Deset let u kávy, teď hraní na ulici. Brunetka křižuje Evropou jako busker

  12:19aktualizováno  12:19
Je to příběh o cestě od kávy k muzicírování po Evropě. V Olomouci Tereza Tothová stála u zrodu několika kaváren, pak ale vyrazila do světa s kytarou a uměleckým jménem Terez Wrau. Léta strávená v několika kavárnách naráz vystřídaly ulice měst ve Skotsku, Anglii anebo Francii. Životní cesta jednatřicetileté brunetky se prostě klikatí.

Pokud patříte k pravidelným návštěvníkům olomouckých kaváren, možná drobnou brunetku právě odtud znáte. Po deseti letech však opustila profesi baristky a vrátila se k hudbě. Poslední čtyři měsíce okusila život pouliční umělkyně v několika evropských městech, těsně před svátky se pak vrátila do Olomouce a dokončuje první album.

„Olomouc je srdeční záležitost. Jsou tu mí nejbližší přátelé, je to město výjimečné kompaktností a komunitním způsobem života. Všichni se tu znají, je radost vyjít si na vánoční nákupy a potkat v centru všechny v oblíbené kavárně či na ulici. Olomouc je místo, kde se lidé potkávají. Město, které žije srdcem,“ srovnává Tothová s francouzským Nice, anglickým Yorkem či Edinburghem a Glasgow ve Skotsku, jež při hraní procestovala.

S Olomoucí přitom byla dřív pevně svázaná, konkrétně s místní kávovou scénou, do níž začala pronikat během studií. Jako baristka pracovala deset let, například v podnicích Jazz Fresh Café či Naše Café.

Jenže se dostavily obavy z vyhoření. A její život se tak začal naplno stáčet k muzice. Blízko k ní měla vždy, od pěti let zpívá a hraje na housle, ve třinácti přidala kytaru.

„Vše spělo k tomu, že se tady pro mě kávové cesty uzavřely. Otevřely se mi ale velké možnosti v hudbě. Bylo třeba vydělat na album, a tak jsem nakonec překonala obavy z neznáma. Začalo neuvěřitelné dobrodružství,“ vypráví.

Dostala se do komunity buskerů – tedy umělců, kteří cestují po světě a živí se pouličním hraním.

„Potkala jsem tu spoustu talentovaných lidí, kteří vydělávají úžasné peníze, jelikož jsou špičkoví profesionálové anebo mají jednoduše srdce na správném místě a jejich energie funguje na lidi velmi přitažlivě,“ usmívá se muzikantka.

O lukrativní místa se v ulicích mezi muzikanty tvrdě soupeří

Před publikum se Terez Wrau postavila s kytarou, pokaždé s sebou na rudlu vezla také ozvučení a další výbavu. Dohromady přes padesát kilo.

„Hraní na ulici není jen romantika a skvělé zážitky. O nejlepší místa se mezi buskery, navzdory četným přátelstvím, tvrdě soupeří. Abych mohla stát tam, kudy chodí nejvíce lidí, musela jsem vstávat o půl páté ráno. I přes zimu, únavu či nachlazení,“ líčí umělkyně.

Při návratu k hudbě jí pomohl i přítel Matthew Lennox, kanadský kytarista a perkusivní umělec, jenž cestuje a hraje na ulici už několik let. A také olomoucký muzikant Robin Lefner, s nímž nyní dokončuje album se starými keltskými a skandinávskými písněmi i její vlastní tvorbou.

„Sbírám písně z celého světa, zpívám ve třinácti jazycích – keltské, skandinávské i slovanské písně,“ popisuje Tothová, která vystupuje pod uměleckým jménem Terez Wrau. „Kdysi z legrace mi kamarádka napsala na botu slůvko Wrau. Už mi to zůstalo. Takhle vidí moji energii, nespoutanou a odvážnou,“ říká.

Tereza Tothová stála v Olomouci u zrodu několika kaváren, pak jako buskerka...

