Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Východ roste, západ pokulhává. Zájem turistů o Jeseníky se různí

  11:22aktualizováno  11:22
Hotely na Bruntálsku přilákaly letos více lidí než ty na Jesenicku. A to i přesto, že ve východní i západní části Jeseníků lze najít stejně půvabné hory i podobná turistická lákadla. Trend "příklonu k východu" už v této horské oblasti pokračuje druhým rokem.

Turisté míří v posledních letech raději do východní části Jeseníků. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Důvodem je zřejmě fakt, že provozovatele podniků ve východní části se daří zapojit do aktivit v rámci celého regionu, více spolupracují, naopak v západní části převažují spíš konkurenční boje.

Dokládají to čísla, která předložili zástupci Euroregionu Praděd, což je sdružení obcí okresů Bruntál a Jeseník.

Propagace Jeseníků

  • Hory se snaží zviditelnit Euroregion Praděd, jehož činnost odborníci vesměs chválí.
  • Minusem Jeseníků je zastaralost infrastruktury, jako řady zdejších cest, třeba vybavení ski areálů se ale v poslední době mnohde daří zlepšovat.
  • Hory jsou v Česku i cizině stále docela málo známé, z tohoto pohledu mají návštěvnický potenciál.

"Meziročně v letech 2011 a 2012 na Bruntálsko přijelo o 9,1 procenta hostů víc, což v přepočtu dělá 8 063 lidí. A počet přenocování (průměrný počet nocí, jež hosté strávili v hotelích – pozn. red.) se tu ve stejné době zvýšil o 6,4 procenta, tedy o 19 050," říká tajemník Rady pro cestovní ruch Euroregionu Praděd Michal Blaško a upřesňuje, že čísla pocházejí od Českého statistického úřadu.

Uvádí i údaje z Jesenicka. "Počet hostů se zde ve stejných letech meziročně sice zvýšil o 0,8 procenta, tedy o 683 osob, ale počet přenocování se snížil o 6,4 procenta, čili o 29 229." Pro úplnost je nutné uvést, že třeba celková čísla týkající se noclehů byla na Jesenicku o dost vyšší než na Bruntálsku.

Třeba v roce 2012 činil počet nocí, které lidé strávili v hotelích a penzionech na Jesenicku, přes 425 tisíc a na Bruntálsku to bylo "jen" bezmála 315 tisíc. Přesto byla při meziročním porovnání obou okresů znát patrná protichůdná tendence.

Certifikace má zaručit kvalitu

Jak si ji lidé působící v cestovním ruchu vysvětlují? Michal Blaško ji zdůvodňuje mimo jiné kvalitou činnosti takzvaných destinačních společností, které by se v obou částech hor měly snažit o rozvoj cestovního ruchu.

"Destinační společnosti zřízené Euroregionem Praděd na Bruntálsku se poslední dva roky daří navazovat spolupráci se zdejšími poskytovateli ubytování či třeba služeb v cestovním ruchu," tvrdí Michal Blaško a poukazuje na to, že na Bruntálsku se podařilo zapojit do aktivit euroregionu už poměrně dost provozovatelů.

Na Jesenicku jich je oproti tomu zatím jen pár, což je podle Michala Blaška škoda. Některé z hoteliérů přitom může odrazovat třeba požadavek povinné certifikace u Asociace hotelů a restaurací. Tu vyžaduje Euroregion Praděd, jehož činnost je z většiny hrazena z evropských peněz.

"Díky certifikaci, která platí mimo jiné i pro Rakousko či Německo, můžeme zájemcům o ubytování v Jeseníkách garantovat kvalitu nabízených služeb," míní Michal Blaško a upřesňuje jeden z cílů euroregionu: "Každý provozovatel hotelu či třeba penzionu, který se s námi rozhodne spolupracovat, by měl pocítit meziroční nárůst počtu hostů zhruba o deset procent oproti roku 2010, ale i o víc."

Lidé zkracují své pobyty

Například ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Jan Závěšický přitom propad počtu nocí, které lidé strávili v letech 2011 až 2012, považuje za obecný problém, protože si návštěvníci obecně zkracují délku pobytu.

"Nemyslím si, že je to na Jesenicku tak špatné, alespoň podle hodnocení podnikatelů, kteří jsou členy našeho sdružení. Naopak vývoj na naší straně Jeseníků je odborníky hodnocen pozitivně, i když poklesl počet přenocování," říká Jan Závěšický.

Hoteliéři nebo třeba provozovatelé penzionu, kteří se už do spolupráce s Euroregionem Praděd zapojili, si to vesměs chválí. Třeba šéfka Penzionu Vidnava Blanka Kubáňová vidí za úspěchy z posledních let vedle kvalitního ubytování a přístupu personálu také dobrou a cílenou propagaci v rámci Euroregionu Praděd.

"Je vidět, že Euroregion Praděd je uznávaná značka. Nejde jen o využití jeho marketingu, ale také certifikaci. U návštěvníků je certifikace ze strany Euroregionu Praděd vnímána velmi pozitivně. Nebylo jednoduché certifikát získat, ale má to velmi pozitivní dopad," řekla Kubáňová.

Penzionu se podle ní daří, i když se nachází až ve Vidnavě ležící na polské hranici. "Je tady vidět zvýšený zájem o cykloturistiku hlavně v souvislosti s Rychlebskými stezkami, které jsou velkým tahákem, a samozřejmě z nich profitují také ubytovací kapacity."

Mezi hoteliéry třeba ve východní části Jeseníků ale zaslechnete i názor o tom, že spolupráce mezi nimi je velmi omezená a že si občas místo vzájemné podpory házejí klacky pod nohy.

Třeba provozovatel Penzionu Pepa v Malé Morávce Josef Skorňa netají, že si dnes příliš nemůže dovolit dávat peníze navíc třeba na případné aktivity v rámci Euroregionu Praděd. "Pořád jsme v krizi," zdůvodňuje.

Návštěvnost penzionu přirovnává k sinusoidě. "Prvních deset let, když jsme začínali, šla návštěvnost zvolna dolů, teď zase půjde stejným tempem nahoru."
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Zloděje kovů zavalil transformátor, hasiči ho hodinu vyprošťovali

Vyproštění zloděje kovů, kterého zavalil transformátor

Hodinovým zásahem hasičů a leteckým transportem do olomoucké fakultní nemocnice skončila na Jesenicku snaha muže...

V Losinách roste zájem o pozemky i ubytování, otevřou tu termální park

Vizualizace budoucí podoby termálního balneoparku ve Velkých Losinách

Už za necelého půl roku se otevře první termální akvapark v České republice, který roste v Lázních Velké Losiny na...

Do chráněné oblasti u Petrových kamenů vyrazí dřevorubci, vykácejí kleče

Ochranáři v Jeseníkách už delší dobu prosazují vykácení kleče (snímek z roku...

Do míst, kam v Jeseníkách kvůli vzácným druhům živočichů i rostlin nesmí chodit turisté, vyrazí dřevorubci s motorovými...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz