Šumperská školka otevře první třídu pro nadané děti v Olomouckém kraji. (Ilustrační snímek)

Šumperská školka otevře první třídu pro nadané děti v Olomouckém kraji. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Šumperská školka otevře první třídu pro nadané děti v Olomouckém kraji

  • 0
Mimořádně nadané děti z Olomouckého kraje budou mít první možnost vzdělávat se jinak a víc než jejich vrstevníci v předškolním věku. Mateřská škola Veselá školka v Šumperku totiž od září otevírá třídu, ve které se budou spolu s ostatními dětmi věnovat i těm, které vyčnívají vysoko nad průměr.

"Nejde o žádné separování, ale o integraci těchto dětí. Část svého pobytu ve školce budou trávit společně s ostatními dětmi a zčásti budou mít individuální režim, kdy se jim budou věnovat učitelky se specializací na péči o nadané děti," sdělila ředitelka Veselé školky Yvona Šimková.

Jde zatím o první mateřinku v Olomouckém kraji, která dokáže nadanějším dětem poskytnout víc než běžná mateřská škola. Ve třídě bude celkem osmadvacet dětí, z toho osm mimořádně nadaných.

"Jde o třídu, kam budou chodit především děti s odkladem školní docházky. Volili jsme tak proto, že nadané děti inklinují ke starším. Některé tak budou až o dva roky mladší než jejich vrstevníci," vysvětlila Šimková.

Podle ředitelky je problematika rané identifikace nadání u nás prozatím málo prosazovaná. "Právě tento projekt napomáhá informovanosti rodičovské i pedagogické veřejnosti a vytyčuje základy nové formě výchovy a vzdělávání mimořádně nadaných dětí v našem regionu," upozornila Šimková.

Školka třídu pro nadané děti už rok testuje

Mimořádně nadané děti a žáci mají už v útlém věku jiné nároky na vzdělání, na které chce Veselá školka reagovat a vytvářet pro ně vhodné podmínky. "Proto je významné pracovat s těmito dětmi už v předškolním věku," řekla šéfka odboru školství šumperské radnice Hana Kolaříková.

Mateřská škola nevstupuje do nejistoty. Už rok si testuje práci s nadanými dětmi v rámci kroužku, který funguje dvakrát týdně. "Náplní kroužku je především rozvoj rozumových funkcí u dětí v předškolním věku. Schopnosti a dovednosti rozvíjíme formou, která je pro takto malé děti nejvhodnější, tedy hrou, hádankami, soutěžemi a podobně," nastínila Šimková.

"Proto děti pracují především se skládankami, puzzlem, deskovými hrami, pracovními listy a hračkami, které rozvíjejí jejich jemnou motoriku, tvořivost a fantazii," dodala.

Podle Hany Kolaříkové je školka otevřená i pro přespolní nadané děti. "Samozřejmě záleží na rodičích, zda jsou ochotni dítě do školky vozit i z větších vzdáleností," podotkla vedoucí odboru školství.

Na třídu pro nadané děti je připravena i jedna ze základních škol

Mateřskou školou péče o nadané děti v Šumperku zřejmě neskončí. "Zase bude záležet na rodičích. Na Základní škole Šumavská jsou už nyní speciálně vyškolení pedagogové, kteří jsou připraveni věnovat se mimořádně nadaným dětem. Návaznost je tedy zajištěná," prozradila Kolaříková.

Projekt s názvem Cestička k úspěchu podporovaný Evropskou unií spustila šumperská radnice spolu se slovenským partnerským městem Prievidza. Také ve slovenském městě je mateřinka, která zajistí mimořádně nadaným dětem individuální přístup.

Obě školky si budou vyměňovat zkušenosti jak mezi sebou, tak s jinými evropskými městy, kde mají se vzděláváním mimořádně nadaných dětí v předškolním věku několikaleté zkušenosti.