Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo demolice záchrana. Tučín koupil rozpadlý nejstarší dům a opravuje ho

  6:52aktualizováno  6:52
Rozpadajícího se domu přímo na návsi by se pravděpodobně většina vesnic pokoušela zbavit a usilovala by o jeho demolici. Tučín na Přerovsku se ale rozhodl jeden z nejstarších domků v obci koupit a zachránit pro příští generace. Po opravách z něj bude spolkový dům a také obecní muzeum.

Jeden z nejstarších domů v Tučíně na Přerovsku (na snímku po zahájení stavebních prací) byl ve velmi špatném stavu, obec se ho ale rozhodla koupit, opravit a zřídit zde spolkový dům a muzeum. | foto: Stanislav HeloňaMAFRA

Že Tučínští nešlápli vedle, potvrdil už archeologický průzkum před začátkem rekonstrukce. Dům, jenž má připomínat historii obce, sám ukrýval poklady z minulosti. Pod podlahou jedné z obytných místností totiž archeologové objevili zlomky keramiky, které pocházejí z dob samotného vzniku Tučína.

„Během průzkumu před začátkem oprav jsme zachytili kulturní vrstvu z období raného středověku a získali soubor zlomků keramiky, kterou lze datovat do 12. století. Jde o zbytky hrncovitých nádob, které lze spojit vysloveně s počátky obce Tučín,“ řekl Zdeněk Schenk, archeolog Muzea Komenského v Přerově.

Tučín se do rekonstrukce pustil na začátku letošního roku s tím, že zachová autenticitu budovy.

„Pro majitele podobných nemovitostí je ideální takové domy zbourat a postavit místo nich nějaké moderní, ale protože tento je opravdu jeden z nejstarších, rozhodli jsme se jej uchovat,“ uvedl starosta Jiří Řezníček. Už v létě jej obec představí veřejnosti jako spolkový dům tradic a řemesel.

„Budou se tam především scházet místní spolky, také se tam budou pořádat různé předváděcí akce, třeba ukázky starých řemesel, jako bylo drátkování, pletení pomlázek nebo draní peří. Zároveň chceme do domu umístit muzejní expozici starých domácností a zemědělství. Archeologické nálezy z obce a okolí pak připomenou nejstarší osídlení Tučína,“ popsal plány Řezníček.

První osídlení stálo na místě Tučína už v době lovců mamutů

Tučín leží na jižním okraji Moravské brány, na úpatí Kelčské pahorkatiny a v národopisné oblasti zvané Záhoří. V horní části obce je travertinový lom, který vznikl působením sladkovodních minerálních pramenů. Právě z horní části vesnice je nádherný pohled do jihozápadního ústí Moravské brány a směrem na Lipník nad Bečvou.

Fotogalerie

V tom, proč se tady lidé od pradávna usazovali, hraje podle odborníků hlavní roli přítomnost potoka.

„Minerálních pramenů tam v minulosti pravděpodobně vyvěralo víc, což lidi lákalo,“ myslí si Schenk.

Nejstarší doklady osídlení v místě současného Tučína pocházejí dokonce až z období mladého paleolitu, tedy časů lovců mamutů.

„V okolí lomu se na polích dodnes nacházejí pazourkové nástroje, které spadají do období před 20–30 tisíci lety,“ potvrdil archeolog. A nejen to, údolí Tučínského potoka preferovali i Keltové nebo Germáni.

„V posledních letech se nám podařilo doložit, že ve 2. nebo 3. století před naším letopočtem tady byla keltská osada a po ní v prvních stoletích našeho letopočtu, ve starší době římské, tu měli osadu Germáni,“ vysvětlil Schenk.

Z nálezů odborníci zrekonstruují vybavení dávných domácností

Všechny nálezy jsou nyní v depozitářích Muzea Komenského. Ty nejzajímavější si lidé budu moct prohlédnout v nově vznikajícím spolkovém domě přímo v Tučíně.

„Ukázat bychom chtěli poslední nálezy, které dokladují, že na stejném místě a pod současnou zástavbou sídlili lidé už ve 12. století. Zlomky nádob z předchozích výzkumů se dají rekonstruovat do takové podoby, aby si návštěvníci spolkového domu mohli udělat představu, čím měli lidé před tisícovkami let vybavené domácnosti,“ sdělil archeolog Schenk.

„Vystavit chceme ale i pazourkové nástroje lovců z období mladého paleolitu, ty nejpěknější nálezy z osady z doby bronzové či artefakty související s keltským a germánským osídlením,“ dodal.

Rekonstrukce a budování spolkového domu přijde Tučín na 1,1 milionu korun, přičemž 700 tisíc korun dostala obec jako dotaci z ministerstva zemědělství. Slavnostní otevření se uskuteční letos v červenci.Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...

Rodina prodala zboží koupené na úvěr a bez splácení odjela do Anglie

Ilustrační snímek

Neobvyklý podvod, do kterého se zapojila celá rodina, vyšetřují policisté z Olomouckého kraje. Otec, matka a syn si na...Kvitová na policii identifikovala muže, který ji přepadl a pořezal

Petra Kvitová

Jeden z klíčových momentů pro budoucí soudní jednání se v těchto dnech odehrál v kauze předloňského útoku na tenistku...

Jak nacisté a komunisté zlikvidovali zakladatele úspěšné Sigmy

Bratři František (vlevo) a Jan Sigmundovi

Známý podnik Sigma s Neptunovým trojzubcem ve znaku založila v 19. století rodina Sigmundů. Postupně vybudovali...

Senior udusil vážně nemocnou manželku. Tvrdí, že ze zoufalství

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Nezvyklý případ vraždy vyšetřují nyní kriminalisté z Olomouckého kraje. Seniorku udusil její manžel a vyšetřovatelům...

Další z rubriky

Otevření lávky, která v Olomouci nahradí přestavovaný most, se zpozdí

Pohled na provizorní lávku pro pěší, která bude od července nahrazovat...

Nová lávka pro pěší, která by měla v červenci provizorně nahradit přestavovaný most v olomoucké Komenského ulici, se...

Vesnice se zlobí, kvůli normám přišla o oba přechody přes rušnou silnici

Ilustrační snímek

Úřady zrušily jediné dva přechody pro chodce na frekventované silnici v Mostkovicích u Prostějova. Kdyby obec chtěla...

Kamion narazil na D35 do policejního vozu, tři policisté jsou v nemocnici

Odhadovaná škoda na všech autech je 400 tisíc.

Tři policisté se zranili na D35 na Olomoucku při dopravní nehodě. Do jejich služebního vozu narazil kamion ve chvíli,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz