Vrchní soud potvrdil čtyřiadvacetiletému Tomáši Franclovi 24 let vězení za vraždu prarodičů.

Vrchní soud potvrdil čtyřiadvacetiletému Tomáši Franclovi 24 let vězení za vraždu prarodičů. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Vrchní soud potvrdil za ubodání prarodičů ve spánku v Tovačově 24 let

  • 3
Za brutální vraždu svých prarodičů v Tovačově na Přerovsku si čtyřiadvacetiletý Tomáš Francl definitivně odpyká výjimečný trest 24 let. Potvrdil to olomoucký vrchní soud. Mladík se k vraždám přiznal, trest ale považoval za přísný. Podle odvolacího soudu je však s ohledem na okolnosti přiměřený.

Franclův čin ohodnotily soudy jako vraždu s rozmyslem, kterou spáchal zvlášť surovým způsobem, kdy oba prarodiče, kteří mu poskytli zázemí, zavraždil ve spánku. Podle odvolacího soudu tak byly splněny zákonné podmínky pro uložení výjimečného trestu.

„Takový trest se neukládá obvykle. Je potřeba poukázat na bezdůvodnost napadení obou poškozených, způsob, jakým je usmrtil, i na jednání obžalovaného po činu. Šlo přitom o zcela bezbranné, staré lidi, kteří se o obžalovaného starali a on jejich život ukončil takovým způsobem,“ uvedli soudci.

Tragédie se odehrála loni v červnu v tovačovském bytě, kde mladý muž s prarodiči žil. Čtyřiasedmdesátiletou babičku nejprve rdousil a pak ji ubodal, rozsvítil si při tom stolní lampičku, aby na spící ženu lépe viděl. Podle znalců byla brutalita útoku vysoká.

Poté přešel do místnosti, kde spal sedmdesátiletý děda a zasadil mu ránu nožem do krku. Oba na místě vykrváceli.

Mladík uvedl, že nejprve chtěl ublížit sám sobě. Poté, co ležel nějakou dobu v posteli s nožem, mu prý „bouchlo v palici“ a vydal se za prarodiči. Před vraždou se s nimi navečeřel a sledoval televizi.

Obhájce: K výjimečnému trestu nebyl důvod

Obhájce chtěl dosáhnout vrácení případu, tvrdil, že nešlo o jednání s rozmyslem a vraždy mladík nespáchal zvlášť surovým způsobem.

„Nebyl důvod k tomu, aby byl ukládán výjimečný trest. V tomto případě nešlo o výrazné odchýlení intenzity průměrných vražd. Případ naopak vybočuje tím, že absolutně spolupracoval s orgány činnými v trestním řízení,“ uvedl obhájce.

Podle žalobce Mariána Kollára je ale trest přiměřený. „Na místě je ochrana společnosti před pachateli, vrahy, kteří vraždí bez příčiny své nejbližší, jež se o něj starali a projevovali mu náklonnost. Jeho pobyt na svobodě je nebezpečný. Represivní účinek v jeho případě by měl být drastický,“ uvedl žalobce.

Francl si trest kromě vraždy odpyká i za krádež. Prarodičům po vraždě ukradl peníze, které utratil s prostitutkou v prostějovském nočním klubu. Mladík byl dopaden následující noc. Ke svému činu se postupně přiznal třem dívkám, teprve poslední zalarmovala policii.

Impulzem, který Francla v noci rozrušil, prý byla SMS zpráva od bývalé přítelkyně. Reagovala však na zprávu, kterou jí Francl sám jako první poslal. Rozešli se zhruba dva měsíce před vraždou. Podle znalce tak mladík mohl svoji zlost obrátit proti jiným lidem.

Nikdy by mě nenapadlo, že někdy ublížím vlastní rodině, řekl

Soudce krajského soudu Aleš Vašků, který vynesl čtyřiadvacetiletý trest, Franclův čin označil za velmi závažný. Jako jedinou polehčující okolnost uvedl spolupráci při vyšetřování.

„Na výzvu policie se dostavil na místo, nechal se zadržet a od počátku se k činu přiznal. To lze hodnotit jako úplné doznání. Ale nelze to přeceňovat vzhledem k důkazům, které byly zajištěny. Jeho doznání rozhodně není něco, bez čeho by tento případ zůstal neobjasněný,“ doplnil Vašků.

Souzený mladík v závěrečné řeči před verdiktem činu litoval. „Mrzí mě, co se stalo. Ublížil jsem nejbližším. Znamenali pro mě všechno, pomáhali mi. Nikdy by mě nenapadlo, že někdy ublížím vlastní rodině. Tímto se celé rodině omlouvám, že jsem jí způsobil utrpení,“ řekl mladík.

Na soudce to však příliš nezapůsobilo. Zdůraznil, že i v jiných trestných činech obžalovaní hovoří o lítosti. To ale nestačí.

„O upřímné lítosti zde nemůže být řeč. Nikdo neříká, že je pan obžalovaný až tak otrlý či úplně bez citu. Není nám ale známo, že by například psal nějaké dopisy rodině či ji prosil za odpuštění,“ podotkl soudce, který také zdůraznil, že Francl zabíjel s rozmyslem. Svědčí pro to skutečnost, že si v kuchyni vzal velký nůž a nejprve si s ním na zhruba dvacet minut lehl do postele.

„Po tuto dobu byl v klidu, mohl přemýšlet,“ podotkl v lednu Vašků.

, ,