Zaplavené auto v Troubkách na Přerovsku. (18. května 2010)

Zaplavené auto v Troubkách na Přerovsku. (18. května 2010) | foto: Vladislav Galgonek, ČTK

Troubky chtějí hráze dál od domů, Povodí Moravy nesouhlasí

  • 7
Troubky na Přerovsku se přou s Povodím Moravy o polohu hrází, které by obec ochránily před stoletou vodou. Lidé je nechtějí tak blízko za domy, vodohospodáři ale kvůli malému prostoru pro rozlití řeky posunutí odmítají.

V tom, kde bude stát hráz, která Troubky ochrání před velkou vodou, tedy ještě není jasno. Za necelé dva měsíce to přitom bude rok, co se obcí prohnala padesátiletá povodeň. Od té ničivější, stoleté, letos v létě uplyne čtrnáct let. Přesto se lidé z Troubek ani po tak dlouhé době nedokážou dohodnout na systému ohrázování obce.

Hráze budou dva až tři metry vysoké a čtyři metry široké

Protipovodňová stavba za víc než sto milionů korun, které by platil stát, má hotový projekt a podle optimistických odhadů by se mohla už za dva roky stavět. Troubečtí zastupitelé však plány Povodí Moravy zatím odmítají. Mimo jiné proto, že hráze by byly příliš blízko za domy.

Čtyři metry široké a dva až tři metry vysoké hráze by v některých místech stály asi sto metrů od posledních domků ve vesnici. Podél Malé Bečvy, kde je stísněný prostor, navrhují projektanti nahradit hráz železobetonovou zdí, u mostu na příjezdové komunikaci od Tovačova zase metr vysokým mobilním hrazením. Na jižní straně obce hráz kopíruje trasu budoucího silničního obchvatu Troubek.

Nová protipovodňová hráz, která má chránit Troubky před velkou vodou.
Nová protipovodňová hráz, která má chránit Troubky před velkou vodou.

Obnovená stará hráz ochrání Troubky před menší povodní, Povodí Moravy plánuje zásadnější opatření.

Projekt takzvaného lokálního ohrázování mají lidé z Troubek v rukou už od loňského prosince. Od té doby ho už třikrát vrátili Povodí Moravy. Naposledy tento týden. "V návrhu je příliš mnoho technických opatření. My máme alternativní řešení protipovodňové ochrany, ale projektanti se jimi moc nezabývali," vysvětlil postoj Troubek starosta Radek Brázda. Dodal, že obec trvá na tom, aby vodohospodáři troubecké alternativy znovu zvážili.

V zásadě jde o to, že obyvatelé Troubek chtějí navržené hráze posunout dál od obydlí a blíž k řece Bečvě. Navíc chtějí zvětšit jejich poloměr tak, aby ochránily větší množství pozemků. Kromě toho Troubečtí požadují odlehčovací rameno Bečvy směrem k Chropyni a Kojetínu.

"Není pravdou, že Povodí Moravy jejich připomínky neakceptovalo," reagovala mluvčí podniku Veronika Hrdá. Podle ní zastupitelé v únoru vznesli devět připomínek, z nichž Povodí neuznalo jen jednu jedinou. "V osmi případech jsme navrhli řešení a projektovou dokumentaci upravili. Například posunuli trasu ohrázování tak, aby hráze a odvodňovací kanály nebyly umístěné v lokalitě u pily," popsala Hrdá.

Zničené Troubky na Přerovsku při povodních v roce 1997.
Troubky 2007
Troubky v roce 2010

Troubky při hrozné povodni v roce 1997, poté opravené o deset let později a vloni při další velké vodě.

Posunout hráze dál od Troubek Povodí ale odmítá. "Zmenšili bychom tím území, kam by se voda při povodních mohla rozlít," argumentuje Hrdá a dodává, že takový krok by ohrozil okolní obce a města Rokytnici, Citov, Císařov, případně Chropyni i Kroměříž. "Jako zodpovědní projektanti tuto možnost nemůžeme připustit," podotkla mluvčí.

Povodí Moravy navrhuje ohrázování, které si ve všech jeho částech poradí s průtokem stoleté vody, zvládlo by tedy i povodeň z roku 1997. Obec Troubky chce na některých místech řešení, která jsou nastavená na průtok maximálně padesátiletých vod.

Troubky chystají další opatření s okolními obcemi

Sází totiž i na další protipovodňové stavby, které chystá s ostatními obcemi v okolí. "Například s Lobodicemi připravujeme studii na řešení soutoku Moravy a Bečvy. Jde o přírodě blízké protipovodňové opatření," popsal starosta Radek Brázda, který také chce, aby se Bečva řešila jako celek už výš na toku, a ne jen až u Troubek.

Troubky řeší hráze kolem vesnice od roku 1998. Návrh protipovodňových opatření si tehdy nechala udělat sama obec, ale plány ztroskotaly na výkupech pozemků. Ze 189 vlastníků potřebných pozemků souhlasilo s prodejem 170. Dalších deset se nevyjádřilo a devět lidí pozemky odmítlo prodat. Povodí Moravy vstoupilo do hry až po loňské květnové povodni. Jeho projektanti vycházeli jednak z návrhu obce z roku 1998, ale také z nového matematického modelu, který řeší například i otázku podzemních vod a ochranu okolních obcí.

Loni na podzim obyvatelé Troubek z vlastní iniciativy obnovili v polích starou selskou hráz, která však zadrží jen menší vody. Povodí Moravy trvá na tom, že bez ohrázování celé obce se Troubky nedají ochránit. "Rozhodnutí o tom, zda se začne ochranná hráz a další nutná opatření stavět v co nejkratší době, je nyní na straně zastupitelů obce," uzavřela Hrdá.