Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Členství ve VIP klubu může centrům střední Moravy přinést až 5 miliard

  7:52aktualizováno  7:52
Za šest let zhruba pět miliard korun. Tak štědře otevře v letech 2014 až 2020 svou dlaň Evropská unie vůči Olomoucké aglomeraci. Patří do ní se svým okolím Olomouc, Prostějov a Přerov. Tamní politici už připravují plán, jak takzvané teritoriální investice využít k rozvoji celého středu Olomouckého kraje.

Horní náměstí v Olomouci. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Aglomeraci založila města Olomouc, Prostějov a Přerov už loni, aby splnila limity pro čerpání dotací na teritoriální investice (ITI), na které by v případě samostatného postupu nedosáhla.

Teď středomoravští politici dávají dohromady seznam projektových námětů, které by se mohly o peníze v následujících letech ucházet.

"Nejde jen o dotace. Jsem přesvědčen, že budoucnost, konkurenceschopnost a atraktivita Olomouce je ve společné prezentaci a rozvoji jak Olomoucké aglomerace, tak celého Olomouckého kraje," řekl primátor Olomouce Martin Major.

Cestu k miliardám otevřel kabinet Jiřího Rusnoka

Olomoucká aglomerace se loni na první pokus na seznam vyvolených oblastí, které mohou počítat s nadstandardní podporou od Unie, nedostala. Cestu k miliardám jí otevřel ještě před odchodem Rusnokův kabinet a soupis letos ve prospěch trojice měst rozšířil i přes původní nesouhlas ministerstva pro místní rozvoj.

K šestici stávajících aglomerací: Pražské, Brněnské, Ostravské, Plzeňské, Pardubickohradecké a Ústecko-chomutovské tak přibyla i ta Olomoucká. Od zařazení na VIP seznam si města slibují hodně.

Začala už připravovat strategii rozvoje aglomerace tak, aby se stala atraktivní i pro investory. Například Prostějov by dotace ITI rád použil na stavbu obchvatu města či nové spalovny.

"Pro Prostějov je využití teritoriálních investic jednou z významných cest, jak si zajistit mimorozpočtové zdroje na financování těchto projektů," sdělil primátor Prostějova Miroslav Pišťák.

Podle informací z magistrátů velkých měst regionu budou finance směrovány do dobudování silniční sítě v rámci celé aglomerace, na podporu ekologické dopravy, ale také třeba ekologického systému nakládání s odpady. Peníze by měly proudit i do sociálních služeb pro seniory a znevýhodněné skupiny obyvatel.

"Peníze budeme směřovat rovněž do vzdělání, vědy a výzkumu. To je velmi důležitá oblast. Abychom byli atraktivní pro investory nejen jako jednotlivá města, ale jako celá oblast," zdůraznil náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

"Máme vymezené území aglomerace, probíhá sběr projektových námětů a v polovině roku by mělo být jasno, které priority je možno v rámci ITI financovat," dodal.

Peníze půjdou i do menších měst v okolí center aglomerace

Kromě projektů, jejichž investory budou Olomouc, Prostějov a Přerov, budou do strategie zahrnuty také priority z jiných měst a obcí v oblasti zahrnující zhruba plochu okresů, jejichž centry jsou tato města. "Jsme sice na okraji Olomoucké aglomerace, ale určitě se budeme snažit možnosti dotace využít," uvedl například mluvčí Hranic Petr Bakovský.

Nabídku podílet se na teritoriálních investicích v rámci aglomerace nedostávají od trojice hlavních měst oblasti jenom samotné obce v okolí, ale také firmy, instituce a neziskové organizace. Kompletní strategie by měla být dokončena v létě letošního roku. Poté ji dostane na stůl řídicí výbor ITI a příslušné ministerstvo. Politici očekávají potvrzení do konce roku.

"Je potřeba se velmi dobře připravit, protože nás čeká řada složitých jednání. Nic nesmíme podcenit, protože Evropská unie je v kontrole stále přísnější," uzavřel Major.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Král přenocoval v Olomouci a vyrazil osvobodit Vídeň, připomíná deska

Pamětní deska nově připomíná na olomouckém Horním náměstí dům, v němž roku 1683...

Olomouckou stopu v jednom z klíčových momentů evropské historie - osvobození Vídně z tureckého obležení, nově připomíná...

VIDEO: Parkovištěm zněl při závodění v jízdách ve smyku pískot pneumatik

U olomouckého obchodního centra Olympia soupeřili závodníci v driftingu, kdy je...

Tři desítky mužů a žen z tuzemska i zahraničí brázdily o víkendu v závodních vozech parkoviště u obchodního centra...

Zeman vyznamená učitelku, která zachránila čtyři děti před sražením autem

Prezident Miloš Zeman zahájil v pondělí 24. září svou už šestou návštěvu...

Učitelka mateřské školky z Olomoucka Darina Nešporová, která loni zachránila na vycházce děti před sražením autem a...

Najdete na iDNES.cz