Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tuhle zakázku beru já a tuhle ty, kšeftují mezi sebou firmy v Prostějově

  8:48aktualizováno  8:48
Vyhrát výběrové řízení nic neznamená, firmy si mezi sebou zakázky stejně rozdělí po svém. Stalo se tak i při stavbě jižní spojky v Prostějově, kterou Insta CZ i Pozemstav přihrály Strabagu. Za kolik? To firmy nechtějí prozradit.

Prostějovská radnice. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Nedávno otevřená jižní spojka v Prostějově za desítky milionů korun je typickým příkladem toho, jak stavební firmy kšeftují s veřejnými zakázkami. V zemi jde o běžnou praxi a stavaři odmítají prozradit, za kolik si mezi sebou zakázky převádějí a kdo na tom vydělává.

Při stavbě 660 metrů dlouhého jižního obchvatu města se to týkalo i firmy Pozemstav radního Zdeňka Peichla z ODS, který v blížících se komunálních volbách opět kandiduje.

V takovém "kšeftování" se zakázkami ale vidí odborníci problém. A nelíbí se ani samotnému vedení prostějovské radnice.

Někdo vyhrál, jiný stavěl

Výběrové řízení na stavbu silnice vyhrála společnost Insta CZ, vodárny zde kromě toho budovaly kanalizaci. V tomto případě vyhrál výběrové řízení Pozemstav radního Peichla.

Silnici platila prostějovská radnice, cena byla 38 milionů korun. Kanalizace přišla Moravskou vodárenskou na téměř 28 milionů. S

polečnosti Insta CZ i Pozemstav však zakázku předaly další stavební firmě, shodou okolností jde o společnost Strabag, která fakticky prováděla velkou část prací. Za kolik, to všichni odmítají sdělit.

Mluvčí Strabagu Jaroslava Trlicová potvrdila, že stavbu kanalizace firma získala od Pozemstavu.

"Strabag provádí stavbu v subdodávce pro Pozemstav Prostějov," uvedla. Na otázku, za kolik Strabag od Pozemstavu zakázku získal, Trlicová řekla: "Jedná se o výstavbu kanalizace v uvedené lokalitě, zaplacenou dostaneme částku, která je uvedená ve smlouvě o dílo. Obsah smlouvy nejsme povinni zveřejňovat."

Je to obchodní tajemství, mlží firmy

V podobném duchu odpověděl i šéf společnosti Insta CZ Radek Sedláček, pro kterou Strabag stavěl silnici.

"V této chvíli opravdu nevím, za kolik peněz jsme zakázku postoupili Strabagu. Ale i kdybych to věděl, nesdělil bych to, protože v těchto typech smluv je zakotvena mlčenlivost. Jde o obchodní tajemství," prohlásil Sedláček. Na argument, že jde o veřejné peníze, nikoliv o soukromou stavbu, Sedláček nereagoval.

"Takové informace prostě nepodáváme. Zakázku jsme předali z kapacitních důvodů a něco jsme tam dělali i my sami. Strabag například umí živice, proto jsme si ho na tyto práce najali. Neznám stavební firmu, která by všechno dělala sama," dodal.

Také radní Prostějova a ředitel Pozemstavu Zdeněk Peichl nesdělil, za kolik jeho firma zakázku předala. "Jednak tu částku z hlavy samozřejmě neznám, ale obecně platí, že takové informace se nesdělují. Ve všech smlouvách tohoto typu je závazek mlčenlivosti. A to není jen cena, ale i nejrůznější další podmínky a okolnosti," vysvětlil Peichl.

Radní tvrdí, že ve světě stavebních firem jde o běžnou praxi. "Podívejte, každá firma usiluje o nejrůznější zakázky tam, kde to jde. Někdy je jich přebytek, jindy máte obrovský problém lidi zaměstnat. V tomto případě se nám podařilo získat jinou zakázku v oblasti pozemního stavitelství, což přece jen umíme lépe, takže jsme kanalizaci přepustili," řekl.

Podle Peichla je průměrná úspěšnost v získání zakázky tak jeden dva případy z dvaceti nabídek. "Proto se hlásíme do nejrůznějších výběrových řízení a není nic mimořádného, že si najmeme další firmy, pokud nemáme kapacity, nebo naopak zase v subdodávce děláme něco my. Druhou etapu kanalizace již stavíme vlastními silami," tvrdí Peichl, který je na 6. místě kandidátky ODS ve volbách v Prostějově.

Transparency International: problém to je

Petr Jansa z organizace Transparency International, která mimo jiné sleduje zadávání veřejných zakázek, je však přesvědčen, že takové předávání zakázek je problém.

"Zadavatel by měl ve veřejném zájmu dohlédnout na to, aby měl co nejvíce informací. Měl by si to ve smlouvě ohlídat, protože je dobré vědět, kdo fakticky a za kolik nakonec zakázku realizuje. Přinejmenším aby měl informace do budoucna pro další zakázky," řekl.

"Kšeftování" se zakázkami se moc nelíbí ani vedení prostějovské radnice. "Není to nejšťastnější, ale je to legální," prohlásil například místostarosta, strážce městské kasy a lídr sociální demokracie v komunálních volbách v Prostějově Miroslav Pišťák.

"Mohlo by se zdát, že při předávání veřejných zakázek vzniká nějaký zisk, ale zákon tuto věc explicitně neřeší. V podmínkách by muselo být jasně stanoveno, jaké práce mohou dělat subdodavatelé, muselo by to být přesně specifikováno, což nejde udělat vždy. Tyto věci jdou trochu mimo město," dodal Pišťák.

Celý průběh zakázky na internetu, navrhují véčkaři

Za tvrdší a závaznější podmínky při výběrových řízení se přimlouvá i radní a lídr ODS Jiří Pospíšil. "Na organizování výběrových řízení má město najatou externí společnost, aby bylo vše v pořádku. Při předání zakázky dál vítězná firma zřejmě neprodělá. Stálo by za zvážení a myslím, že by bylo dobré stanovit v pravidlech, že vítězná firma musí sama udělat třeba 70 % prací. To je myslím řešení," řekl.

Lídr Věcí veřejných v Prostějově Martin Kovář jde ještě dál. "Pokud jde o veřejnou zakázku, měl by být její životopis, tedy průběh zakázky od A až do Z, zveřejněn na internetu, aby si každý mohl dohledat, co a za kolik se opravdu dělalo a kdo to fakticky provedl. Pokud to jsou veřejné peníze, tak informace musejí být veřejné," prohlásil.

V případě úspěchu v komunálních volbách to Věci veřejné budou prosazovat. "A nepůjde jen o peníze, ale také například o to, kdo byl v komisi, která rozhodovala, jak kdo hlasoval a podobně," vysvětlil Kovář.

Stavba jižní spojky spolkla z městského rozpočtu 38 milionů korun, výstavba kanalizace stála 27,6 milionu bez DPH.

"Společnost Moravská vodárenská vybrala v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek dodavatele, kde s ohledem na minimalizaci nákladů na stavbu byla hlavním kritériem cena. Soutěže se zúčastnili uchazeči, kteří prokázali dostatečnou kvalifikaci pro tuto stavbu," uvedla mluvčí vodáren Helena Koutná. V loňském a letošním roce budou vodárny v Prostějově investovat 80 milionů.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Najdete na iDNES.cz