Zatímco například bazénová hala je v novém termálním akvaparku ve Velkých...

Zatímco například bazénová hala je v novém termálním akvaparku ve Velkých Losinách už hotová, venku je stále staveniště. Dle šéfa Royal Spa Martina Plachého má zpoždění prací řadu důvodů. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Otevření termálů ve Velkých Losinách se blíží, čeká je zkušební provoz

  • 1
Na koupání v novém termálním akvaparku ve Velkých Losinách na Šumpersku se těšili už zimní návštěvníci Jeseníků. Navzdory předpokladům ale venkovní část areálu ještě stále připomíná staveniště. Po průtazích a odkladech se teprve teď akvapark konečně chystá na zkušební provoz.

„Krytá část areálu je hotova, napouštíme bazény, zkouší se technologie a čeká nás závěrečná kontrola úřadů,“ nastínil šéf Royal Spa Martin Plachý.

Zatímco bazénová hala připomínající rozvinutou šnečí ulitu je dokončena, venku je ještě spousta práce. Bazény nemají obklady, je potřeba postavit dva vodní hřiby, udělat terénní úpravy a plot.

„Venku se bude pracovat ještě zhruba šest týdnů,“ odhaduje Plachý. Zahradnické úpravy pak přijdou na řadu až na podzim. Lidem přicházejícím do vnitřní haly tak bude ještě několik týdnů kazit dojem staveniště v sousedství.

„Půjde o zkušební provoz. Kdo bude chtít, přijde, i když se venku ještě bude pracovat. Kdo ne, počká si, až bude dokončena i venkovní část,“ sdělil Plachý.

Areál má na 6 500 metrů čtverečních, vodní plochy 1 500 metrů

Web termálního akvaparku je už řadu měsíců v obležení, lázeňský personál dával dosud zamítavé odpovědi.

„Lidé jsou logicky netrpěliví. Bohužel, přes enormní snahu se nám nepodařilo areál otevřít dřív,“ poznamenal Plachý.

Termální akvapark ve Velkých Losinách nemá mít v Česku obdoby. Lidé zde najdou stejné zázemí jako v proslulých alpských letoviscích v Laa či Gmündu.

„Zdejší zdroje termální a minerální vody se pro takový projekt přímo nabízely. Jsem rád, že se nám ho daří, byť s problémy, uskutečnit a nabídnout lidem atraktivní koupání podpořené léčivými účinky zdejších pramenů,“ řekl Plachý.

Pod střechou najdou návštěvníci pět bazénů, z toho jeden s průplavem ven, dětské brouzdaliště, tobogan a whirlpool. V patře je několik saun, místo pro masáže, relaxaci, nechybí ani ledová komora. Venku jsou pak další čtyři bazény. Celková plocha areálu má téměř 6 500 metrů čtverečních, velikost vodních ploch je 1 500 metrů.

Část lidí chtěla do Jeseníků i kvůli plánované návštěvě termálů

Šéfka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická vnímá termální park ve Velkých Losinách jako prvořadou atrakci.

„Z pohledu turistického ruchu je samozřejmě škoda, že došlo k takovému zpoždění. Lidé byli velmi netrpěliví a objednávali si už na předchozí měsíce pobyty právě kvůli termálnímu parku,“ řekla.

„Řada lidí teď přijede primárně do akvaparku a při té příležitosti logicky využije dalších služeb, navštíví další atrakce a podívá se do hor. A naopak do akvaparku přijdou i ti, kteří přijedou za turistikou. Každopádně bude akvapark na řadu let obrovským tahákem,“ dodala.

„Odklady? Podcenili jsme to“

Když skupina Royal Spa vstoupila v roce 2008 do zoufale zanedbaných lázní ve Velkých Losinách, musela se pustit do zásadní rekonstrukce. Zároveň se vedení společnosti rozhodlo, že využije víc zdejší termální vody a postaví termální park, jaký nemá v republice obdoby. Projekt však nabral mnohaměsíční zpoždění.

„Teď se konečně blížíme do cíle,“ říká šéf Royal Spa Martin Plachý.

Už se samotnou stavbou jste začali pozdě. Proč?
V roce 2012 přišla velká krize v lázeňství, která pokračovala i v roce následujícím. Museli jsme termální park odsunout. V takové situaci nebylo možné pustit se do tak rozsáhlého projektu. Stavba tak reálně začala až na konci roku 2013.

A další důvody zpoždění?
Museli jsme velmi obezřetně postupovat kvůli podzemním pramenům, dělal se dodatečný geologický průzkum. Navíc stavba je velmi složitá, protože tady není prakticky jediná rovná zeď. Byla dlouhá zima, vždyť ještě o Velikonocích byl sníh. A v průběhu stavby jsme museli vypovědět smlouvu s generálním dodavatelem, který nepracoval, jak měl. A k tomu byly i chyby na naší straně. Faktorů, které vedly ke zpoždění, byla celá řada.

V čem chybovala vaše firma?
Musím říct, že tam bylo určité podcenění náročnosti stavby z naší strany. Přece jen u nás nejsou s takovými stavbami zkušenosti. Možná jsme si na to měli vzít delší čas. Potom jsme se nemuseli dostat do situace, kdy se musíme veřejnosti omlouvat, že ještě nejsme hotovi.

Co doporučujete návštěvníkům?
Po prvních odkladech jsme už žádný další termín nedávali a soustředili se na stavbu. Lidem doporučujeme, aby sledovali web termálního parku. Termín zahájení provozu zveřejníme až ve chvíli, kdy bude definitivně jasné, že skutečně můžeme otevřít.