Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trhliny na zdi polikliniky se před zřícením rok zvětšovaly, říká statik

  12:35aktualizováno  12:35
Statik Jaromír Vrba sleduje budovu olomoucké polikliniky SPEA od roku 1994. Trhliny v atice, která se tento týden zřítila, se podle něj zvětšovaly nejméně rok. Na střeše byl naposledy v sobotu, dva dny před pádem. Tomu, že by se měl dvacetimetrový pás zdiva utrhnout, prý nic nenasvědčovalo.

Statik Jaromír Vrba před SPEA, které se věnuje od roku 1994. Na střeše polikliniky byl naposled minulý týden v sobotu, dva dny před pádem. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Běžně velmi frekventovaný chodník okolo polikliniky byl kvůli plánovaným opravám v době zřícení částečně uzavřený. I díky tomu se nikomu nic nestalo.

"Jsem skutečně překvapen, že k tomu pádu došlo. Nebyl tam signál o vyklánění," podotýká Vrba. Zjistil, že atika byla postavená jinak, než říká projektová dokumentace z dvacátých let. Masa cihel tak nejspíše nebyla se samotnou budovou kliniky spojená tak pevně, jak stojí na papíře.

Fotogalerie

Jak dlouho jste sledoval stav atiky na poliklinice SPEA?
Nejprve jsem zde v roce 1994 zjišťoval příčiny vzniku trhlin. Bylo to zejména teplotními vlivy. V roce 2008 jsem byl požádán o doplnění toho stanoviska, začala se dělat rekonstrukce fasád. A poté jsem byl tu a tam na SPEA přizván, ale nikoli jako přímý účastník výstavby. V posledním roce jsem tady několikrát byl. Jsou zde má stanoviska ve smyslu stability, že atika je v danou chvíli dostatečně odolná. Nicméně tam byla i podmínka, že potřebuji ověřit spojitost atiky se stropní konstrukcí.

V jakém stavu tedy atika v posledním roce byla?
V listopadu loňského roku na ní byly vlasové trhlinky, považoval jsem je za estetickou závadu. Chtěl jsem, aby byly zatmeleny s tím, že nemohou ohrozit stabilitu atiky. Doporučoval jsem další prohlídky, nejbližší musela být na jaře roku 2012. Konala se a já jsem 29. května řekl, že se to musí řešit. Do 23. června jsem slíbil navrhnout postup řešení. To jsem udělal, bohužel přes prázdniny se ty práce nekonaly. V září bylo zjištěno, že se problém prohlubuje, a tak jsem doporučil zahájení prací v 39. týdnu (24. až 30. září, pozn. red.). K těm z důvodů, jež jsem nemohl ovlivnit, nedošlo. Začátkem října jsem pak doporučil, aby si SPEA přizvala i jiné statiky.

A na co jste se potom zaměřili?
Zkoumali jsme stav přikotvení atiky ke stropu. To už se ale nepodařilo a následně se, alespoň jak jsem to viděl po tom pádu, ukázalo, že skutečná konstrukce atiky je odlišná oproti projektové dokumentaci z roku 1927. Tu se ale podařilo zajistit až v týdnu mezi 15. a 20. říjnem. 

Jaký problém se tu prohluboval?
Trhliny se zvětšovaly. V listopadu 2011 měřily milimetr, letos v září měly kolem čtyř milimetrů. Stále jsem měl dojem, že se kopíruje ta původní trhlina, která tam byla řadu let. Tvarem ji připomínaly. Nebyl tam signál o vyklánění atiky.

Kde ty trhliny přesně byly?
Koncentrovaly se u nároží do náměstí Národních hrdinů, pak byly nad střechou a také na opačném nároží směrem k fotbalovému stadionu do ulice Sokolská.

Zmínil jste rozdíl mezi ukotvením atiky a tím, jak je to zakresleno v dokumentaci z doby, kdy se SPEA stavěla. Zanedbal tehdy někdo něco?Do toho bych se nerad pouštěl.

V čem se ty dokumenty rozcházejí se skutečností?
V dokumentaci je betonová stropní deska vytažená až ven z atiky. Takže to byla jedna spojitá stropní konstrukce. Po pádu se ale ukázalo, že ta atika byla volně položena.

Takže laicky byla zakreslena betonová deska, jež vede až na okraj budovy a na jejím konci jsou nastavěné cihly? Ale reálně tam byl jen schod z cihel a beton končí už na hraně samotné kliniky?
Ano. Beton tam byl, ale nebyl s tím spojený. Byla to kombinace betonu a cihel. Ale tuto informaci jsem před 15. říjnem neměl. A nebylo jak to prověřit, protože zde byla komplikovaná právní situace.

Proč to nešlo?
Teoreticky to samozřejmě šlo, musela by se ale otevřít střecha. Ovšem její oprava byla v záruční době. A nemám pravomoc dát pokyn k otevření střechy. Jen pokud bych vyhodnotil, že to zítra spadne. Takovou situaci jsem tady ale nenalezl.

 Překvapilo vás, že to spadlo?
Abych pravdu řekl, tak ano. Neviděl jsem to tak, že by ta atika měla spadnout. Měl jsem vážné obavy ze zimy, kdy střídající se mrazy riziko zvyšují. Ale to byla snaha řešit.

Jaké vidíte příčiny pádu?
Jsem skutečně překvapen, že k tomu došlo. Nechal bych to ale na kolegy, nerad bych spekuloval.

Dělníci v den pádu zdi do ní měli udělat stavební sondu. O co šlo?
V sobotu jsme tam byli s kolegy z Brna. Došli jsme k názoru, že je nezbytné tu sondu dokončit. Pořád jsme chtěli zjistit, zda je ta atika propojená se stropem. Chtěli jsme použít jeden přístroj, jímž by se poloha betonové výztuže změřila. K tomu se musí vysekat sonda, aby to zařízení bylo kam vložit. To mělo proběhnout během pondělí, už k tomu ale nedošlo.

Takže podle vašich informací se ta sonda vůbec nezačala kopat?
Částečně už byla v polovině týdne hotová. Ale do vlastního betonu zřejmě nešla. Slyšel jsem, že stavební firma z toho měla obavy.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Kraj se za miliony propaguje na tenise, rozděluje je firma bosse Černoška

(Ilustrační snímek)

Olomoucký kraj ročně utratí přes pět milionů korun za propagaci na sportovních akcích. Nesází přitom příliš na masové...

Divadlo láká diváky sledovat intriky vikomta de Valmont ve wellness centru

Olomoucké Moravské divadlo uvedlo poprvé ve své historii činohru Nebezpečné...

Sázka na začátku hry, smrt na jejím konci. Olomoucké Moravské divadlo nově nabízí možnost ocitnout se ve světě intrik...

Lidé u vsi nechtějí střelnici, starosta vydělal na prodeji pozemků pro ni

Většina obyvatel Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku nesouhlasí se vznikem...

Kritika, že nehájí zájmy obce, ale jde na ruku investorovi, který chce poblíž vsi vybudovat lidmi nechtěnou střelnici,...

Najdete na iDNES.cz