Vrstva ledu v korytě řeky Moravy v Raškově na Šumpersku.

Vrstva ledu v korytě řeky Moravy v Raškově na Šumpersku. | foto: Povodí Moravy

Tající sníh řeky podle vodohospodářů zvládnou, větším problémem je led

  • 0
Ve druhé půli týdne sněžení a o víkendu pak šest stupňů nad nulou. Aktuální předpověď meteorologů probouzí u lidí žijících poblíž řek obavy, zda nehrozí opakování povodní jako například v roce 2006. Podle vodohospodářů je ale sněhu na horách výrazně méně než tehdy. Problémy by tak spíše mohly způsobit ledové kry.

"Pokud situaci srovnáme s rokem 2006, kdy udeřily povodně, jsme letos optimističtí díky prognóze teplot. Jestli nastane obleva a teploty budou přes den nad nulou, ale v noci opět klesnou, nastane postupné tání, které nezpůsobí problémy," vysvětlila mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Na horách nad Moravičany, které ovlivňují, kolik bude vody v řece Moravě, je v těchto dnech podle ní zhruba 180 milionů metrů krychlových vody ve sněhu. Nad Vsetínskou Bečvou pak leží 63,5 milionu a nad Rožnovskou Bečvou 24,3 milionu krychlových vody ve sněhu.

"Když to srovnám s rokem 2006, leželo nad Moravičany ke stejnému datu 281 milionů, nad Vsetínem 143 milionů a nad Rožnovem 75 milionů metrů krychlových," popsala Slámová.

Jen v povodí Moravy se ledové bariéry tvoří na 60 místech

I přesto jsou vodohospodáři neustále v pohotovosti. "Naši lidé pravidelně obcházejí řeky. Pokud zaznamenají, že může led cokoliv ohrožovat, nasazují stroje k jeho odstranění nebo jej nařezávají. K dispozici máme také speciální zařízení, kterým jsme schopni rozmrazovat ledy na stavidlech," uvedl Marek Viskota, šéf vodohospodářského dispečinku.

"Samozřejmě máme vytipována i místa, kde dochází pravidelně k tvorbě ledových bariér. Jen v povodí Moravy je jich 60. K něčemu podobnému může docházet i na drobných vodních tocích, které jsou nyní zcela zamrzlé. Nejčastěji v místech, kde je nějaká překážka, například pevný jez nebo mostek s pilíři," doplnil.

Mezi taková vytipovaná nebezpečná místa v Olomouckém kraji podle něj patří například obce podél toků Desná, Merta či Moravská Sázava. "Podél Bečvy zaznamenáváme problémy v Přerově v nadjezí, v Hranicích u jezu, v Teplicích či v Lipníku u silničního mostu. Na Moravě bedlivě monitorujeme situaci v Olomouci v nadjezí, v Chomoutově či v Horce," shrnul.

Led na řekách není nikdy úplně bezpečný

Tající led navíc může kromě vodohospodářů způsobit problémy i lidem, kteří si jeho přítomnost užívají. Kvalita ledu se totiž může vlivem počasí zhoršovat a milovníkům zimních sportů hrozí, že se do řeky propadnou. Výstrahu už vydali i hasiči. Ti podobnou situaci záchrany lidí propadlých ledem do řeky také v nedávných arktických mrazech trénovali (snímky z výcviku si prohlédněte zde).

"Tloušťka ledu na řekách není nikdy bezpečná, je velmi proměnlivá. Zvlášť na divokých řekách, kam patří i Bečva," upozorňuje ředitel pro správu zdejšího povodí Antonín Tůma. Zatímco u kraje řeky jeho kolegové naměřili led o síle 20 až 25 centimetrů, o pár metrů dál se tloušťka může pohybovat jen kolem 10 cm.

"Lidé by neměli na led vstupovat, pokud se nepřesvědčí o jeho síle a pevnosti. Bezpečná tloušťka je minimálně 10 centimetrů a led má namodralou barvu. Pokud při vstupu na led uslyší praskání, měli by se ihned vrátit na břeh," varují na svém webu hasiči.