Terez Wrau při hraní v Yorku v Anglii

Své posluchače si v zahraničí našla. V Anglii dokonce dostala několik nabídek na koncerty. „A čeká mě také interview v rádiu v Manchesteru, chtějí propagovat moji hudbu,“ dodává.

Má-li ze zážitků z cest vybrat nejsilnější, vybaví si francouzské Nice. Lidé jsou tam stále zasaženi tragédií z letošního července, kdy terorista nákladním autem vjel do davu lidí oslavujících státní svátek a desítky jich zabil.

„Ovšem v dnešní době, kdy převládá panika a strach z lidí, byl pro mě nejsilnější a nejcennější moment, kdy jsem v Nice hrála na náměstí. Kolem mě neustále rostl hlouček lidí, tiše poslouchali staré melodie v polozapomenutých jazycích. Stáli tu příslušníci všech možných národností a náboženství, spojovala nás hudba. Všichni jsme se na sebe usmívali,“ vybavuje si Tothová.

V Česku plánuje strávit dva až tři měsíce. Na jaře pravděpodobně vyrazí do Kanady, znovu ji láká Francie a na léto Skotsko a Irsko. „Vzhledem k tomu, že už bude vydané i naše album, chystáme se na festivaly a hraní venku. Toho všeho je nyní součástí spousta lidí, za jejich pomoc jsem jim vděčná,“ uzavírá muzikantka.

Nejčtenější

Vondráčková s manželem ve sporu neuspěli, starosta píše o srážce s blbcem

Helena Vondráčková a Martin Michal jsou manželé již osm let

Zřejmě definitivní konec má kauza trestních oznámení, které podal manžel zpěvačky Heleny Vondráčkové Martin Michal na...

Radního Přerova obžalovali, že donutil k sexu zaměstnankyni v nouzi

Přerovská radnice na náměstí T. G. Masaryka.

Přerovský podnikatel a radní za ODS Marek Dostál bude u soudu čelit obžalobě ze sexuálního nátlaku. Vyšetřovatelé a...

Vraždu policisty při fingovaném oběšení potrestal soud 18 lety vězení

Čtyřiatřicetiletý Česlav Hurina, kterému hrozí za vraždu dvanáct až dvacet let...

Olomoucký krajský soud vynesl rozsudek v neobvyklém případu téměř čtyři roky staré vraždy policisty. Nejprve se zdálo,...

Plzeň - Olomouc 2:0, dva góly do půle a neškodný soupeř, trefil se i Chorý

Martin Sladký z Olomouce (vlevo) si právě vstřelil vlastní gól, s rukama nad...

Fotbalisté Plzně se v prvoligové tabulce přiblížili vedoucí Slavii, která má pondělní utkání v Opavě k dobru, na rozdíl...

Detailní požadavky NASA nás překvapily, říká radioamatér po spojení s ISS

Leo Hučín je místopředsedou Hanáckého radioklubu Olomouc, jehož počátky sahají...

Do výšky téměř 33 kilometrů vystoupala sonda, kterou ke 100. výročí republiky z centra Olomouce vypustili členové...

Další z rubriky

Vondráčková s manželem ve sporu neuspěli, starosta píše o srážce s blbcem

Helena Vondráčková a Martin Michal jsou manželé již osm let

Zřejmě definitivní konec má kauza trestních oznámení, které podal manžel zpěvačky Heleny Vondráčkové Martin Michal na...

Prostějovští raftaři na dravých řekách Patagonie převálcovali profesionály

Prostějovský tým TR Hiko v akci na raftařském mistrovství světa. Členy týmu...

Patagonie, už jen to jméno voní dálkou a dobrodružstvím. Nejedna odvážná povaha zatouží podívat se na panenskou krajinu...

Popularizátorů vědy je tu akutní nedostatek, říká ředitel Pevnosti poznání

Ředitel olomoucké Pevností poznání Matěj Dostálek

Každý rok navštíví olomouckou Pevnost poznání na sto tisíc lidí. Interaktivní centrum vědy, které za zhruba 200 milionů...

Najdete na iDNES.cz