Místo demolice záchrana. Tučín koupil rozpadlý nejstarší dům a opravuje ho

  6:52aktualizováno  6:52
Rozpadajícího se domu přímo na návsi by se pravděpodobně většina vesnic pokoušela zbavit a usilovala by o jeho demolici. Tučín na Přerovsku se ale rozhodl jeden z nejstarších domků v obci koupit a zachránit pro příští generace. Po opravách z něj bude spolkový dům a také obecní muzeum.

Jeden z nejstarších domů v Tučíně na Přerovsku (na snímku po zahájení stavebních prací) byl ve velmi špatném stavu, obec se ho ale rozhodla koupit, opravit a zřídit zde spolkový dům a muzeum. | foto: Stanislav HeloňaMAFRA

Že Tučínští nešlápli vedle, potvrdil už archeologický průzkum před začátkem rekonstrukce. Dům, jenž má připomínat historii obce, sám ukrýval poklady z minulosti. Pod podlahou jedné z obytných místností totiž archeologové objevili zlomky keramiky, které pocházejí z dob samotného vzniku Tučína.

„Během průzkumu před začátkem oprav jsme zachytili kulturní vrstvu z období raného středověku a získali soubor zlomků keramiky, kterou lze datovat do 12. století. Jde o zbytky hrncovitých nádob, které lze spojit vysloveně s počátky obce Tučín,“ řekl Zdeněk Schenk, archeolog Muzea Komenského v Přerově.

Tučín se do rekonstrukce pustil na začátku letošního roku s tím, že zachová autenticitu budovy.

„Pro majitele podobných nemovitostí je ideální takové domy zbourat a postavit místo nich nějaké moderní, ale protože tento je opravdu jeden z nejstarších, rozhodli jsme se jej uchovat,“ uvedl starosta Jiří Řezníček. Už v létě jej obec představí veřejnosti jako spolkový dům tradic a řemesel.

„Budou se tam především scházet místní spolky, také se tam budou pořádat různé předváděcí akce, třeba ukázky starých řemesel, jako bylo drátkování, pletení pomlázek nebo draní peří. Zároveň chceme do domu umístit muzejní expozici starých domácností a zemědělství. Archeologické nálezy z obce a okolí pak připomenou nejstarší osídlení Tučína,“ popsal plány Řezníček.

První osídlení stálo na místě Tučína už v době lovců mamutů

Tučín leží na jižním okraji Moravské brány, na úpatí Kelčské pahorkatiny a v národopisné oblasti zvané Záhoří. V horní části obce je travertinový lom, který vznikl působením sladkovodních minerálních pramenů. Právě z horní části vesnice je nádherný pohled do jihozápadního ústí Moravské brány a směrem na Lipník nad Bečvou.

Fotogalerie

V tom, proč se tady lidé od pradávna usazovali, hraje podle odborníků hlavní roli přítomnost potoka.

„Minerálních pramenů tam v minulosti pravděpodobně vyvěralo víc, což lidi lákalo,“ myslí si Schenk.

Nejstarší doklady osídlení v místě současného Tučína pocházejí dokonce až z období mladého paleolitu, tedy časů lovců mamutů.

„V okolí lomu se na polích dodnes nacházejí pazourkové nástroje, které spadají do období před 20–30 tisíci lety,“ potvrdil archeolog. A nejen to, údolí Tučínského potoka preferovali i Keltové nebo Germáni.

„V posledních letech se nám podařilo doložit, že ve 2. nebo 3. století před naším letopočtem tady byla keltská osada a po ní v prvních stoletích našeho letopočtu, ve starší době římské, tu měli osadu Germáni,“ vysvětlil Schenk.

Z nálezů odborníci zrekonstruují vybavení dávných domácností

Všechny nálezy jsou nyní v depozitářích Muzea Komenského. Ty nejzajímavější si lidé budu moct prohlédnout v nově vznikajícím spolkovém domě přímo v Tučíně.

„Ukázat bychom chtěli poslední nálezy, které dokladují, že na stejném místě a pod současnou zástavbou sídlili lidé už ve 12. století. Zlomky nádob z předchozích výzkumů se dají rekonstruovat do takové podoby, aby si návštěvníci spolkového domu mohli udělat představu, čím měli lidé před tisícovkami let vybavené domácnosti,“ sdělil archeolog Schenk.

„Vystavit chceme ale i pazourkové nástroje lovců z období mladého paleolitu, ty nejpěknější nálezy z osady z doby bronzové či artefakty související s keltským a germánským osídlením,“ dodal.

Rekonstrukce a budování spolkového domu přijde Tučín na 1,1 milionu korun, přičemž 700 tisíc korun dostala obec jako dotaci z ministerstva zemědělství. Slavnostní otevření se uskuteční letos v červenci.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...

VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Další z rubriky

VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Nadšenci na starých bicyklech už 29 let při Cyklomordu vyzývají Jeseníky

Účastníci již 29. ročníku akce Cyklomord - kombinovaného přechodu a přejezdu...

Historické oblečení, dobová zavazadla a prastaré bicykly. Bez autentických rekvizit se na Cyklomord nevyráží! Parta...

Na stopě Přemyslovcům. První analýzy ukázaly, že část kostí patří mužům

Archeologové vyzvedli ze schránky objevené v kostele olomouckého Klášterního...

O krok blíž je potvrzení historického objevu z olomouckého Klášterního Hradiska. Archeologové tu v létě vyzvedli...

Najdete na iDNES.cz