Troubky na soutoku Moravy a Bečvy se staly symbolem tragických záplav, které...

Troubky na soutoku Moravy a Bečvy se staly symbolem tragických záplav, které nastaly, když za několik desítek hodin spadlo do kotliny mezi Jeseníky a Beskydy tolik vody jako v Praze za celý rok. V Troubkách zahynulo devět lidí. (Troubky, 12. července 1997) | foto: David Neff, MAFRA

Troubky kývly na protipovodňové hráze. Osmnáct let po katastrofě

  • 2
Roky trvající debaty o podobě zabezpečení Troubek na Přerovsku před velkou vodou skončily. Obec, jež se stala symbolem záplav roku 1997 a s vodou se potýkala i v roce 2010, přistoupila na plán hrází od Povodí Moravy. Měla i svoji vlastní vizi, nezískala by však na ni dotace.

O tom, že se hráze budou stavět podle plánů od Povodí Moravy, rozhodli zastupitelé neplánovaně už na svém květnovém zasedání. Z patnácti jich dorazilo čtrnáct, ruku pro jich zvedlo třináct.

A hráze obec na Přerovsku jednoznačně potřebuje. Při tragických záplavách v roce 1997 tu zemřelo devět lidí, škody se vyšplhaly na půl miliardy korun. Další povodeň pak do troubek vtrhla v roce 2010.

Ještě před několika dny přitom byly po několikaletých debatách ve hře dvě možnosti, jak Troubky před záplavami ochránit. S prvním návrhem systému ohrázování přišlo Povodí Moravy. Vedení obce, která leží u soutoku Moravy a Bečvy, jej však už před lety odmítlo. Na stole mělo vlastní plány protipovodňových opatření.

Zastupitelé rozhodli na základě posudku

Podle troubeckého starosty Radka Brázdy (STAN) byl hlavním argumentem ve prospěch varianty od Povodí expertní posudek.

Zjednodušeně řečeno z něj vyplynulo, že na vlastní plány Troubek za zhruba 350 milionů korun nebude možné získat dotaci, zatímco na vizi od Povodí Moravy ano. Její převedení do reality pak bude stát zhruba 410 milionů korun.

„Myslím, že to bylo pro většinu zastupitelů rozhodující. Jak se kdo vyjadřoval, myslím, že nikdo z nich nechtěl, aby obec zůstala zcela bez ochrany. Naše varianta je sice o něco levnější, ale kde bychom na ni bez dotace jako obec, která má rozpočet kolem 25 milionů, vzali,“ doplňuje Brázda.  

O směru, jímž Troubky při svém zabezpečení půjdou, je tak nyní rozhodnuto. Obec však čeká ještě spousta práce. Do centra pozornosti se nyní dostanou tamní pozemky, které bude potřeba před stavbou hrází vykoupit.

„Varianta předložená Povodím Moravy je v současné době zpracovaná v rozsahu dokumentace pro územní řízení a jedině včasné rozhodnutí vedení obce a pokračování v investiční přípravě umožní efektivní využití dostupných dotačních zdrojů. Náš podnik poskytne obci plnou odbornou podporu,“ podotkl před časem generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.