Polsko láká na řadu pamětihodností ale i koupání na svých jezerech. Na snímku pohled na Otmuchowské jezero, v dáli pohraniční hory.

Polsko láká na řadu pamětihodností ale i koupání na svých jezerech. Na snímku pohled na Otmuchowské jezero, v dáli pohraniční hory. | foto: Vratislav Konečnýpro iDNES.cz

Polsko nabízí dovolenou u jezer, štol po zlatokopech či krásné památky

  • 7
Nevíte, kam na dovolenou, a chtěli byste sice vyjet za hranice, ovšem bez trávení dlouhých hodin v autě na cestě? Možná právě vás pak může zaujmout Polsko ležící za humny Olomouckého kraje. Nabízí totiž řadu málo známých lákadel. Třeba koupání v jezerech, štoly po zlatokopech či řadu krásných pamětihodností. MF DNES přináší pět tipů, za čím vyrazit.

1. Vyražte po stopách princezny

Za zajímavostmi se v Polsku můžete vydat i pěšky. Stačí zaparkovat v Bílé Vodě na Jesenicku a projít se po Stezce princezny Mariany Oranžské.

Při túře se dozvíte, proč si princezna vybrala za své sídlo Bílou Vodu a proč si v polské vesnici Kamieniec Zabkowicki postavila pěkný zámeček. Právě po trase, kudy princezna mezi svými oblíbenými letovisky cestovala do Polska a zpátky, se totiž turisté projdou.

Desítky kilometrů turistických cest se nacházejí i v přilehlém okrese Nysa. Stezka údolím Zlatého potoka spojeného s těžbou zlata je jednou z nejkrásnějších v celém okrese.

Vede z Jarnołtówku skalami, zvanými Karolinky, odkud je nádherný výhled na údolí Zlatého potoka a přes kopec Olszak, kde je k vidění Mořské očko, které vzniklo zatopením bývalého kamenolomu.

V Pokrzywné stezka pokračuje úbočím Biskupské kupy, hraniční hory na Jesenicku. Poté protíná bývalý lom strašidelných skal pojmenovaných příznačně Piekielko. Na deseti kilometrech je toho k vidění opravdu hodně.

2. Šlápněte do pedálů za historií

V nyském okrese se nebudou nudit ani cyklisté. Za projetí určitě stojí zhruba padesátikilometrová trasa z Paczkówa do Glucholaz přes Unikowice, Kalkow a další místa. Je spíš pro cyklisty, kteří mají rádi nenáročný terén a zajímají je historické památky.

Těch je po trase celá řada. V Paczkowě je zachovalý systém středověkých městských hradeb, v Kalkowě zase kostel ze 13. století. Siestrzechowice se zase chlubí nádherným renesančním zámkem.

3. Poznejte hrad i Nyskou tvrz

Polsko je jako dělané pro milovníky historie. V Nyse je velkým hitem Krásná studna. Jde o barokní kovářské dílo ze 17. století. K nejnavštěvovanějším památkám města pak patří Bašta Ziebecké brány postavená ve 14. století. Stála původně v linii obranných zdí a dnes slouží jako vyhlídková věž.

Tip na dovolenou

Nevíte kam na prázdniny? Vyberte si dovolenou podle svých představ na dovolena.iDNES.cz.

Lidé kromě ní jezdí obdivovat také Nyskou tvrz - systém opevnění, který v 18. století udělal z Nysy jedno z nejlépe zabezpečených měst Evropy. Velkou atrakcí je i hrad v Otmuchowě, který postavili vratislavští biskupové. Je tu zachovalé propadliště, hladomorna, průchozí krb či komnaty.

4. Podívejte se, kde se těžilo zlato, či do zajateckého tábora

Při návštěvě pohraničí není možné vynechat Zloty Stok, kde se stovky let těžilo zlato. Radnice část rozsáhlého podzemního systému zpřístupnila v roce 1996 a později přibyly ještě další prostory. V podzemí se projedete důlním vláčkem, na loďce nebo se projdete po svých. Zdejší podzemí láká ročně desítky tisíc turistů.

Zajímavým, i když velmi smutným místem, jsou pak Łambinowice. Zdejší muzeum a bývalý zajatecký tábor vypráví o válečných krutostech a lidských tragédiích. Na tomto místě existoval zajatecký tábor už během prusko-francouzské války v 19. století a poté během obou světových válek. V táboře zahynuly tisíce zajatců z deseti zemí Evropy.

5. Odpočinek u polských jezer

Žádná dovolená se neobejde bez koupání. Jen dvacet kilometrů od hranice jsou hned dvě velká jezera, která nabízejí ideální podmínky nejen pro koupání, ale také další vodní sporty. Nyské a Otmuchowské jezero se pyšní hned několika rekreačními centry.

Co je dobré vědět než vyjedete do Polska

Vyměnit peníze?
Není potřeba nutně měnit peníze. V polském pohraničí totiž běžně nakoupíte za zloté i za české koruny. Je ale dobré dávat si pozor na kurz. Ten se v současnosti pohybuje kolem šesti korun za jeden zlotý.

Za kolik se občerstvíte
Jídlo v restauracích stojí zhruba stejně jako u nás, podobné je to i u nápojů. Výjimkou je ale pivo, které se prodává za 6 zlotých (36 korun) a navíc není nejlepší.

Rekreace u jezer
Na Nyské riviéře u Nyského jezera stojí čtyřlůžkový pokoj s WC, sprchou a kuchyňkou v sezoně 140 zlotých (840 korun) za den. Vstup na pláže přijde na 2,5 zlotých, parkování přímo ve středisku stojí osm zlotých na den. Ceny za běžné ubytování v polském pohraničí se pohybují od 40 do 60 zlotých za noc (240 - 360 korun).

Domluvím se česky?
Vzájemný překlad z obou jazyků může přivodit humorné situace. Například polské slovo sklep nemá s českým sklepem nic společného, je to obchod. Když se ptáte Poláka na cestu a on použije slovo droga, nemusíte se děsit, že vám chce prodat zakázanou omamnou látku. Droga je v Polsku cesta nebo silnice. Podobných významových rozdílů je celá řada. Pokud se domníváte, že budete Polákovi alespoň částečně rozumět i bez znalosti polštiny, mýlíte se. Poláků zvyklých na češtinu je ale naštěstí v pohraničí docela dost.

Pozor na silnicích
Na polských silnicích si dejte velký pozor, Poláci jsou totiž v dopravě ještě mnohem víc neukáznění než čeští řidiči.