Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kalas: Ve špičkovém klubu musím být top hráč. A to zatím nejsem

  10:53aktualizováno  10:53
Fotbaloví špunti na něj stáli během turnaje McDonald's Cup v Olomouci nekonečnou frontu. A obránce Chelsea Tomáš Kalas se vytrvale všem podepisoval - na dresy, kopačky, kšiltovky, horní i dolní končetiny. Nikoho neodmítl, až jej bolela ruka.

V Andrově sportovním areálu na tréninkovém hřišti Sigmy číslo dvě se 21. května uskutečnilo krajské finále 17. ročníku McDonalďs Cupu. Malí fotbalisté se zde navíc setkali i s místním odchovancem a nynějším hráčem londýnské Chelsea Tomášem Kalasem, který se všem ochotně podepisoval. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

"Důležité v jejich věku je, aby měli hlavně ze hry radost," řekl v rozhovoru pro MF DNES jedenadvacetiletý odchovanec Sigmy větu, kterou si v uplynulé sezoně sám sobě opakoval několikrát. A došel k závěru, že na lavičce slavného londýnského klubu mít už radost nebude...

Odchod z Chelsea na hostování je na spadnutí?
Nevím, co všechno můžu prozradit. Moc toho neprozradím. Jednání mezi mnou a německými i anglickými kluby jsou. Já doufám, že vedení, nebo spíš Mourinho, mě uvolní, protože do Chelsea má přijít další mladý stoper. Takže doufám, že budu mít volnost jít na hostování někam, kde to bude dávat smysl. Všechno je v jednání. Snad se to do konce května rozlouskne, abych věděl, kde nastoupím přípravu a tak dále, protože přece jen být v nejistotě není zrovna nejlepší.

Platí, že preferujete bundesligu, o které jste se několikrát zmínil, že vás láká?
Německo je celkově atraktivní i pro mladé hráče. Nehraje se tam tolik soutěží, tudíž nepotřebují tolik hráčů v kádru a konkurence je v některých klubech možná menší. Tedy aspoň myslím. Nebavím se o Bayernu a Dortmundu, Schalke nebo Leverkusenu, ale o týmech ze středu tabulky. Je tam větší šance hrávat co nejvíc zápasů. Věřím, že to tak i bude.

Fotogalerie

Spekulovalo se také o zájmu Dortmundu. Ten už není ve hře?
To už je dlouho. Když jsem odehrál první sezonu, která byla celkem vydařená, ve Vitesse Arnhem, tak se o tom začalo spekulovat. Ale v té době Chelsea neměla vůbec žádný důvod mě prodávat a hostování, si myslím, by nemělo pro Dortmund velký význam. Navíc jsem neměl odehraného tolik, abych mohl jít rovnou do Dortmundu. Bylo to v době, kdy se pak Dortmund dostal do finále Ligy mistrů. Cesta byla správně zvolená. Vždycky můžu říct "kdyby", ale na to se nehraje. Já jsem spokojený a doufám, že mi teď bude umožněno jít někam na hostování.

Vaši nejbližší budoucnost v Chelsea nevidíte?
Už jsem několikrát řekl, že bych chtěl odejít na hostování, ale pokud mi boss řekne, že musím zůstat, tak jsem bohužel - tedy bohudík! - zaměstnanec klubu a budu muset zůstat.

Řešil jste vaši situaci s Mourinhem, nebo to necháváte na agentovi?
Osobně ne, většinou přes agenta. V Chelsea je šéf technického úseku - nebo tak nějak, nevím, jak se to nazývá v češtině ani v angličtině - který za mnou stojí a ví, že bych měl hrávat.

V Show Jana Krause jste si s nadhledem dělal srandu, že jste tréninkový hráč na stavění kuželů. Doneslo se to i k Mourinhovi?
Já myslím, že k němu se to dostávat nemusí, vždyť je to úplně jasné: hráč, který chce hrávat a nehraje, chvilku je na tribuně, chvilku na střídačce, a když si myslí, že by mohl hrát a zase nehraje, tak je to na něm znát a vyplyne to i z logického hlediska.

Pořád jste mladý hráč. Sezonu jste na lavičce vytrpěl, nebo to byly i tak další dobré zkušenosti?
Poznal jsem zase odvrácenou tvář fotbalu. Můžu se tak nějak zařídit, že celý život budu hrát, ale třeba ne úplně na top levelu. A když na top levelu budu, tak musím být top hráč, abych hrál všechny zápasy. Což s klidným svědomím můžu říct, že zatím top hráč nejsem. Takže na jednu stranu jsem to samozřejmě chápal. Naše obrana fungovala fantasticky, moc gólů jsme nedostávali a Mourinho neměl žádný důvod to měnit. Na druhou stranu mi něco na začátku sezony slíbil, i když ne každý slib jde splnit. Ale v lednu jsem mohl odejít na hostování a bylo mi to zakázané, to bylo vůči mně divné.

