Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kloboukový den, pétanque, fort či cyklojízda. Deset tipů na volné dny

  10:11aktualizováno  10:11
Kdo chce strávit aktivně prodloužený květnový víkend, může si vybrat z tipů MF DNES. Jarní cyklojízda potěší fanoušky sportu i recese, ve Velké Bystřici chystají Slavnost kroje, v Šumperku zase Kloboukový den.

V Olomouckém kraji je možné o nynějších volných dnech vyrazit například na Náměšťské koule, už desátý ročník turnaje v pétanque. (ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

1.V Lipníku otevřou četnickou výstavu

V Lipníku nad Bečvou si už odpoledne připomenou výročí konce druhé světové války, součástí akce je pak i zahájení nové stálé výstavní expozice, které proběhne po dopoledním slavnostním nástupu na náměstí.

"Ve dvanáct hodin následuje slavnostní otevření stálé expozice historie četnictva a policejního sboru v budově služebny Policie České republiky," upřesnila Blanka Prudilová z odboru kultury a školství lipnického městského úřadu. Koná se také den otevřených dveří v Dukelských kasárnách.

2.V parku budou závody koloběžek

Na batolata i seniory cílí program čtvrteční olomoucké Koloběžkiády, která začne v 9 hodin u fontány v olomouckých Smetanových sadech. Cílem akce je podpora Oblastní unie neslyšících v Olomouci. Pro účastníky budou připraveny soutěžní trasy v deseti různých věkových kategoriích.

Koloběžkiády se zúčastní i hokejisté HC Olomouc, kteří během akce uspořádají autogramiádu. Startovné je 50 Kč a celá částka putuje na účet olomoucké unie neslyšících. Poslouží zejména na letní tábor pro děti se sluchovým postižením.

3.Ve Šternberku na hrad i do Expozice času

V rámci Dne Evropy, je možné v pátek zdarma vyrazit do Expozice času ve Šternberku.

"Expozice ukazuje, jak se čas projevoval v módě od pravěku až do současnosti, jak ovlivňoval medicínu, hudbu či výtvarné umění. Hudební zážitek nabídne zvonkohra z Lorety v Praze nebo vyzvánění 288 zvonů z nabídky audioboxu," popsala část zajímavostí stálé výstavy Alena Fritscherová z městských kulturních zařízení.

Další šternberskou akcí jsou nedělní speciální prohlídky zaměřené na technické zázemí hradu Šternberk. Návštěvníky seznámí s hygienou někdejších hradních pánů či osvětlením hradu.

4.Do fortu za vojenskou historií

Den otevřených dveří na 9. května naplánovali i ve fortu XXII "Lazecký" v Olomouci. Na své si přijdou především příznivci vojenské historie. Ve fortu je totiž expozice prezentující opevnění Olomouce. U fortu nechybí doprovodný program pro děti - například výstup balonem nebo ukázka paravoltiže spojená s projížďkou na koni.

5.V Šumperku bude Kloboukový den

Ocenění čeká toho, kdo přijde v nejnápaditějším klobouku na čtvrteční Kloboukový den v Šumperku. Zábavný den pro rodiny s dětmi se koná v letním divadle a parku poblíž Vily Doris, lidé se mohou těšit i na trampolíny, lezeckou stěnu, modelování z marcipánu nebo vystoupení klaunů. Program proběhne od dvanácti do osmnácti hodin.

6.Prohlídky při baterce i pétanquový turnaj

Fanoušci pétanque mohou v neděli zamířit na náměšťský zámek - koná se zde 10. ročník Náměšťské koule.

"Akce je určena pro širokou veřejnost. Soutěž začíná od devíti hodin," uvedla referentka náměšťského městského úřadu Helena Mariánková s tím, že soutěžit budou tříčlenná družstva.

Na speciální akce navíc lákají i další památky. Třeba v zámku ve Velkých Losinách se ve čtvrtek v každou sudou hodinu konají netradiční prohlídky, během nichž návštěvníci nahlédnou do bývalé márnice nebo přízemí zámecké kaple. V sobotu si pak zšeřelou zámeckou trasu projdou při baterce.

Pohádky, šermířské souboje i příběhy s čarodějnickou tematikou slibuje víkendová akce na Sovinci.

7.V převleku na kole

Trasu z Přerova do Kozlovic v kostýmech projedou účastníci Přerovské cyklojízdy, která připadá na 9. května. Letos si účastníci musí zvolit uniformu nebo oblek, které se vážou k určitému povolání, v Kozlovicích pak na nositele nejnápaditějšího kostýmu čeká ocenění.

Přerovská cyklojízda je součástí celorepublikové akce Do práce na kole, která propaguje cyklistiku. Cyklojízda startuje u výstaviště v 16:30.

8.Kavárna láká na Živou knihovnu

Neobvyklou akci Živá knihovna odpoledne pořádají v olomoucké kavárně Střední formát.

"Je to speciální typ knihovny, kde jsou namísto knih půjčováni lidé - takzvané živé knihy. Čtení probíhá formou rozhovorů, při nichž knihy nechávají nahlédnout čtenáře do svých příběhů," popsala Lenka Pánková, ředitelka Agentury rozvojové a humanitární pomoci Olomouckého kraje.

Kontakt s "živou knihou" dle jejích slov přinese účastníkům akce jak nové informace, tak i zamyšlení nad předsudky a stereotypy. V Živé knihovně se během dnešního odpoledne "vystřídá" osm živých knih.

9.Hvězdárna nabídne pohádku i pozorování Slunce

Na zajímavý program láká Lidová hvězdárna v Prostějově. Již dnes malé návštěvníky potěší pohádka Kometa Babeta, uvedená od 15:30, děti si přijdou na své i v neděli, kdy v hvězdárně pořádají soutěž z cyklu Kosmonautika - Výzkum sousedních planet a planetek.

Krom toho se od čtvrtka do neděle v 15 hodin koná pozorování Slunce a v tytéž dny od 21:30 bude také večerní pozorování.

10.Bystřice ve znamení Slavnosti kroje

Krásu nejen hanáckých lidových krojů představí sedmý ročník Slavnosti kroje ve Velké Bystřici v neděli 11. května. Letošním tématem jsou krojové zástěry a sukně. Jejich různé podoby předvedou tanečnice folklorních souborů během dopoledního vystoupení v amfiteátru, odpoledne jim bude věnován seminář. I letos je Slavnost kroje spojena s bystřickými selskými trhy.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Děti se vrátí do vyklizené školky, za praskliny zdí mohlo seschlé podloží

Do přerovské mateřské školy v ulici U Tenisu, na jejíž budově se objevily...

Po více než dvou týdnech se může téměř stovka přerovských dětí vrátit do budovy mateřské školy v ulici U Tenisu. Ta...

Policisté zachránili muže z hořícího domku, všichni se nadýchali kouře

Při požáru drážního domku se v Prostějově nadýchali kouře čtyři lidé, tři...

Bývalý drážní domek vzplál v noci na dnešek v Prostějově. Na místě byli jako první policisté a z objektu plného kouře...

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Najdete na iDNES.cz