Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šumperk zažívá akci kulový blesk, za tři dny přestěhují 60 tisíc knih

  15:54aktualizováno  15:54
Velké stěhování desítek tisíc knih z původní budovy, která už kapacitně nestačila, se nyní odehrává v Šumperku. Práci, která by normálně trvala dva měsíce i déle, zvládne městská knihovna za pouhé tři dny.

Šumperská knihovna se přesouvá do nové větší budovy, zhruba šedesát tisíc svazků zvládne specializovaná firma přestěhovat za tři dny. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Největší stěhování ve své historii svěřila knihovna do rukou pracovníků specializované firmy, kteří už vyklízeli například obří univerzitní knihovny či vědecké archivy po celé České republice, a s podobnými projekty tak už mají zkušenosti. Tentokrát musí 60 tisíc svazků dostat ze štelářů budovy na třídě 17. listopadu do objektu po bývalé Masarykově škole.

Klíč, jak stěhování co nejvíce zjednodušit a urychlit, je nerozhodit knihy z číselného pořadníku. Aby se nemusely po převozu složitě vyhledávat a znovu abecedně třídit, ale putovaly rovnou na přesně určené místo do konkrétního regálu.

„Pokud bychom nepoužili stěhovací firmu, měli bychom kvůli vyklízení knih a řazení zavřeno asi o dva měsíce déle,“ odhaduje ředitelka šumperské městské knihovny Kamila Šeligová.

„Takhle to zvládneme za tři dny a pak budeme mít čas na to, abychom vše doladili a nachystali provoz,“ dodala.

Pracovníci knihovny stěhování zahájili v podstatě už minulý týden, kdy v původní budově vypnuli server.

„V ten moment jsme přestali půjčovat knihy a dotklo se to i naší pobočky sever a dalších 22 knihoven z regionu, které jsou na nás napojené. Veškeré počítače a server se poté přestěhovaly do nové budovy,“ popisuje Šeligová. Poté se už dostali na řadu stěhováci.

Šumperská knihovna je pro stěhovací firmu rutinní záležitost

Ti ke staré budově dorazili v pondělí ráno a pomocí provizorní rampy dopravili na místo pojízdné regály odpovídající policím v knihovnách. A začal pořádný frmol. Knihovnice ukazují, který blok knih vzít a kam ho přemístit. Zaměstnanci stěhovací firmy berou svazky po zhruba půlmetrových řadách a soustředěně je ukládají do pojízdných regálů.

Stěhování knihovny

Nesmí se zmýlit, každá chyba by vyvolala složité dohledávání a nepříjemné zpoždění. Když je vozík s knihami plný, je omotán fólií, která zabrání vypadnutí svazků. Teprve potom jej stěhováci převážejí do dodávky. Jakmile vozíky zaplní nákladový prostor, auto se přesouvá o několik set metrů dál k nové knihovně.

Následuje vykládka. S každým vozíkem je potřeba vjet do budovy a výtahem jej vyvézt do patra. Personál knihovny poté stěhováky diriguje přesně ke knihovnickým regálům. Fólie je bleskově dole a knihy už jako vojáci „nastupují“ ve vyrovnaných řadách poslušně do polic. Takto se stará knihovna tempem vyklízí, ta nová naopak plní. Své lidi diriguje šéf stěhovací firmy Jiří Gavron, této práci se věnuje už 20 let.

„Šumperská knihovna je vzhledem k počtu svazků spíše z těch menších, pro nás jde o běžnou záležitost. Máme za sebou stěhování mnohem větších objektů ve velkých městech,“ vysvětluje.

Tři dny nepovažuje za šibeniční termín. „Prodlužujeme směny, takže to zvládneme i s rezervou,“ ujišťuje.

Zbývá dokončit vstupní prostor a přidat Havlovu lavičku

Spolu s knihami se přestěhují i kanceláře a veškeré jejich vybavení. A je potřeba ještě instalovat elektronický systém na čtení kódů. Ten chrání knihy před odcizením a umožní rychlejší půjčování knih.

„Další zařízení vychází vstříc čtenářům, kteří se budou chtít obsloužit sami. Díky němu si zájemce může knihu sám půjčit a pak ji zase vrátit,“ vysvětluje ředitelka knihovny.

Kolaudace nové knihovny je naplánovaná na konec srpna. Dokončit je potřeba ještě vstupní prostor, kde bude stát Masarykův pomník a v říjnu tam bude na výročí narozenin Václava Havla osazena „jeho“ lavička.

„Knihovnu budeme otvírat v sobotu 1. září, od 14 hodin zveme lidi na den otevřených dveří. Máme připravenou řadu kulturních akcí, bude tu hrát kapela, loutkové divadlo, na návštěvníky čeká scénické čtení a každou hodinu komentované prohlídky,“ popisuje Šeligová. Běžný půjčovní režim spustí knihovna v pondělí 3. září.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

VIDEO: Na Prostějovsku shořela hala plná slámy, škoda jde do milionů

Při velkém požáru shořela v obci Protivanov plná hala slámy. Plameny poničily i...

Na Prostějovsku v noci shořela hala plná slámy. Požár zdolávalo devět jednotek hasičů ze dvou krajů. Plameny poničily i...

Prostějov už má opět venkovní padesátimetrový bazén, otevřel na dva týdny

V prostějovské místní části Vrahovice začalo lidem sloužit zrekonstruované...

Řešení nedostatku míst ke koupání se konečně dočkali obyvatelé Prostějova a okolí. V pátek otevřelo zrekonstruované...

Velká oprava chrámu na dva roky zavře nejkrásnější olomouckou vyhlídku

Věž olomouckého kostela svatého Mořice, na jejímž vrcholu ve výšce 46 metrů se...

Na videa a fotky z vyhlídky na vrcholku věže chrámu svatého Mořice budou muset na nějaký čas zapomenout návštěvníci...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz