Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo demolice záchrana. Tučín koupil rozpadlý nejstarší dům a opravuje ho

  6:52aktualizováno  6:52
Rozpadajícího se domu přímo na návsi by se pravděpodobně většina vesnic pokoušela zbavit a usilovala by o jeho demolici. Tučín na Přerovsku se ale rozhodl jeden z nejstarších domků v obci koupit a zachránit pro příští generace. Po opravách z něj bude spolkový dům a také obecní muzeum.

Jeden z nejstarších domů v Tučíně na Přerovsku (na snímku po zahájení stavebních prací) byl ve velmi špatném stavu, obec se ho ale rozhodla koupit, opravit a zřídit zde spolkový dům a muzeum. | foto: Stanislav HeloňaMAFRA

Že Tučínští nešlápli vedle, potvrdil už archeologický průzkum před začátkem rekonstrukce. Dům, jenž má připomínat historii obce, sám ukrýval poklady z minulosti. Pod podlahou jedné z obytných místností totiž archeologové objevili zlomky keramiky, které pocházejí z dob samotného vzniku Tučína.

„Během průzkumu před začátkem oprav jsme zachytili kulturní vrstvu z období raného středověku a získali soubor zlomků keramiky, kterou lze datovat do 12. století. Jde o zbytky hrncovitých nádob, které lze spojit vysloveně s počátky obce Tučín,“ řekl Zdeněk Schenk, archeolog Muzea Komenského v Přerově.

Tučín se do rekonstrukce pustil na začátku letošního roku s tím, že zachová autenticitu budovy.

„Pro majitele podobných nemovitostí je ideální takové domy zbourat a postavit místo nich nějaké moderní, ale protože tento je opravdu jeden z nejstarších, rozhodli jsme se jej uchovat,“ uvedl starosta Jiří Řezníček. Už v létě jej obec představí veřejnosti jako spolkový dům tradic a řemesel.

„Budou se tam především scházet místní spolky, také se tam budou pořádat různé předváděcí akce, třeba ukázky starých řemesel, jako bylo drátkování, pletení pomlázek nebo draní peří. Zároveň chceme do domu umístit muzejní expozici starých domácností a zemědělství. Archeologické nálezy z obce a okolí pak připomenou nejstarší osídlení Tučína,“ popsal plány Řezníček.

První osídlení stálo na místě Tučína už v době lovců mamutů

Tučín leží na jižním okraji Moravské brány, na úpatí Kelčské pahorkatiny a v národopisné oblasti zvané Záhoří. V horní části obce je travertinový lom, který vznikl působením sladkovodních minerálních pramenů. Právě z horní části vesnice je nádherný pohled do jihozápadního ústí Moravské brány a směrem na Lipník nad Bečvou.

Fotogalerie

V tom, proč se tady lidé od pradávna usazovali, hraje podle odborníků hlavní roli přítomnost potoka.

„Minerálních pramenů tam v minulosti pravděpodobně vyvěralo víc, což lidi lákalo,“ myslí si Schenk.

Nejstarší doklady osídlení v místě současného Tučína pocházejí dokonce až z období mladého paleolitu, tedy časů lovců mamutů.

„V okolí lomu se na polích dodnes nacházejí pazourkové nástroje, které spadají do období před 20–30 tisíci lety,“ potvrdil archeolog. A nejen to, údolí Tučínského potoka preferovali i Keltové nebo Germáni.

„V posledních letech se nám podařilo doložit, že ve 2. nebo 3. století před naším letopočtem tady byla keltská osada a po ní v prvních stoletích našeho letopočtu, ve starší době římské, tu měli osadu Germáni,“ vysvětlil Schenk.

Z nálezů odborníci zrekonstruují vybavení dávných domácností

Všechny nálezy jsou nyní v depozitářích Muzea Komenského. Ty nejzajímavější si lidé budu moct prohlédnout v nově vznikajícím spolkovém domě přímo v Tučíně.

„Ukázat bychom chtěli poslední nálezy, které dokladují, že na stejném místě a pod současnou zástavbou sídlili lidé už ve 12. století. Zlomky nádob z předchozích výzkumů se dají rekonstruovat do takové podoby, aby si návštěvníci spolkového domu mohli udělat představu, čím měli lidé před tisícovkami let vybavené domácnosti,“ sdělil archeolog Schenk.

„Vystavit chceme ale i pazourkové nástroje lovců z období mladého paleolitu, ty nejpěknější nálezy z osady z doby bronzové či artefakty související s keltským a germánským osídlením,“ dodal.

Rekonstrukce a budování spolkového domu přijde Tučín na 1,1 milionu korun, přičemž 700 tisíc korun dostala obec jako dotaci z ministerstva zemědělství. Slavnostní otevření se uskuteční letos v červenci.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Další z rubriky

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Olomoucká nemocnice testuje „sponku“ na léčbu nedomykavost srdeční chlopně

Snímek zachycující operaci, při které lékaři olomoucké fakultní nemocnice...

Olomoucká fakultní nemocnice se zařadila mezi vybraná zdravotnická zařízení, která nově zkouší speciální pomůcku pro...

Policie stíhá exšéfa hokejového klubu za podvod, městu půlmilion nechybí

Prostějovská radnice.

Případ problematických mnohamilionových dotací do mládežnického hokeje v Prostějově dostává pozoruhodné rysy. Radnice...

Najdete na iDNES.cz