Ale díky tomu jste si prožil v Premier League debut na Liverpoolu.
To ano, ten bych si neprožil, kdybych tam nemusel zůstat. Ale řekl bych, že to je slabá náplast na to, že bych mohl mít odehraných sedmnáct zápasů v jiném týmu.

Nezatočila se vám z premiéry hlava? Liverpool hrál o titul, byl to ostře sledovaný zápas.
My jsme hráli celkem neatraktivní fotbal, ale účinný. Když jsem měl okolo sebe opory, tak ani nebyl důvod a prostor, aby se mi, jak říkáte, zatočila hlava.

Ani potom? Anglická média vás zahrnula superlativy.
Já jsem byl nohama na zemi. Neříkám, že by to tam mohl odehrát každý, ale přece jenom to nebylo tak těžké. Aby to teď zase někdo nepochopil tak, že nějaký Liverpool je pro mě lehký, ale nebylo to tak složité, jako kdybychom s ním hráli otevřenou partii.

Když jsme dělali rozhovor před rokem, říkal jste, že i tréninky pod Mourinhem vám prospějí. Je s ním spolupráce specifická?
Těžko hodnotit. Tréninky jsou pořád ovlivněné tím, že se stále hraje a netrénuje se úplně pohromadě. Tréninků pohromadě, které by vedl, jsem moc nezažil. Pozápasové a předzápasové tréninky už nemají takovou šťávu a náboj jako kdybychom trénovali spolu a dal se porovnávat hráč proti hráči a zdokonalovat se v tom. Proto se nedá hodnotit, v čem je to specifické a v čem horší nebo lepší.

Je znát, že Mourinho dává větší důraz na defenzivu? Hvězdný Eden Hazard si povzdechl, že Chelsea nemá na to hrát fotbal - myšleno do plné obrany.
Většinou na tréninku jsme trénovali spíš obrannou taktiku než útočnou, protože on dává hráčům dopředu volnost. Takže jde o to, jak ti hráči s tím naloží. Ale základní taktika by tam být měla. Já trenér nejsem, takže nemám právo se k tomu vyjadřovat. Tak, jak to dělá, je to taky dobré, ale bude se asi muset do budoucna něco změnit.

I proto, že Chelsea letos nevyhrála žádnou trofej.
Nic jsme nevyhráli, v lize jsme skončili třetí. Nebyl důvod k žádným oslavám, k žádné spokojenosti. Sezona nebyla úspěšná, ale když se podíváme na některé hráče, tak se zlepšili v mnoha ohledech. Myslím, že teď musíme doplnit pár článků v týmu a pracovat na týmovosti.

Mourinho kritizoval útočníky, až koupil z Atlétika Madrid střelce Costu. Ale útočníci to nemají v jeho defenzivním stylu snadné.
No, je útočník a útočník. Máte spoustu druhů útočníků. On byl zvyklý na Drogbu a někdo podobný, si myslím, tam přijde. Třeba Fernando Torres zase ukázal, že je pořád ten samý Fernando Torres. Je to taky o důvěře. Když se to tam pořád točí jak na běžícím páse, tak to taky neprospěje.

Z Arnhemu šel s vámi do Premier League i bývalý útočník Sparty Bony Wilfried. A ve Swansea se mu dařilo. Mohl by být podobným typem jako Drogba?
Já jsem o něho neměl strach, protože se prosadí v každé lize, pokud se styl fotbalu uzpůsobí jemu. Což se v Chelsea jen tak nestane. Drogba je Drogba a Bony Wilfried není Drogba. Celá Chelsea by se mu nepodrobila. Takže jestli jste narážel na to, že by tam mohl přijít, tak si myslím, že určitě ne. Ale sezonu měl skvělou. Fandím mu, sleduju ho. Ve Swansea je spokojený.

