Ze satelitního snímku je zřejmé, že kamenolom je už nyní blízko osadě. Těžaři jej přesto chtějí přiblížit o dalších 200 metrů.

Ze satelitního snímku je zřejmé, že kamenolom je už nyní blízko osadě. Těžaři jej přesto chtějí přiblížit o dalších 200 metrů. | foto: Google/iDNES.cz

Těžaři dostali povolení přiblížit kamenolom i odstřely k osadě Chobyně

  • 7
Těžařská společnost, která provozuje Nectavský kamenolom blízko osady Chobyně na Prostějovsku, je opět o krok blíže k tomu, aby odstřely a stroje mohla přiblížit ještě více k domům místních obyvatel. Dostala totiž od úřadu povolení, že může hranice lomu rozšířit.

Kdyby nebylo lomu, tak náves v osadě Chobyně na Prostějovsku připomíná oázu klidu. Když však dělníci v nedalekém lomu začnou odpalovat kámen, země se třese pod nohama, všude se práší a hluk je nesnesitelný.

Místní lidé proti rozšiřování těžby marně protestují a dlouho se báli, že se lom rozšíří. Jejich obavy se naplnily. Firma Eurovia Stone CZ, která lom provozuje, k tomu dostala úřední svolení.

Šubířov, pod který Chobyně spadá, nic nenamítá. "Vím, že je to tam těžké, ale v lomu pracují i naši obyvatelé. Máme malý rozpočet a Eurovia je generálním sponzorem obce," řekl už dříve Jindřich Ritter, starosta Šubířova, pod který osada s přibližně třicítkou obyvatel spadá.

Když se střílí, zatřese to celým domem. A praskají zdi

Lidé mají jiný názor. "Nikdo se nás na nic neptá. Těžaři jsou pořád blíž a starostu to nezajímá. Když se střílí, kolikrát to zatřese celým barákem. Co můžeme dělat? Kvůli pár lidem se někdo zastaví? Psali jsme nejrůznější petice, psali jsme na krajský úřad. Vždyť nám ani neodpověděli. Mají z nás dobrý den. Všem je to jedno," hořekuje obyvatelka Chobyně Emilia Ešnerová.

Na jejím domě jsou zřetelně vidět praskliny ve zdivu. Zoufalí jsou i ostatní obyvatelé. "Když je sucho a v lomu se střílí, prach vypadá tak, jako kdyby hořel les. Jsme dědina, kde jsou přes sto let staré baráky. Ještě pár otřesů a všechno půjde k zemi. Vylezu na zahradu a 150 metrů budu mít lom. Nikoho to nezajímá," vypráví další obyvatelka Chobyně.

Eurovia nedávno požádala o rozšíření těžby na plochu dalších 4,5 hektaru, což hranici lomu posune zhruba o 200 metrů směrem k Chobyni. Krajský úřad v Pardubicích, na jehož katastru lom leží, dal těžařům povolení.

"Je třeba zajistit dokumentaci každého odstřelu a zajistit pravidelná seizmická měření u vytipovaných obytných objektů. Je nutné dodržet generel trhacích prací do vzdálenosti 200 metrů od zástavby a v okamžiku přiblížení trhacích prací velkého rozsahu měření seizmiky zopakovat a nálože upřesnit," stanovil podmínky šéf odboru životního prostředí a zemědělství Pardubického kraje Josef Hejduk.

"O výsledcích měření je nutné informovat obec. Po odstřelu je vždy nutné zkontrolovat riziková místa z hlediska vzniku trhlin na objektech nebo z hlediska sesuvů půdy," stojí dále v podmínkách.

"Nepředpokládáme zvyšování objemu těžby, chceme jen dál využívat stávající ložisko," tvrdí jednatel Eurovie Josef Starý.

Že z lomu pár metrů za plotem nebude hluk? zlobí se obyvatelé

Z Nectavského lomu tato společnost těží surovinu pro drcené kamenivo. "Když bude lom pár metrů od mého pozemku, tvrdí někdo, že tam nebude hluk? Když bagr v sobotu láme kamení, znáte ten kravál? Kdyby se vám celý den prášilo na hlavu, jak to snášíte? Domy, které jsme budovali celý život, ztratí na hodnotě. Vy to berete jen z hlediska zisku a peněz," vzkazuje těžařům další navztekaný obyvatel z Chobyně Josef Beránek.

Starosta Šubířova tvrdí, že je všechno v pořádku. "Místa, kde se měří otřesy, jsou u obyvatel obce. Stávalo se, že tam kontrolory ani nepustí. Firma obci vychází vstříc. Když se těžba rozšíří na náš katastr, tak z toho obec bude mít další příjmy," řekl starosta.