Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šafářovou vítal v Prostějově bouřlivý aplaus. Těší se na spánek a buchty

  20:22aktualizováno  20:22
Bouřlivým aplausem a zvukem sirén uvítala odpoledne v domovském Prostějově zhruba stovka fanoušků Lucii Šafářovou. Ta se vrátila ze slavného pařížského grandslamu na Roland Garros s titulem ve čtyřhře a ve dvouhře prohrála až ve finále. Podlehla v něm světové jedničce Sereně Williamsové.

Šafářová sice pochází z Brna, jejím tenisovým domovem je ale už od mládí prostějovský tenisový areál. V půl čtvrté odpoledne se jím rozléhají zvuky úderů raket z blízkých dvorců, kde trénuje tenisová mládež, mimo jiné i pod dohledem Jiřího Nováka, bývalého špičkového hráče.

Kromě nachystaného pódia s velkoplošnou obrazovkou připomínající momenty z pařížského turnaje a několika lidí posedávajících poblíž by málem nešlo poznat, že sem míří česká tenisová hvězda, jakou by jednou chtěli být právě i náctiletí tenisté hrající o pár metrů vedle jeden úder za druhým.

Dvacet minut před šestnáctou hodinou Lucie Šafářová přichází do areálu obklopena okamžitě novináři, ovšem prozatím mizí v zázemí. Terčem dotazů se tak stává její maminka Jana.

„Pořád tomu nemůžu uvěřit. Mám obrovskou radost a jsem ráda, že se jí podařil takový úspěch. Je krásné vidět Lucku šťastnou,“ líčí s úsměvem.

„Jen doufám, že se to teď trochu uklidní a budou i slíbené buchty, které má ráda. V Brně jsme se po příletu z Paříže jen krátce zastavili, osprchovali se a okamžitě jeli zase sem do Prostějova. A téměř nic jsme společně nestihli ani v Paříži, byli jsme tam jen přes víkend na obě finále a hned potom letěli domů,“ dodává.

Pro Šafářovou přitom přiletělo soukromé letadlo vypravené Tomášem Chrenkem, díky kterému se tak dostala přímo z Paříže do Brna.

Pro podpis šampionky si přišli malí tenisté i místní

Vedle pódia mezitím přibyl koš s různě velkými tenisovými míčky určenými pro autogramiádu, a také se zaplňuje prostor pro diváky. Mezi jinými se na šampionku čtyřhry a finalistku dvouhry těší několik tenistů z probíhajícího turnaje pro vozíčkáře. Také postupně přibývá natěšených dětí.

„Dcera tu trénuje a pozvali nás, ať se přijdeme po tréninku podívat. Je fajn že to vyšlo na stejný den, jinak bychom sem nejspíš stejně jeli,“ směje se Ondřej Taxa, otec šestileté Viktorie.

Vítání Šafářové v Prostějově

„Ona sleduje Lucii pořád, hraje také levou rukou. Místo pohádek kouká na tenis. Na obě finále se snažila o víkendu dívat, byť sama hrála v neděli na turnaji,“ dodává.

Mezi přítomnými jsou ale i „netenisté“. „Ne, tenis, nehraju. Ale sledovala jsem o víkendu dvouhru a teď jsem se přišla podívat a pro podpis,“ říká jedna z mladých fanynek Monika Dokoupilová pocházející z Prostějova.

Zahájení oficiální akce pak o deset minut posouvá porouchaný alarm patřící zřejmě k tenisovému obchodu, který se zničehonic rozhouká a odmítá se nechat vypnout. Nakonec se ho ale dvojici mužů daří po několika minutách umlčet, což všichni přihlížející kvitují s povděkem a odměňují to potleskem.

V Prostějově jsem vyrůstala a dřela na těchto dvorcích

Následně už přichází Šafářová a vítá ji bouřlivý aplaus tvořený především skupinou fanoušků vyzbrojených sirénami, bubny a skandováním „Šafi! Šafi!“

„Z uplynulých dvou týdnů a toho, co se mi povedlo, mám obrovskou radost a chci všem moc poděkovat. Rodičům, týmu i fanouškům a to celkově za všechny ty roky, kdy mě podporují. Je to nádherný pocit, mít tyto krásné trofeje,“ zahajuje svou řeč tenisová hvězda a ukazuje směrem ke stolku, kam před chvíli odložila získaný stříbrný pohár a mísu.

„Hlavně pak tady v Prostějově, kde jsem vyrůstala a absolvovala tady na dvorcích roky dřiny,“ dodává.

Poté přichází gratulace ze strany představitelů prostějovského tenisu, za nímž stojí společnost TK Plus podnikatele Miroslava Černoška, i od prezidenta Českého tenisového svazu Ivo Kaderky. Šafářová dostává kytice a dary či příslib, že bude mít na zdi areálu obří plakát hned vedle plachty připomínající úspěchy Tomáše Berdycha a Petry Kvitové.

Jako další jsou na programu dotazy novinářů i publika. „Moc ráda se sem vracím a věřím, že prostějovský klub dokáže vychovat spoustu skvělých tenistů. Hlavně ať vás tenis baví. Doufám, že až budu stará, budu se koukat v televizi na vás a chodit vám sem blahopřát,“ odpovídá mimo jiné a přítomné tenisové naděje ji napjatě poslouchají.

Po ovesné kaši si konečně dám buchtu a kuře na paprice

Kromě toho je tématem třeba ale také snídaně tenisové šampionky. „Tu jsem dnes nestihla. Ale zítra si ji užiju. Doufám, že nějakou pořádnou českou buchtou,“ směje se a dívá se směrem k mamince, od které má buchty na oslavu úspěchu slíbené. „Po čtrnácti dnech na ovesné kaši si ale ráda dám také třeba kuře na paprice.“

Popisuje také oslavy, při kterých si se svojí parťačkou ze čtyřhry připily šampaňským přímo z poháru a pak na společné večeři s oběma týmy došlo i na pár drinků.

„Nějaké oslavy plánuji, ale nic velkého. Nemám ráda velké párty, spíš posedím s rodinou a kamarády v soukromí. A hlavně budu spát a odpočívat,“ dodává a poté pobaví moderátor, který upozorní na její nazeleno nalakované nehty na nohou s tím, že už jde o přípravu na slavný Wimbledon, jenž se hraje na trávě. Přítomní se ale také dovídají, kterou cukrárnu měla v Prostějově nejraději.

Poté už následuje to, na co se fanoušci těší nejvíc. Autogramiáda, při které se Šafářová ochotně podepisuje na fotografie, tenisové míčky všech velikostí i na nastavené ruce. Ani tím ale její program nekončí, neboť ji čeká tisková konference. První den čerstvé šampionky je prostě nabitý, na ní ale žádná únava není znát.

iRampa - soutěž hudebních kapel
Autor:Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Další z rubriky

Podvodníci vylákali od ženy milion korun, záminkou byl balíček z Itálie

(Ilustrační snímek)

O téměř milion korun přišla seniorka ze Šumperku, která se stala obětí internetových podvodníků. Peníze z ní vylákali...

Obce z Plumlovska čistotě přehrady dál věří, přispěly na boj proti sinicím

Po několikaleté přestávce je Plumlovská přehrada opět napuštěná a tamní voda je...

Obce v okolí Plumlovské přehrady, ve které se po očistě za miliony opět objevily jedovaté sinice, stále věří tomu, že...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Najdete na iDNES.cz