Bylo velké zklamání, že vás v semifinále Ligu mistrů vyřadilo Atlético, nebo jste přijali, že postoupil lepší tým?
Zase bych neřekl, že by bylo nějak lepší. V prvním zápase to skončilo nula nula. My mohli dát gól, oni nás sice tlačili, ale taky šancí tolik neměli. Ve druhém zápase rozhodl druhý poločas, protože v prvním se borci nemohli skoro dostat za půlku. Pak dali zničehonic gól na 1:1 a to nás položilo. Takže těžko soudit, že by byli lepší, ale za druhý poločas ve druhém zápase si to zasloužili. Odehráli ho slušně. My jsme ve druhém poločase neuhráli nic a oni zaslouženě vyhráli. To jim bohužel stačilo.

Za sebou máte i debut v národním týmu, teď vás pozvánka na utkání ve Finsku minula. Bavil jste se s trenérem Vrbou o vaší pozici?
To se taky řešilo přes agenturu. Já jsem neočekával, že bych kvůli dvěma zápasům, co jsem odehrál na konci sezony, měl dostat pozvánku do repre. Mně bylo jasně řečeno od pana Vrby, že pokud nebudu hrávat, tak bude složité se dostat do reprezentace. Já s tím souhlasím a je to logické, jak jsem říkal i po jednání s panem Vrbou. Až budu v klubu, kde odehraju většinu zápasů, tak potom o něčem můžu přemýšlet.

Určitě však přemýšlíte o Euru jedenadvacetiletých, které bude hostit Česko a jedním z pořadatelských měst je i Olomouc, kde jste s fotbalem začínal.
Samozřejmě. S jedenadvacítkou už to není ani tak ovlivněné těmi odehranými zápasy jako spíš se sehrát s klukama, když máme dva roky na to, abychom poskládali slušný mančaft a byli konkurenceschopní na Euru. Některé zápasy můžu vynechat. Od pana Dovalila byla velká výpomoc, když mě bral, i když jsem v klubu nehrával. Ale pro mě to byl vždycky svatý zápas, protože jsem ho odehrál po delší době. Párkrát to nedopadlo, párkrát to vyšlo. A teď doufám, že čím blíž to bude v průběhu roku k Euru, budu jezdit a budu vyhraný z klubu tak, aby to třeba nedopadlo jako proti Norsku na Žižkově.

Těšíte se, že byste si mohl zahrát na Andrově stadionu, kde jste toho za Sigmu moc neodkopal?
Těším se, ale nevím, jestli budeme hrát zrovna v Olomouci. Ale už to, že to bude na Moravě, kde jsou Moraváci víc známí, než hráči z Čech, pro mě bude další motivace ukázat - i když doufám, že už jsem ukázal - pantátům, co říkali, když jsem odcházel do Chelsea, že tam budu, já nevím co, že mi to pomohlo.

Myslím, že už teď se dá konstatovat, že jste se tehdy v sedmnácti rozhodl správně.
Já si myslím, že jo.

Sledujete Sigmu, která prožívá sezonu hrůzy a je možné, že po třiceti letech sestoupí?
Sleduju. Přece jen jsem tady vyrůstal, takže Olomouc budu sledovat, ať už v první nebo druhé lize. Ale doufám, že se do druhé ligy nedostanou. Budou to mít však bohužel těžké. Ale věřím, že se hráčům povede, aby oba zápasy vyhráli a tím by měli velkou šanci v lize zůstat.

Zdá se, že Olomouc by potřebovala pár tréninků defenzivy pod Mourinhem. Má nejhorší defenzivní činnost v lize.
To je průšvih, ale těžko to můžu soudit, protože jsem všechny zápasy neviděl. Nemyslím si, že je to všechno o defenzivě.

Budete v neděli fandit Sigmě v hledišti v existenčním zápase se Znojmem?
Budu, přijdu se podívat.

Autor:


Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Manažer Olomouce: Řeči o odvolání Jílka? Klasika. Trenéra máme dobrého

Ladislav Minář, sportovní ředitel Olomouce, hovoří na předsezónní tiskové...

Trpělivě zachovává klid. I když to není snadné. Fotbalová Olomouc byla na vrcholu, sympaticky si to na férovku...

Budějovice, Jihlava i Kladno vítězně, Slavia doma padla. Vede Poruba

Momentka z utkání Jihlava - České Budějovice.

Hokejisté Kladna i bez Jaromíra Jágra porazili ve čtvrtém kole druhé nejvyšší soutěže Benátky nad Jizerou 6:3. Z výher...

Vytoužený titul. Parašutista Gečnuk se nejcennější medaile dočkal v padesáti

Jiří Gečnuk vyhrál v kariéře téměř vše, nejcennější titul mistra světa v...

Od chvíle, kdy Jiří Gečnuk nasedl do letadla a pak z něj poprvé vyskočil s padákem na zádech, uplynulo dlouhých 34 let....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz