dnech korytem protéká méně než 300-400 litrů vody za vteřinu, takže odebírat v současnosti z Desné 90 vteřinových litrů vody by většinu času nebylo možné.

„Minimální zůstatkový průtok je zde stanovený na 292,5 litrů za vteřinu,“ nastínil Zdeněk Klusák z vodoprávního úřadu šumperské radnice.

Odběr vody plánují pečlivě hlídat úřady i ochranáři

Podle něj má většina jesenických areálů odběr vody vyřešený technicky tak, že neumožní vzít si víc, než je hranice minimálního průtoku.

„Vtokový objekt k čerpadlům je výškově osazen tak, aby byl zachován stanovený průtok v Desné. Nemusíme tak průtok pořád hlídat v obavách, abychom neporušili předpisy,“ vysvětlil Marek.

Další areály mají značku, která určuje hranici minimálního průtoku. V těch se budou kontroloři pohybovat v zimě častěji. A nevylučují ani noční kontroly, protože zasněžování probíhá hlavně v noci.

Na dodržování předpisů o minimálním zůstatkovém průtoku dohlížejí v Jeseníkách, které leží z velké části v chráněném území, také ochranáři.

„Z pohledu ochrany přírody je takové množství nezbytné, aby byly zachovány biologické funkce. Je to důležité rovněž proto, že menší množství vody by mohlo v zimě příliš promrzat, a to by také nebylo dobré,“ vysvětlil šéf Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky Michal Servus.

Jediným lyžařským střediskem v Jeseníkách, kterému sucho přitížit nemůže, je areál Figura na Ovčárně. Leží totiž v přírodní rezervaci a nesmí proto děla používat vůbec.